Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Sylvie Martin

Przydatność nowego 5-kolorowego logo żywieniowego przyjętego do oznaczania wartości odżywczej we Francji

Zaktualizowano dnia 26 grudnia 2023.

transapent pixel
5-kolorowe logo żywienioweMinistrowie zdrowia, rolnictwa i gospodarki podjęli decyzję o wprowadzeniu 5-kolorowego logo Nutri-score, które może być opcjonalnie umieszczane na opakowaniach żywności.

Celem tego nowego systemu oznaczania wartości odżywczej jest zmniejszenie częstości występowania chorób przewlekłych, w tym otyłości i cukrzycy, we Francji.

Jest to obecnie oficjalny system oznaczania wartości odżywczej zalecany we Francji.

Zwięzły, zrozumiały i oparty na zasadach naukowych, zapewnia konsumentom natychmiastowe informacje na temat jakości odżywczej produktów spożywczych dostępnych na rynku.

Dlaczego nowe logo oznaczania wartości odżywczej?

W dzisiejszych czasach wszyscy zgadzają się, że etykiety żywności są skomplikowane, jeśli nie niemożliwe do rozszyfrowania.

Rzeczywiście, aby porównać dwa produkty, trzeba mieć solidną wiedzę na temat żywienia i oczywiście trzeba również znać pewne terminy naukowe lub nazwy chemiczne niektórych składników.

Jednakże, gdy idziesz na zakupy, nie masz czasu na zapoznanie się z każdym produktem przed podjęciem decyzji o jego zakupie.

Niestety, kupowanie niewłaściwych produktów prowadzi do złych wyborów żywieniowych, które są bezpośrednią przyczyną nadwagi i otyłości oraz wszystkich patologii, które mogą z nich wynikać.

Celem tego nowego 5-kolorowego logo jest położenie kresu brakowi czytelności informacji żywieniowych na produktach, które spożywamy każdego dnia.

Jak działa 5-kolorowe logo?

Jak właśnie zauważyliśmy, nowe 5-kolorowe logo zostało zaprojektowane tak, aby ilość składników produktu spożywczego (tłuszczu, cukru itp.) była bardziej czytelna i dostępna dla wszystkich konsumentów, w oparciu o 5 różnych kolorów.

To nowe logo Nutri-Score ocenia żywność w skali wartości odżywczych od zielonego do czerwonego: zielony dla produktów zbilansowanych, czerwony dla żywności zbyt tłustej lub zbyt słodkiej oraz trzy kolory pośrednie (żółty, pomarańczowy, różowy).

Krótko mówiąc, ten nowy system oznaczania wartości odżywczych umożliwia szybkie określenie, które produkty spożywcze są dobre lub złe pod względem odżywczym, a dokładniej ich zawartości tłuszczu i cukru.

Jak obliczana jest ocena żywności?

Wynik przypisany do każdego produktu jest definiowany zgodnie z zawartymi w nim składnikami odżywczymi.

Rozróżnia się składniki odżywcze, które są szkodliwe dla zdrowia (sól, cukier itp.) i te, które są korzystne (białko, błonnik itp.).

Wynik ten jest następnie reprezentowany przez literę i powiązany kolor, aby ułatwić konsumentom wybór.

Wystarczy rzut oka, aby ocenić wartość odżywczą produktu.

Nie trzeba już zmagać się z rozszyfrowywaniem składników produktu jeden po drugim.


Udostępnij ten Artykuł!