Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Sylvie Martin

Czy konsultacja z dietetykiem może pomóc mi schudnąć?

Zaktualizowano dnia 20 lutego 2024.

transapent pixel
Konsultacja z dietetykiemKonsultacja z dietetykiem jest czasami najlepszym rozwiązaniem, aby wydostać się z błędnego koła nadwagi. błędnego koła nadwagi i przyjęcie bardziej zrównoważonego stylu życia.

W ostatnich latach zawód ten przeżywa rozkwit, przyciągając coraz więcej praktyków i klientów.

W swoim rocznym raporcie za rok 2013, DREES (Direction de Recherche, des Études, de l’Evaluation et des Statistiques) oszacował liczbę dietetyków praktykujących we Francji na 8 525, co stanowi wzrost o około 8% w stosunku do roku poprzedniego. To samo tempo wzrostu utrzymuje się rok do roku od 2010 roku, odzwierciedlając rosnące zainteresowanie kwestiami dietetycznymi.

Kim jest dietetyk? Jakie są ich obszary specjalizacji? Jakie kwalifikacje i szkolenia posiadają? Dlaczego konsultacja z dietetykiem jest niezbędna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia? I w jaki sposób może on (lub ona) pomóc ci schudnąć i utrzymać zdrową wagę?

Przyjrzymy się wszystkim tym pytaniom i postaramy się udzielić jasnych odpowiedzi.

Skonsultować się z dietetykiem czy dietetykiem?

Przede wszystkim należy znać różnicę między dietetykiem medycznym a dietetykiem. Różnica jest czymś więcej niż tylko grą słów.

Czym jest lekarz dietetyk?

dietetyk medycznyPrzede wszystkim poprawmy często popełniany błąd. Mówimy lekarz dietetyk, a nie dietetyk.

Lekarz dietetyk to lekarz, który przeszedł podstawowe szkolenie medyczne, tj. posiada maturę + 8 lat studiów wyższych. Następnie decyduje się na dodatkowe szkolenie w zakresie żywienia. Te dodatkowe kwalifikacje są poświadczone dyplomem uniwersyteckim (DU), dyplomem uzupełniających studiów specjalistycznych (DESC) lub dyplomem międzyuczelnianym (DIU).

Lekarz dietetyk, jak każdy lekarz, bada, diagnozuje i próbuje leczyć zaburzenia związane z odżywianiem, takie jak otyłość i zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia, hiperfagia, cukrzyca, alergie pokarmowe itp.) Są oni uprawnieni do przepisywania leków. Mogą pracować w prywatnej praktyce lub w szpitalu.

Dietetyk jest zwykle konsultowany, gdy występuje problem nadwagi związany z patologią lub chorobą.
Konsultacja z dietetykiem kosztuje od 20 do 90 euro, w zależności od regionu. Opłata ta jest częściowo refundowana przez ubezpieczenie społeczne.

Kim jest dietetyk?

Dietetyk jest pracownikiem służby zdrowia o statusie technik żywienia.

Posiada 2-letnie wyższe wykształcenie (bac + 2), a jego podstawowe wykształcenie po baccalauréat odpowiada świadectwu wyższego technika (BTS) lub dyplomowi uniwersyteckiemu (DIT) w dziedzinie inżynierii biologicznej/dietetyki.

Ogólnie rzecz biorąc, dietetyk działa jako doświadczony nadzorca i doświadczony trener w programie odchudzania. Jego rolą jest opracowanie spersonalizowanych programów żywieniowych dostosowanych do każdego pacjenta. Ich celem jest przywrócenie równowagi żywieniowej poprzez wyeliminowanie istniejących zaburzeń równowagi żywieniowej i umożliwienie pacjentom przyjęcia zdrowej, zbilansowanej diety.

Lekarz dietetyk może skierować pacjentów do dietetyka, aby mogli skorzystać z diety dostosowanej do ich potrzeb i sytuacji.

