Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana René Ronse

Jak chronić się przed oszustwami

Zaktualizowano dnia 9 kwietnia 2024.

transapent pixel
guide-piegesZłośliwi ludzie stają się coraz bardziej pomysłowi i wyrafinowani w swoich próbach wyłudzenia pieniędzy i nie cofną się przed niczym, aby zdobyć Twoje pieniądze lub poufne dane.

Ważne jest, aby pamiętać, że oszustwa zazwyczaj działają, gdy 2 rzeczy idą w parze:

1/ Oszustwo jest dobrze przemyślane, wiarygodne i przypomina rzeczywistość!
2/ Oszustwo pojawia się w nieodpowiednim momencie, gdy użytkownik jest nieco bardziej wrażliwy lub zaniepokojony.

Kiedy te dwa punkty są połączone, nawet najbardziej sceptyczni ludzie, którzy twierdzą, że nie rozumieją, jak ludzie mogą dać się tak łatwo oszukać, będą bardziej skłonni do nabrania się na oszustwo.

Co więcej, oszuści nie są głupcami; często udają kogoś, komu ufasz, urzędnika państwowego, przyjaciela, organizację charytatywną lub znaną firmę i wykorzystują nowe technologie, produkty lub usługi do tworzenia coraz bardziej wyrafinowanych historii w celu przekonania cię do przekazania im pieniędzy lub danych osobowych.

Kluczowe punkty, których należy przestrzegać, aby uniknąć większości oszustw internetowych!

Chroń się przed oszustwami!

Najlepszym sposobem, aby uchronić się przed większością pułapek w sieci, jest przestrzeganie kilku kluczowych punktów, zachowanie czujności i nigdy się z niczym nie spieszyć!

Oszustwa są bezkrytyczne – każdy jest podatny na nie w takim czy innym momencie!

Oto krótka lista wskazówek, które pomogą ci w codziennej walce ze wszystkimi oszustwami, które żerują na nas przez cały rok:

1. Chroń się:

Wiesz, że oszustwa istnieją, więc bądź ostrożny.
W kontaktach telefonicznych, pocztowych, e-mailowych, osobistych lub w sieciach społecznościowych zawsze bierz pod uwagę możliwość, że jest to próba oszustwa.
Pamiętaj, że jeśli brzmi to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie tak jest!

2. Wiedz, z kim masz do czynienia:

Jeśli nie masz pewności co do legalności danej osoby lub firmy, poświęć trochę czasu na zbadanie sprawy.
Wyszukaj obraz w Google lub poszukaj w Internecie innych osób, które miały z nimi do czynienia. Jeśli wiadomość lub e-mail pochodzi od znajomego i wydaje się nietypowa, skontaktuj się bezpośrednio ze znajomym, aby sprawdzić, czy to naprawdę on ją wysłał.

3. Nie klikaj byle czego:

Nie otwieraj podejrzanych SMS-ów, wyskakujących okienek ani nie klikaj na linki lub załączniki w podejrzanych wiadomościach e-mail; usuń je bez otwierania!
W razie wątpliwości zweryfikuj tożsamość kontaktu za pomocą niezależnego źródła, takiego jak książka telefoniczna lub wyszukiwanie online. Nie używaj danych kontaktowych podanych w przesłanej wiadomości.

4. Zachowaj czujność przez telefon:

Nie odbieraj automatycznych połączeń, połączeń oferujących prezenty, połączeń dotyczących twojego komputera z prośbą o zdalny dostęp, nawet jeśli wspominają o znanej firmie lub firmie, z którą prowadzisz interesy – rozłącz się!

5. Chroń swoje dane osobowe:

Załóż kłódkę na skrzynkę na listy i niszcz rachunki oraz inne ważne dokumenty przed ich wyrzuceniem. Przechowuj hasła i numery identyfikacyjne w bezpiecznym miejscu.
Należy bardzo uważać na ilość danych osobowych udostępnianych na portalach społecznościowych, ponieważ oszuści mogą wykorzystywać te informacje i zdjęcia do tworzenia fałszywych tożsamości lub kierowania do Ciebie oszustw internetowych.

6. Nie spiesz się:

Nigdy nie podejmuj decyzji impulsywnie, oszuści chcą, abyś podejmował decyzje szybko, doprowadzą Cię do przekonania, że istnieje nagły wypadek, że absolutnie musisz podjąć decyzję szybko lub ryzykować utratę korzyści, a w niektórych przypadkach mogą nawet stać się agresywni wyłącznie w celu destabilizacji.
Tak więc, zanim przekażesz swoje pieniądze lub dane osobowe, poświęć trochę czasu na zastanowienie się, porozmawiaj z ludźmi wokół siebie, poszukaj informacji w Internecie, ale nie podejmuj decyzji natychmiast!
W każdym razie, jeśli nie jest to oszustwo, zawsze będziesz mieć możliwość skontaktowania się z nimi później!

7. Chroń swoje urządzenia mobilne i komputery:

Zawsze używaj ochrony hasłem, nie udostępniaj dostępu innym użytkownikom (w tym zdalnie), aktualizuj oprogramowanie zabezpieczające i regularnie twórz kopie zapasowe danych.
Chroń swoją sieć Wi-Fi hasłem i unikaj korzystania z publicznych komputerów lub punktów dostępu Wi-Fi w celu uzyskania dostępu do usług bankowości internetowej lub podania poufnych danych osobowych.

8. Starannie dobieraj hasła:

Wybieraj hasła, które są trudne do odgadnięcia przez innych i regularnie je aktualizuj.
Silne hasło powinno zawierać kombinację wielkich i małych liter, cyfr i symboli.
Nie używaj tego samego hasła do każdego konta / profilu i nie udostępniaj nikomu swoich haseł.

