Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana René Ronse

Dieta Keto: jak działa, zalety i wady

Zaktualizowano dnia 26 października 2023.

transapent pixel
Dieta ketogenicznaDieta ketogeniczna staje się coraz bardziej popularna. Znana ze swoich ogólnych korzyści zdrowotnych, jest zalecana w leczeniu różnych schorzeń.

Od kilku lat dieta ketogeniczna jest również uważana za skuteczną metodę odchudzania.

Ale co to właściwie jest? I czy naprawdę pomaga schudnąć?

Poznaj wszystkie odpowiedzi w tym artykule na temat diety ketogenicznej.

Dieta KETO

Dieta ketogeniczna to program o wielowiekowej tradycji.

Znana również jako dieta Keto, dieta ketogeniczna istnieje od ponad stu lat. Jednak wraz z eksplozją otyłości i nadwagi w ostatnich latach, ta forma diety powraca w centrum uwagi.

 – Na czym ona polega?

Jest to dość szczególna dieta, ponieważ ma tendencję do zniekształcania wszystkich opinii na temat zdrowego odżywiania. Opiera się głównie na wysokim spożyciu tłuszczu i niskim spożyciu węglowodanów.

Dieta Keto została opracowana w latach dwudziestych XX wieku w celu zmniejszenia częstotliwości napadów u dzieci z padaczką. W tamtym czasie pracownicy służby zdrowia zauważyli, że ten rodzaj diety ma działanie przeciwdrgawkowe. Innymi słowy, była korzystna dla dzieci z padaczką.

Z czasem zauważono również jej skuteczność w eliminowaniu nadwagi. W rezultacie dieta Keto stała się wysoce skuteczną metodą odchudzania. Odgrywa również ważną rolę w leczeniu cukrzycy typu 2 i zaburzeń sercowo-naczyniowych.

 – Podstawowa zasada diety keto

Ogólnie rzecz biorąc, organizm potrzebuje do funkcjonowania trzech elementów, w tym tłuszczów, węglowodanów i białek. Są to główne składniki odżywcze, które dostarczają energii. Są one dostarczane przez żywność, którą spożywamy każdego dnia.
Keto co jeść
Według Francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Żywności (Anses), węglowodany lub cukry pokrywają 40-55% dziennego zapotrzebowania energetycznego osoby dorosłej. Dzienne spożycie lipidów lub tłuszczów wynosi 35%. Spożycie białka wynosi od 10% do 20%.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku diety Keto. Jak wspomniano powyżej, opiera się ona na wysokim spożyciu żywności o wysokiej zawartości tłuszczu. W rzeczywistości spożycie tłuszczu wynosi aż 75%. Z drugiej strony spożycie węglowodanów jest ograniczone do stosunkowo niskich 5% dziennie. Spożycie białka pozostaje niezmienione.

 – Żywność dozwolona na diecie Keto

Pokarmy preferowane w diecie ketogenicznej to te, które dostarczają dużej ilości tłuszczu. Należą do nich ryby, owoce morza, jajka, masło, oliwki, awokado i oleje roślinne. Dozwolone jest również mięso i drób. Ocet i sok z cytryny mogą być używane do wzmocnienia smaku potraw.

Twardy ser jest dozwolony, ale nie więcej niż 100 g dziennie. Jeśli chodzi o warzywa, należy preferować te o niskiej zawartości węglowodanów, takie jak sałata i szpinak. Pełnotłuste mleko, jogurty pełnotłuste, wino, kawa bez cukru i warzywa o wyższej zawartości węglowodanów są dozwolone, ale w ograniczonych ilościach.

Ponieważ musisz jeść dużo tłuszczu, musisz go starannie wybierać. Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-6 powinny być spożywane z umiarem. Dotyczy to olejów sojowego, słonecznikowego, kukurydzianego i z pestek winogron. Tłuszcze jednonienasycone, takie jak oliwa z oliwek i olej z awokado, powinny być preferowane, podobnie jak tłuszcze nasycone, takie jak tłuste mięso i Omega-3.

 – Pokarmy zabronione w diecie ketonowej

Zakazana żywnośćDieta ketogeniczna jest dość restrykcyjna. Zakazanych jest wiele pokarmów, z których większość jest bogata w węglowodany. Należą do nich cukier i wszystkie słodkie produkty, takie jak soki owocowe i czekolada. Zakazane są również zboża, produkty skrobiowe, pieczywo, ciasta, ciastka, miękkie sery i fromage frais.

Następnie są rośliny strączkowe, ziemniaki i wszystkie słodkie warzywa, takie jak kukurydza, marchew i buraki. Należy również unikać napojów gazowanych, miodu, słodkich sosów, mleka lub jogurtu roślinnego, jogurtów smakowych i soków warzywnych. Jeśli chodzi o owoce, dozwolone są tylko jagody.