Konsultacja z dietetykiem kosztuje od 25 do 60 euro. Ubezpieczenie społeczne nie pokrywa kosztów konsultacji z dietetykiem. Koszt konsultacji z dietetykiem nie jest zatem refundowany.

Kiedy należy skonsultować się z dietetykiem?

Kiedy należy skonsultować się z dietetykiemZ dwóch definicji, które właśnie przedstawiliśmy, jasno wynika, że konsultacja z dietetykiem lub dietetykiem medycznym powinna być przeprowadzona z zupełnie innych powodów.

Powinieneś skonsultować się z dietetykiem medycznym, jeśli cierpisz na problem nadwagi, któremu towarzyszy choroba , taką jak powikłania sercowo-naczyniowe, cukrzyca, zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia itp.), alergia pokarmowa, dna moczanowa, cholesterol, zaburzenia czynności tarczycy itp.

Jeśli potrzebujesz wsparcia żywieniowego, powinieneś skonsultować się z dietetykiem.. Możesz również skonsultować się z dietetykiem, aby uzyskać spersonalizowaną dietę opracowaną specjalnie dla Ciebie.

Dietetyk jest swego rodzaju “reedukatorem” żywieniowym. Zapewnia on spersonalizowane monitorowanie Twojego przypadku, bacznie obserwując Twoją dietę, styl życia i zasadniczo wszystkie czynniki związane z wahaniami masy ciała.

Oto 10 najczęstszych powodów, dla których warto skonsultować się z dietetykiem:

– Masz cukrzycę, …

… problemy sercowo-naczyniowe lub wysokie ciśnienie krwi.

Skorzystanie z pomocy dietetyka, w połączeniu z kontrolą lekarza, powinno być jednym z priorytetów.

Specjalista ds. żywienia pomoże Ci poprawić i zmienić dietę w sposób bezpieczny i bez uszczerbku dla Twojego zdrowia lub odżywiania.

– Zamierzasz poddać się – lub już się poddałeś – operacji bariatrycznej

Ponieważ Twój żołądek może teraz obsługiwać tylko małe porcje, uzyskanie odpowiedniej ilości składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu jest teraz trudnym zadaniem.

Dietetyk będzie współpracował z lekarzem w celu opracowania planu żywieniowego spełniającego nowe potrzeby żywieniowe.

– Masz problemy trawienne

Konsultacja z zarejestrowanym dietetykiem zapewni zdrową dietę i unikanie pokarmów, które mogą pogorszyć stan zdrowia.

– Jesteś w ciąży lub starasz się o dziecko

Dietetyk pomoże ci ustalić spersonalizowaną dietę zawierającą składniki odżywcze potrzebne w twoim stanie.

Ten rodzaj diety pomaga zmniejszyć ryzyko niedoborów u noworodków, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

– Karmisz piersią …

… i potrzebujesz porady, aby upewnić się, że Twojemu dziecku nie brakuje żadnego z elementów niezbędnych do wzrostu
Dietetyk może pomóc Ci uzyskać spersonalizowaną dietę bogatą w żelazo, witaminę D, fluor i witaminy z grupy B, aby zaspokoić potrzeby Twoje i Twojego dziecka.

– Twój nastolatek ma problemy z jedzeniem …

… i nie odżywia się zdrowo.

Konsultacja z dietetykiem jest niezbędna do rozwiązania zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja lub bulimia.

– Opieka nad osobą starszą

Dietetyk może pomóc uniknąć możliwych interakcji między żywnością a lekami.

Może on pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia danej osoby. Może on również opracować specjalną dietę uwzględniającą stan zdrowia danej osoby.

– Chcesz zacząć jeść inteligentnie

Dietetyk pomoże uniknąć błędnych informacji.

Nauczy Cię on czytać etykiety produktów spożywczych, dowiesz się, jak gotować zdrowo i tanio, a także nauczysz się jadać poza domem bez rujnowania swojej diety.

A przede wszystkim nauczy, jak oprzeć się pokusom w miejscu pracy.

– Jesteś sportowcem …

… i chcesz poprawić swoją wydolność fizyczną.

