Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Corinne Kepler

Czy trzeba liczyć kalorie, aby schudnąć?

Zaktualizowano dnia 3 lutego 2024.

transapent pixel
Obliczanie kaloriiZa każdym razem, gdy musisz liczyć kalorie, aby schudnąć, szybko się nudzisz i poddajesz. W rzeczywistości wydaje się, że jest to najczęstszy powód, dla którego wiele diet i kuracji odchudzających zostaje porzuconych. To prawda, że obliczanie dziennego spożycia żywności w celu stworzenia deficytu kalorii jest rozwiązaniem, które działa. Ale czy naprawdę konieczne jest obliczanie tych kalorii?

A może warto poświęcić trochę czasu na zrozumienie, dlaczego w ogóle trzeba obliczać kalorie? Jeśli jesteś na drastycznej diecie, poświęć trochę czasu na przeczytanie naszego artykułu. Kto wie? Może ci to pomóc…

Liczenie kalorii dla utraty wagi: mit czy rzeczywistość?

Obliczanie kalorii WprowadzenieChociaż ćwiczenie to może być dla niektórych dość nudne, obliczanie kalorii jest naukowo udowodnionym podejściem. Oto jak to działa, po prostu!

Aby normalnie funkcjonować, nasze ciała potrzebują określonej ilości kalorii dziennie. Dla wszystkich płci mówimy o 2000-2500 kalorii dziennie. Dokładniej, według wielu badań klinicznych, kobieta potrzebowałaby od 1800 do 2800 w zależności od rodzaju codziennej aktywności (lekka, aktywna, bardzo aktywna, w ciąży itp.). Mężczyzna potrzebowałby od 2100 do 3500, również w zależności od wydatków. Aby schudnąć, wystarczy stworzyć tak zwany deficyt kalorii: oznacza to, że musisz spalić więcej kalorii niż spożywasz. Logiczne, prawda?

Tak, to rozsądne i wykonalne, ale niekoniecznie łatwe do wdrożenia! Ponieważ w grę wchodzą inne parametry, które sprawiają, że metoda obliczania kalorii działa lub nie.

Krótka definicja:
Kaloria to jednostka energii o wartości około 4,18 dżula, co odpowiada ilości energii potrzebnej do podniesienia temperatury jednego grama ciekłej wody o 1°C. W dziedzinie dietetyki kaloria jest uważana za wzorzec energetyczny, który należy stosować w celu ustalenia zrównoważonej diety dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Więcej informacji, czytaj dalej na Wikipedii.

Jak obliczyć kalorie, aby schudnąć?

Obliczanie kalorii, ale też chemiaLiczba kalorii potrzebnych danej osobie zależy od wielu parametrów: płci, wieku, wagi, poziomu aktywności fizycznej, rodzaju diety itp. Logiczne jest zatem, że określenie liczby kalorii, które należy wyeliminować, zależy od tych samych parametrów.

Innymi słowy, należy zachować ostrożność przy obliczaniu liczby kalorii, które należy zmniejszyć, ponieważ łatwo jest wyrządzić sobie krzywdę. Jeśli powiedziano ci, że ogólna zasada brzmi :
Aby stracić jeden kilogram, wystarczy spalić od 7000 do 8000 kalorii.
Szybko uległbyś pokusie powstrzymania się od skumulowanego spożycia przez dwa kolejne dni, aby stracić ten kilogram! W końcu to zbyt proste! Ale z drugiej strony…

Czy nam się to podoba, czy nie, nasze ciała muszą spożywać niezbędne minimum. Zrozumiałeś więc, że utrata wagi poprzez dbanie o obliczanie kalorii jest procesem, który musi trwać przez pewien czas. Oczywiście będziesz tracić na wadze powoli, ale pewnie i przede wszystkim zdrowo.

Nie wszystkie kalorie są takie same!

