Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Dimitri Michel

Kiedy należy martwić się o zdrowie psa?

Zaktualizowano dnia 24 października 2023.

piksel transapentalny
smutny pies
Wydaje Ci się, że z Twoim psem dzieje się coś dziwnego. Od kilku dni nie je, nie bawi się, ma biegunkę lub robaki… ale dlaczego? Jaki jest powód tej nagłej zmiany zachowania?

Twój pies tak naprawdę nie wie, jak narzekać, gdy ma problem, więc do ciebie należy podjęcie niezbędnych kroków i zwrócenie wystarczającej uwagi, aby dowiedzieć się, co kryje się za każdym z nienormalnych zachowań twojego psa.

Zamierzamy odpowiedzieć na to pytanie, a przede wszystkim spróbować dowiedzieć się, czy powinieneś się martwić i wezwać weterynarza.

Zaburzenia, przyczyny i rozwiązania

Oto najczęstsze zaburzenia u naszych psich przyjaciół, ich najbardziej prawdopodobne wyjaśnienia i sposób, w jaki należy reagować w zależności od przypadku.

Zachowanie: Twój pies przestał jeść, bawić się lub poruszać. Nie powinno cię to zbytnio niepokoić, ale nie jest to nieszkodliwe ani nie należy tego lekceważyć. Pies może po prostu potrzebować kilku dni, aby dojść do siebie po niewielkim urazie lub innym problemie, ale może to być również problem psychologiczny lub choroba wewnętrzna.

Psy są bardzo wrażliwymi zwierzętami i mogą bardzo szybko poczuć się źle lub popaść w depresję. Może to prowadzić do strajku głodowego, problemów behawioralnych lub braku chęci do poruszania się. W przypadku zaburzeń psychicznych należy jak najczęściej bawić się z psem, a także zabierać go na spacery. Ważne jest, aby zobaczył okolicę i oderwał się od myśli, więc zabierz go ze środowiska, które go uciska i powoduje depresję. Wkrótce powinien znów poczuć smak życia i być w stanie spokojnie biegać.

Jeśli zmiana zachowania będzie się utrzymywać, konieczna będzie wizyta u weterynarza w celu przeprowadzenia testów, aby sprawdzić, czy pies cierpi na jakąś chorobę.

Biegunka: Sporadyczna biegunka nie jest rzadkością u psów; zmiana diety lub zbyt dużo resztek to najczęstsze przyczyny. Jeśli biegunka utrzymuje się, a Ty nie zmieniłeś diety psa ani nie karmiłeś go na siłę, może on cierpieć na chorobę wirusową lub pasożytniczą. W przypadku pasożytów nie ma nic lepszego niż dobry środek odrobaczający. Jeśli chodzi o wirusy, wszystko zależy od tego, na co cierpi Twój pies. Odwiedź wtedy weterynarza, aby zapewnić psu odpowiednią opiekę.

Uraz: Twój pies zranił się, kuleje, ma niewielką ranę, cały czas liże łapy lub cierpi podczas niektórych ruchów. Z reguły wszystko powinno wrócić do normy w ciągu 2 lub 3 dni, ale jeśli ból jest zbyt silny lub utrzymuje się dłużej niż 5 dni, należy skontaktować się z weterynarzem.

Zaparcia: Psy, podobnie jak ludzie, czasami mają problemy z zaparciami. Problem ten zazwyczaj wynika z diety. Może to być spowodowane nagłą zmianą diety lub pokarmem podawanym w zbyt dużych ilościach. Na przykład: kości powodują zaparcia u psów. Jeśli więc podajesz je zbyt często, Twój pies będzie cierpiał na zaparcia. Najlepszym sposobem zapobiegania zaparciom jest zdrowa, zróżnicowana dieta. Jeśli Twój pies ma zaparcia, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest podanie mu dużej łyżki oleju jadalnego (oleju kuchennego). Natłuści to jelita i pomoże psu w oddawaniu kału. Jeśli problem nie ustąpi, możesz również podać mu olej parafinowy, który jest bardzo dobrym produktem pomagającym psom z problemami z zaparciami. Jeśli jednak po kilku dniach nie zauważysz żadnej poprawy (i upewnisz się, że pies nie je kości ani niczego niezwykłego), powinieneś zabrać go do weterynarza. Weterynarz będzie w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę, w tym środek przeczyszczający.

Nadmierne pragnienie: Jeśli Twój pies dużo pije (więcej niż zwykle), z pewnością będzie musiał częściej oddawać mocz, dlatego ważne jest, abyś zwracał szczególną uwagę, ponieważ może przypadkowo oddać mocz w środku. Po pierwsze, jeśli pies dużo pije po intensywnym wysiłku fizycznym (długim spacerze lub bieganiu po lesie) lub nadmiernym upale, jest to całkowicie normalne. Z drugiej strony, jeśli pies pije dużo więcej niż zwykle, gdy nie jest zbyt gorąco i nie wykonał żadnego niezwykłego wysiłku, może być kilka przyczyn:

– zmiana karmy (przejście z pasztetu na krokiety bez wątpienia sprawi, że będzie pił więcej), więc nie ma powodu do niepokoju.

– Infekcja pęcherza, w takim przypadku należy skonsultować się z weterynarzem.

– Jeśli jest starszy, jego nerki mogą po prostu nie działać tak dobrze, więc wizyta u weterynarza jest wskazana.

– Istnieje również wiele chorób, które mogą powodować tego typu problemy, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zasięgnąć porady weterynarza.

Niezależnie od tego, czy konieczna jest wizyta u weterynarza, czy nie, ważne jest, aby nie pozbawiać psa wody, której potrzebuje jego organizm. Dlatego nigdy nie decyduj się na ograniczanie ilości wody wypijanej przez psa, a jeśli pije on więcej niż zwykle, upewnij się, że dostarczasz mu jej wystarczająco dużo, dopóki problem nie zostanie rozwiązany. Nie należy też lekceważyć tego stanu, ponieważ pies może paść ofiarą choroby, którą należy leczyć dość szybko.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, z jakim problemem boryka się Twój pies, najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. W końcu pies nie może się poskarżyć i powiedzieć, co mu dolega. To ty musisz dowiedzieć się tego z jego zachowania.

A problem, który utrzymuje się bez wyraźnego powodu, zawsze będzie wymagał szybkiej wizyty u weterynarza w celu rutynowej kontroli.


Udostępnij ten Artykuł!