Twoje zapotrzebowanie na energię jest wyższe niż u normalnych ludzi, a konsultacja z dietetykiem pozwoli Ci wyznaczyć sobie cele i osiągnąć pożądane wyniki sportowe, bez ryzyka niedoborów lub narażania organizmu na ryzyko.

– I wreszcie, możesz skonsultować się z dietetykiem, jeśli …

… chcesz przybrać lub stracić na wadze.

Dietetyk może zasugerować dodatkowe źródła kalorii dla zdrowego przyrostu masy ciała lub, jeśli nie, dietę niskokaloryczną, aby pomóc Ci zmniejszyć wagę.

Będzie on wspierał Cię w wysiłkach zmierzających do utraty lub przybrania na wadze, jednocześnie pozwalając Ci jeść wszystkie ulubione potrawy.

Ta niewyczerpująca lista zawiera kilka przykładów, kiedy i dlaczego warto skonsultować się z dietetykiem.

Kto może skonsultować się z dietetykiem?

Każdy może skonsultować się z dietetykiem, niezależnie od tego, czy jest dzieckiem, nastolatkiem czy osobą dorosłą. Problemy z masą ciała dotyczą wszystkich grup społecznych bez wyjątku i wszystkich grup wiekowych.

Zawsze warto pamiętać, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nadwaga stała się problemem ogólnoświatowym, w dużej mierze spowodowanym współczesnymi nawykami żywieniowymi (żywność przetworzona, fast foody, produkty bogate w cukry proste, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej,…).

Zjawisko to staje się jeszcze bardziej niepokojące, gdy dowiadujemy się, że dzieci są coraz częściej dotknięte tym problemem zdrowotnym!

Przyczyny: szybkie i obfite jedzenie, podjadanie, niejedzenie warzyw i owoców, picie napojów bezalkoholowych i słodzonych itp. INPES (Institut National de Prévention et d’Éducation pour la Santé – Narodowy Instytut Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki) opracował dokument dla pracowników służby zdrowia, aby pomóc im zidentyfikować problem nadwagi u dzieci i wcześnie go wykryć.

Skonsultuj się z dietetykiem, aby schudnąć

skonsultuj się z dietetykiem, aby schudnąćJak wspomniano powyżej, konsultacja z dietetykiem pozwoli ciustalić zdrową, zbilansowaną dietę specyficzną dla Twojego przypadku.

Innymi słowy, pomoże on w przygotowaniu przepisów w domu i zagwarantuje regularne monitorowanie w celu oceny postępów.

Dietetyk będzie pracował nad nawykami żywieniowymipo rozmowie z Tobą i wysłuchaniu tego, co masz do powiedzenia. Następnie pomoże ci osiągnąć cele, które wspólnie ustaliliście, w oparciu o twój stan zdrowia, wagę i styl życia. Początkowo pomoże ci zaakceptować swoje ciało, a następnie pomoże ci ułożyć własną dietę.

Dzięki jego praktycznym poradom będziesz w stanie uciec od pułapki zachcianek, uniknąć niekontrolowanego podjadania oraz toksycznych składników i dodatków, a także ustalić zdrowe tempo odchudzania, które będzie bezpieczne dla Twojego zdrowia.

Pomoże ci również cieszyć się jedzeniem i jednocześnie zachować zdrowie.

Wreszcie, zapewni ci wsparcie psychologiczne. Jest to niezwykle ważna część każdego programu odchudzania.

Oto w skrócie, jakie korzyści przyniesie konsultacja z dietetykiem.

Obszary interwencji dietetyka

W rzeczywistości dietetyk interweniuje w najbardziej wrażliwą sferę całego procesu odchudzania, którą jest dieta. Stąd tak ważna jest jego rola!

Możesz znaleźć setki menu i przepisów tu i tam, ale nie ma gwarancji, że będą one działać dla Ciebie.

Wspaniałą rzeczą w konsultacjach z dietetykiem jest to, że traktuje on każdy przypadek w sposób, który jest spersonalizowany. Nie ma magicznej formuły, która działa dla każdego, ale rozwiązanie specyficzne dla każdego przypadku.