Dlatego ważne jest, aby odrobić pracę domową i dowiedzieć się, że istnieją różne rodzaje kalorii. Aby skutecznie liczyć kalorie, musimy wziąć to pod uwagę. Kalorie pochodzą z trzech rodzajów żywności:

Węglowodany

Są to kalorie, których potrzebujemy do natychmiastowej energii, aby nadrobić krótkotrwałe wysiłki. Tak jest w przypadku cukru par excellence: potrzebujemy go do wydajnej “gazyfikacji”. Należy jednak bardzo uważać, aby nie jeść go zbyt dużo, co może prowadzić do problemów zdrowotnych (na przykład cukrzycy).

Lipidy

Lub, bardziej powszechnie, tłuszcz. Mamy tendencję, często niesłusznie, do wskazywania palcem na tłuste pokarmy i mówienia, że to one sprawiają, że tyjemy. W rzeczywistości to, co sprawia, że ludzie tyją, to ilość spożywanego tłuszczu, ale co ważniejsze, jego jakość. Tak jak istnieje zły tłuszcz, istnieje również dobry tłuszcz. Tak więc tłuszcze nasycone są bardziej szkodliwe niż tłuszcze jednonienasycone lub wielonienasycone.

Białka

Podczas gdy dwa pierwsze są bardziej zorientowane na energię, ten trzeci rodzaj źródła kalorii w szczególności odżywia tkankę mięśniową. Białka są budulcem naszych komórek i podstawą naszego układu odpornościowego. Dla entuzjastów kulturystyki spożycie białka jest najważniejsze.

Do tej pory zrozumiałeś już, że musimy upewnić się, że nasze dzienne spożycie kalorii jest “reprezentatywne” dla naszych źródeł. Wydaje się zatem, że dobre spożycie dla zrównoważonej codziennej diety powinno być w następujących proporcjach:
około 55% węglowodanów, 30% tłuszczu i 15% białka.

A jak najlepiej obliczyć kalorie?

oblicz kalorieTak naprawdę nie ma jednego! I chociaż metoda liczenia kalorii działa, jasne jest, że nie jest to nauka ścisła. Najbardziej “naturalną” metodą byłoby zapoznanie się z etykietami na opakowaniach żywności. Będą one koniecznie wymieniać różne spożycie kalorii dla każdej 100 gramowej porcji. Do Ciebie należy obliczenie dziennej dawki kalorii dla różnych produktów spożywczych.

Możesz także skorzystać z list dostępnych w Internecie, które podają wartości kaloryczne różnych produktów spożywczych. Większość z tych list została zebrana albo z prac naukowych sprzedawanych w księgarniach lub online, albo z udokumentowanych badań naukowych.

Control My Weight do obliczania kaloriiTrzecia metoda byłaby naszym zdaniem całkiem praktyczna: technologia! Z pewnością masz smartfona i prawdopodobnie zainstalowałeś na nim aplikację, która oblicza miesiączkę lub pomaga ćwiczyć z wirtualnym monitorem, … Cóż, istnieją również aplikacje, które pomagają obliczyć kalorie, które powinieneś spożywać lub eliminować. Oto kilka przykładów:
MyFitnessPal, FatSecret, Cron-O-Meter, Lose It! i wiele innych…

Czy powinniśmy więc liczyć kalorie, aby schudnąć?

Tak i nie!
To naprawdę zależy od twojego własnego podejścia, ale także od tego, jak bardzo jesteś wytrwały, jeśli chodzi o dietę. Jeśli czujesz się na siłach, by ważyć każdą swoją porcję i częściej wracać do list i notatek, zrób to!

Jeśli natomiast nie możesz znieść tego rodzaju podejścia, trzymaj się zdrowej diety, bogatej w niezbędne pokarmy (pamiętaj o procentowej zawartości węglowodanów, tłuszczów i białek), z logicznymi porcjami. I w obu przypadkach wykonuj minimalną ilość ćwiczeń fizycznych, które zawsze pomogą Ci spożywać kalorie.
Przeczytaj również: 5 najlepszych sportów na szybką utratę wagi!


Udostępnij ten Artykuł!