Utrata wagi na diecie ketogenicznej

Wiele osób potwierdza skuteczność diety ketogenicznej w walce z nadwagą. Pytanie brzmi: w jaki sposób ten rodzaj diety może prowadzić do utraty wagi?

 – Jak działa dieta ketogeniczna

Aby funkcjonować, organizm potrzebuje energii, która jest dostarczana przez trzy wyżej wymienione składniki odżywcze: białka, węglowodany i tłuszcze. Zasadniczo jednak organizm wykorzystuje węglowodany jako główne źródło energii.

Tak więc, gdy spożycie węglowodanów jest zmniejszone, musi czerpać z rezerw glikogenu. Każdy gram zużytego glikogenu powoduje utratę od 3 do 4 gramów wody. To dlatego osoby stosujące dietę ketogeniczną początkowo tracą dużo na wadze. W rzeczywistości jest to utrata wody.

To powiedziawszy, zmniejszenie spożycia węglowodanów może również prowadzić do znacznej utraty wagi. Dzieje się tak, ponieważ rezerwy glikogenu są wyczerpane. Po ich wyczerpaniu organizm musi przekształcić spożywany codziennie tłuszcz w energię, aby prawidłowo funkcjonować. Prowadzi to do powstawania produktów odpadowych zwanych “ciałami ketonowymi”, które gromadzą się we krwi. Kiedy tak się dzieje, organizm wchodzi w stan “ketozy”.

Kiedy ciało znajduje się w stanie “ketozy”, staje się prawdziwą maszyną do spalania tłuszczu. Zmniejsza to również apetyt. W ten sposób dieta ketogeniczna prowadzi do znacznej utraty wagi. Ogólnie rzecz biorąc, organizm potrzebuje od dwóch do trzech tygodni, aby wejść w stan ketozy.

 – Wyniki

Dieta ketogeniczna prowadzi do szybkiej utraty wagi. W rzeczywistości można stracić dużo na wadze w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Czas trwania diety może wynosić od kilku tygodni do kilku lat. Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Ogólnie rzecz biorąc, dieta ketogeniczna jest przyjmowana jako prawdziwy styl życia, a nie tylko dieta. Dzieje się tak w przypadku stosowania jej w celach terapeutycznych.

Zalety i wady diety ketogenicznej

Oczywiście, podobnie jak wszystkie diety gwarantujące utratę wagi, dieta ketogeniczna ma zarówno pozytywne, jak i negatywne strony.

 – Zalety diety ketogenicznejKeto co jeść

Ten rodzaj diety promuje uczucie sytości i gwarantuje szybką utratę wagi. Jeśli więc chcesz schudnąć, dieta ketogeniczna jest dobrym sprzymierzeńcem. Co więcej, nie jest to dieta niskokaloryczna. Nie powinna więc powodować uczucia frustracji czy zmęczenia.

Co więcej, dozwolone pokarmy są doskonałym źródłem białka i wysokiej jakości tłuszczów. Dobre tłuszcze są korzystne dla zdrowia. Pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego.

 – Wady keto

Aby schudnąć lub poczuć się lepiej na diecie ketogenicznej, nie można oszukiwać. Ten rodzaj diety jest zatem trudny do przestrzegania, ponieważ unikanie pokarmów bogatych w węglowodany, zwłaszcza skrobiowych, nie jest łatwe. Stosowanie tej diety może mieć szkodliwy wpływ na życie towarzyskie.

Według specjalistów ds. zdrowia, dieta ketogeniczna może mieć również dość irytujące skutki uboczne, znane jako “grypa ketogeniczna”. Główne objawy to zaparcia, nudności, zmęczenie, skurcze, bóle głowy i nieświeży oddech.

Podsumowanie

Dieta ketogeniczna jest wysoce skutecznym rozwiązaniem odchudzającym, ale nie daj się zwieść myśleniu, że jest prosta i łatwa do wdrożenia. Należy skrupulatnie przestrzegać właściwej diety, aby osiągnąć stan ketozy niezbędny do uzyskania dobrych wyników na diecie. Wymaga to ciągłego wysiłku i umysłu ze stali!

Istnieje jednak szereg środków wspomagających osiągnięcie ketozy. Niektóre suplementy diety, w tym ten, który polecamy poniżej, mogą przyspieszyć ten proces z różnym stopniem skuteczności. Ale odpowiednia dieta ketonowa zawsze będzie głównym elementem sukcesu tej diety!

KetoCharge :
KetoCharge

“KetoCharge to w 100% naturalny suplement diety na odchudzanie, zaprojektowany specjalnie w celu ułatwienia osiągnięcia spalającego tłuszcz stanu metabolicznego znanego jako “ketoza”, a tym samym wywołania znacznej i szybkiej utraty wagi!

Zastosowanie: Tylko dla tych, którzy chcą przestrzegać diety ketogenicznej!

(60 dni satysfakcji lub zwrot pieniędzy!)

Przeczytaj pełny opis KetoCharge!


Udostępnij ten Artykuł!