Jest to łatwiejsze do zrozumienia, jeśli wiesz, że każdy ludzki organizm reaguje w inny sposób i że metabolizm jest bardzo różny u różnych ludzi, jeśli nie całkowicie różny.

Prawdę tę można łatwo zweryfikować, obserwując, jak różne ciała reagują na leki i odchudzanie lub inne suplementy diety przyjmowane w tej samej rodzinie.

Krótko mówiąc, konsultacja z dietetykiem to najlepszy sposób na zapewnienie sobie zdrowej, zbilansowanej diety, która odpowiada naszym gustom, przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowej masy ciała.

Gdzie mogę skonsultować się z dietetykiem?

Wraz z rozwojem tej działalności w ostatnich latach, łatwo jest skonsultować się z dietetykiem w pobliżu. Proste wyszukiwanie w sieci ujawni imponującą liczbę praktyków.

Oczywiście istnieją różnice między regionami pod względem liczby dostępnych dietetyków. Na przykład liczba dietetyków w Warszawa nie jest taka sama jak we departamentach i terytoriach zamorskich. Stawki również nie są takie same.

Jakiego budżetu mogę się spodziewać?

Szczerze mówiąc, nie ma znana standardowa stawka. Każdy dietetyk stosuje własne stawki.

Ogólnie rzecz biorąc, można skonsultować się z dietetykiem od 25 à 60€ w zależności od regionu.

Kolejne konsultacje, znane jako konsultacje kontrolne, są tańsze i kosztują od 20 do 40 euro. Konsultacje te są zazwyczaj krótkie, trwają od 15 do 30 minut, a w rzadkich przypadkach do 1 godziny.

Ceny te są szacunkowe i opierają się na najbardziej powszechnym przedziale cenowym we Francji. Podano je wyłącznie w celach informacyjnych.

Częstotliwość konsultacji

Pierwsza pierwsza konsultacja jest najdłuższa i trwa do godziny, a nawet półtorej, w zależności od stanu pacjenta.

Po niej następuje kilka krótkich krótkich (od 15 do 30 minut), które mogą być rozłożone na okres od od 3 miesięcy do roku. Okres ten jest ustalany w zależności od przypadku leczonego pacjenta i zgodnie z pożądanymi celami, ale także w zależności od wszelkich nieprzewidzianych okoliczności, które mogą wystąpić w tym okresie wsparcia.

Zazwyczaj dopuszczamy jeden lub dwa tygodnie między pierwszą konsultacją a drugą. W przypadku kolejnych nie ma określonej skali. Częstotliwość będzie się różnić w zależności od osoby. Zostanie ona ustalona zgodnie z celami pacjenta i jego aktualnym stanem zdrowia.

Zasadniczo, jeśli wyniki są prawidłowe, konsultacje te będą rozłożone w czasie. Jeśli nie, będą one częstsze, szczególnie w trudnych okresach.

Jak przebiega sesja?

Konsultacja z dietetykiem jest procesem dwuetapowym, prowadzącym do dwóch różnych ocen.

– Ocena żywieniowa i behawioralna

Po pierwsze, dietetyk ustali profil żywieniowy i behawioralny.

Celem jest dokładne określenie nawyków żywieniowych i ograniczeń. Twoja przyszła dieta będzie oparta na tych dwóch czynnikach. Celem tego etapu jest stymulowanie motywacji poprzez oferowanie żywności dostosowanej do gustu, przy jednoczesnym poszanowaniu limitów i codziennych ograniczeń.

Ocena ta jest niezbędnym etapem, ponieważ umożliwia nam wykrycie przyczyn problemu z nadwagą. Umożliwia również dietetykowi określenie Twojego profilu kulinarnego.

– Ocena ciała

Po drugie, specjalista ds. zdrowia spróbujeprzeanalizować Twoją wagę.

