Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Sylvie Martin

Fałszywe nawyki, które uważasz za zdrowe, ale spowalniają metabolizm

Zaktualizowano dnia 13 stycznia 2024.

transapent pixel
Kobieta na wadzeJak być może zauważyłeś, niektórzy ludzie, nawet jeśli się przejadają, prawie w ogóle nie przybierają na wadze!

Z drugiej strony, inne osoby, nawet jeśli podejmują wysiłek i kontrolują swoją dietę, nie są w stanie utrzymać idealnej, zdrowej wagi.

W tym artykule przyjrzymy się pięciu nawykom, które spowalniają metabolizm.

Metabolizm: krótkie przypomnienie

Dla przypomnienia, termin metabolizm obejmuje wszystkie procesy chemiczne, które zachodzą w naszym ciele, aby utrzymać nas przy życiu i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Kiedy ludzie opisują swój metabolizm jako szybki lub wolny, zazwyczaj odnoszą się do wydajności, z jaką organizm może przekształcić kalorie uzyskane z pożywienia w rezerwy energii.

Według specjalistów, nie tylko genetyka powoduje przybieranie na wadze. Codzienne nawyki również mają bezpośredni wpływ na metabolizm. I choć genetyka odgrywa ważną rolę w określaniu tempa metabolizmu, to prowadzenie subtelnego stylu życia zarówno pod względem diety, jak i ćwiczeń fizycznych, w znacznym stopniu wpływa na zdolność organizmu do trawienia pokarmu i utrzymania zdrowej wagi.

Tak więc, jeśli myślałeś, że odżywiasz się zdrowo, a nadal czujesz się zmęczony, masz problemy ze snem lub nie udaje ci się utrzymać zdrowej wagi, prawdopodobnie problem leży w nawykach, które spowalniają metabolizm i które błędnie uważasz za zdrowe.

Zacznij więc od sprawdzenia tych nawyków, zanim zaczniesz szukać innej przyczyny, która sabotuje twoje wysiłki związane z odchudzaniem.

Jedzenie śniadań o wysokiej zawartości cukru

śniadanieGranola, czyli mieszanka płatków owsianych, migdałów i miodu, może być postrzegana jako zdrowe śniadanie, ale nie zawsze tak jest.

Wiele granoli dostępnych na rynku nie jest tak naprawdę zdrowych, nawet jeśli na ich etykietach widnieje informacja, że są wykonane z miodu i nie zawierają cukru. Miód ten został jednak poddany pasteryzacji i dlatego nie jest lepszy od syropu o wysokiej zawartości fruktozy.

Rozwiązaniem tego rodzaju nawyku spowalniającego metabolizm jest zrobienie własnej kiełkowanej granoli w domu.

Możesz wykorzystać weekend na przygotowanie tygodniowego zapasu. Namocz surowe migdały, orzechy nerkowca i nasiona chia w wodzie przez noc. Następnie osusz je ręcznikiem papierowym. Wymieszaj z surowym miodem, płatkami kokosowymi i cynamonem, a następnie upiecz w piekarniku.

I gotowe, pyszne śniadanie, które w naturalny sposób przyspieszy metabolizm.

Niewystarczająca ilość snu

Metabolizm nie zależy wyłącznie od jedzenia. Ilość i jakość snu może mieć znaczący wpływ na wagę.

Niedostateczna ilość snu powoduje, że organizm oszczędza swoje rezerwy. W rezultacie zużywa mniej energii na funkcje biochemiczne, które uważa za mniej priorytetowe.

To automatycznie spowalnia metabolizm.

Rozwiązaniem jest wystarczająca ilość snu, zarówno pod względem czasu trwania, jak i jakości. Pozbycie się kilku nawyków może pomóc ci w pełni wykorzystać nocny sen i umożliwić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie i normalne spalanie kalorii.

Spożywanie zbyt wielu produktów pełnoziarnistych

glutenPełne ziarna są doskonałym źródłem błonnika i niezbędnych składników odżywczych, ale nie wszystkie ziarna są łatwe do strawienia.

Pełne ziarna niekoniecznie są złe, jeśli jesz je bezglutenowo i z umiarem.

Problem ze zbożami zawierającymi gluten polega na tym, że są one trudne do strawienia, nawet dla osób nie cierpiących na celiakię.

Miliony ludzi na całym świecie cierpią na nieceliakalną nadwrażliwość na gluten (NCGS). Nietolerancja glutenu lub celiakia jest obecnie jedną z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Zazwyczaj objawia się takimi symptomami jak problemy jelitowe, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka i zaparcia. Objawy te pojawiają się po spożyciu glutenu i znikają, gdy tylko zostanie on usunięty z diety.

Nietolerancja glutenu jest wynikiem nowoczesnych metod uprawy, które produkują genetycznie modyfikowaną i wysoko przetworzoną żywność.

W rezultacie organizm ludzki ma trudności z tolerowaniem i metabolizowaniem tej nowej formy żywności.

Dlatego zalecamy umiarkowane spożycie.

Ogranicz się do ćwiczeń kardio

Wiele osób, chcąc utrzymać formę lub schudnąć, regularnie trenuje. Jednak ograniczanie się tylko do jednego ćwiczenia jest błędem treningowym, którego należy unikać za wszelką cenę.

W szczególności trening cardio może spowolnić metabolizm, zamiast go przyspieszyć.

Celem wszystkich ćwiczeń jest zachowanie i wzmocnienie masy mięśniowej w celu naturalnego spalania tłuszczu.

Jednak nie wszystkie ćwiczenia mają taki sam wpływ na organizm.

Zamiast ograniczać się wyłącznie do ćwiczeń kardio, lepiej jest naprzemiennie ćwiczyć HIIT. Są to krótkie ćwiczenia o wysokiej intensywności zostały opisane przez naukę jako najskuteczniejszy sposób spalania tłuszczu.

Kolejną zaletą tego typu ćwiczeń jest ich efekt potreningowy. Innymi słowy, ich efekt utrzymuje się nawet po zakończeniu sesji treningowej.

Pij tylko soki owocowe

Kiedy próbujesz schudnąć, nawodnienie jest obowiązkiem i warunkiem koniecznym do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Musisz jednak nawadniać się za pomocą odpowiedniego napoju.

Problem z sokami owocowymi polega na tym, że zasadniczo składają się one z płynnego cukru. A jak powinieneś wiedzieć, nadmiar cukru spowalnia metabolizm, powodując wzrost poziomu cukru we krwi.

Soki komercyjne są jeszcze gorsze. Ich proces produkcji i pasteryzacji eliminuje wszystkie zalety naturalnego soku. Ich wysoka zawartość cukru i dodatków jeszcze pogarsza sprawę.

Idealnym rozwiązaniem jest spożywanie całych owoców w ich naturalnym stanie. Mają one wyższą wartość odżywczą niż sok.

To tylko niektóre z nawyków, które są uważane za zdrowe, ale w rzeczywistości spowalniają metabolizm i uniemożliwiają utratę wagi.


Udostępnij ten Artykuł!