9. Sprawdź ustawienia prywatności i bezpieczeństwa w mediach społecznościowych:

Jeśli korzystasz z serwisów społecznościowych, takich jak Facebook lub Twitter, uważaj, z kim się łączysz i dowiedz się, jak korzystać z ustawień prywatności i bezpieczeństwa, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Jeśli zauważysz podejrzane zachowanie, kliknąłeś na spam lub padłeś ofiarą oszustwa internetowego, podejmij kroki w celu zabezpieczenia swojego konta i upewnij się, że to zgłosiłeś!

10. Uważaj na prośby o podanie danych kontaktowych lub pieniędzy:

Nigdy nie wysyłaj pieniędzy ani nie podawaj informacji o karcie kredytowej, danych konta internetowego lub kopii dokumentów osobistych nikomu, kogo nie znasz lub komu całkowicie nie ufasz.
Nigdy nie zgadzaj się na przesyłanie pieniędzy lub towarów dla kogoś innego!

11. Uważaj na nietypowe prośby o płatność:

Oszuści często proszą o skorzystanie z nietypowych metod płatności, takich jak doładowane karty debetowe, karty podarunkowe, karty iTunes lub wirtualne waluty, takie jak Bitcoin.

12. Zachowaj ostrożność podczas zakupów online:

Uważaj na oferty, które wydają się zbyt piękne, by mogły być prawdziwe i zawsze korzystaj z usług zaufanego operatora płatności online.
Uważaj na darmowe wersje próbne lub wersje próbne za 1 €, które są zwykle wykorzystywane do subskrypcji i wystawiania miesięcznych rachunków do momentu anulowania. Przed zaakceptowaniem jednego z takich okresów próbnych, przeczytaj regulamin strony sprzedażowej, poszukaj informacji w swojej ulubionej wyszukiwarce lub w Internecie. Oszustwo Lub Niezawodne.
Zastanów się dwa razy przed skorzystaniem z wirtualnych walut (takich jak Bitcoin) – nie mają one takich samych zabezpieczeń jak inne metody płatności, co oznacza, że nie możesz odzyskać pieniędzy po ich wysłaniu.
Płacąc online, zawsze sprawdzaj, czy witryna, na której dokonujesz transakcji, ma bezpieczne połączenie (adres URL w HTTPS z małą kłódką zamkniętą na pasku adresu przeglądarki).

Informacje dotyczące bezpieczeństwa w Internecie :

W trakcie swojej pracy odwiedzasz wiele różnych stron internetowych. Niektóre z nich mogą uszkodzić komputer, jeśli nie będziesz ostrożny.

Oto kilka wskazówek:

Nie pobieraj plików wykonywalnych, aplikacji ani innych potencjalnie niebezpiecznych plików i nie klikaj linków, które nie wydają się całkowicie legalne. Sugerujemy również otwieranie plików tylko ze znanych lub zaufanych oficjalnych witryn.

Wymienione poniżej formaty plików są ogólnie uważane za bezpieczne, jeśli masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe:

 – .txt (plik tekstowy)
 – .ppt lub .pptx (Microsoft PowerPoint)
 – .doc lub .docx (Microsoft Word)
 – .xls lub .xlsx (Microsoft Excel)
 – .pdf (Adobe Acrobat Reader)

Zdecydowanie zalecamy zainstalowanie na komputerze ochrony antywirusowej i antyszpiegowskiej. Po zainstalowaniu oprogramowanie to powinno być często aktualizowane, w przeciwnym razie komputer nie będzie w 100% chroniony. W Internecie dostępnych jest wiele darmowych i płatnych produktów.

            Zobacz nasz artykuł na temat oprogramowania antywirusowego i szpiegującego.

Jeśli natkniesz się na stronę zawierającą komunikat ostrzegawczy, taki jak “Ostrzeżenie – odwiedzenie tej witryny może spowodować uszkodzenie komputera”, lub jeśli oprogramowanie antywirusowe ostrzega Cię o stronie, nie powinieneś próbować odwiedzać tej strony pod żadnym pozorem!

Możesz również natknąć się na strony, które wymagają RealPlayer lub wtyczki Adobe Flash. Zazwyczaj można je pobrać całkowicie bezpiecznie.

Pamiętaj: oszuści nie czynią różnic i atakują wszystkich, niezależnie od narodowości, pozycji społecznej, religii, koloru skóry czy wieku: Chroń się i uważaj!

Jeśli zostałeś oszukany, przejdź do “Scam Alert“, naszej strony oferującej listę stron internetowych, które pomagają konsumentom, którzy padli ofiarą oszustwa!

 


Oto kilka innych artykułów, które mogą Cię zainteresować:

Który program antywirusowy wybrać :
Który program antywirusowy wybrać

Ten artykuł pomoże ci odkryć najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze programu antywirusowego!

Zobacz artykuł “Który program antywirusowy wybrać?

 

Jak zabezpieczyć WordPress :
Jak zabezpieczyć WordPress

Ten artykuł pokaże ci kilka prostych, ale niezbędnych kryteriów, aby twój blog WordPress był bezpieczny przed hakerami!

Zobacz artykuł “Jak zabezpieczyć WordPress”.

 

Specjalistyczny hosting WordPress :
Specjalistyczny hosting WordPress

Ten artykuł przedstawi ci szereg specjalistycznych rozwiązań hostingowych WordPress, które mogą zwiększyć szybkość twoich blogów WP!

Zobacz artykuł “Specjalistyczny hosting WordPress”.

 


Udostępnij ten Artykuł!