Na tej podstawie określi zapotrzebowanie energetyczne, a tym samym zapotrzebowanie na żywność. Dietetyk użyje profesjonalnego narzędzia zwanego impedancemetrią. Urządzenie to służy do dokładnego określenia masy mięśniowej, masy tkanki tłuszczowej, BMI (wskaźnika masy ciała), masy wody i tłuszczu trzewnego.

Uzyskane wyniki zostaną przeanalizowane z uwzględnieniem innych czynników, takich jak wiek i płeć. Pomiary te zostaną następnie wykorzystane do określenia, jakie zmiany należy wprowadzić.

Na koniec tego etapu dietetyk opracuje diagnozę dietetyczną. Diagnoza ta pozwoli dietetykowi dokładnie określić, na jakie zaburzenia równowagi żywieniowej cierpisz. Następnie będzie on w stanie powiedzieć, jakie zmiany należy wprowadzić.

Wcześniejsza wiedza na temat Twoich upodobań i ograniczeń zostanie wzięta pod uwagę w celu ustalenia spersonalizowanego programu żywieniowego, który spełni Twoje oczekiwania i potrzeby.

Ostatnia uwaga: zaleca się podjęcie kilku środków ostrożności przed skorzystaniem z pomiaru impedancji. Zaleca siępowstrzymanie się od jedzenia przez co najmniej 3 godziny przed ważeniem. Kobiety w ciąży i osoby noszące rozrusznik serca lub podobne urządzenie nie mogą korzystać z tego urządzenia.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Przed konsultacją z dietetykiem należy pamiętać, że wszelkie informacje na temat diety, nawyków żywieniowych, aktywności sportowej i ogólnego stylu życia są bardzo cennymi danymi, którymi należy się z nim podzielić.

Im więcej informacji dostarczysz, tym skuteczniejszy będzie Twój program. Na przykład, przed wizytą u dietetyka możesz sporządzić dzienny jadłospis z wyszczególnieniem tego, co jadłeś w poprzednim tygodniu.

Dietetyk może również potrzebować analizy biologiczne. Pamiętaj, aby zabrać je ze sobą.

Co należy przekazać dietetykowi

Twój dietetyk będzie wymagał, abyś był szczeryprzede wszystkim ze sobą, a dopiero potem z nim. Odważ się powiedzieć prawdę o swoich nawykach żywieniowych i guilty pleasures. Odważ się mówić otwarcie i bez skrępowania.

Jeśli nie potrafisz, nie ma potrzeby konsultowania się z dietetykiem. Pamiętaj, że tego specjalistę obowiązuje tajemnica zawodowa.

Po nawiązaniu kontaktu i określeniu spersonalizowanego programu żywieniowego, będzie on oczekiwał, że włożysz serce i duszę w wywiązanie się z podjętego zobowiązania. Dołóż więc wszelkich starań, aby osiągnąć wyznaczone cele.

Twój dietetyk jest Twoim zaufanym sprzymierzeńcem w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Musisz mu zaufać, a przede wszystkim musisz zaufać sobie.

Końcowe wskazówki przed konsultacją z dietetykiem

Przed konsultacją z dietetykiem należy starannie go wybrać.

Przede wszystkim można zacząć od poszperania w sieci, poczytania blogów, zapoznania się z opiniami i komentarzami internautów oraz poszukania publikacji online na temat dietetyka. Najważniejszą rzeczą jest próba znalezienia odpowiedzi na następujące pytanie: ile osób ten profesjonalista nie był w stanie nie był w stanie pomóc?

Z drugiej strony, niektórzy dietetycy mogą promować lub nawet sprzedawać określone suplementy diety lub produkty. Nie jest to złe samo w sobie. Czasami taki dietetyk przyczynił się do zaprojektowania produktu lub po prostu jest przekonany o jego działaniu. Zaufani specjaliści wyraźnie powiedzą ci, że otrzymują wynagrodzenie za tę usługę i nawet jeśli nie jesteś zainteresowany ich produktem, będą kontynuować leczenie twojego przypadku. Jeśli postąpią inaczej, będziesz musiał po prostu poszukać gdzie indziej.


Udostępnij ten Artykuł!