Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Jean-Marie Besnard

Jakość spermy: unikaj tych złych nawyków!

Zaktualizowano dnia 28 listopada 2023.

transapent pixel
Jakość spermyDla mężczyzny, który jest wystarczająco aktywny seksualnie, jakość spermy nie ma większego znaczenia. Tak długo, jak ma wytrysk we właściwym czasie i w obfitości, aby wyrazić swoją męskość i zaspokoić swoje partnerki. Istnieje jednak duża szansa, że pewnego dnia stan nasienia stanie się bardziej niepokojącą kwestią: kiedy zdecydujesz się mieć dzieci!

Jakość spermy odgrywa decydującą rolę w prokreacji i należy dołożyć wszelkich starań, aby postawić wszystkie szanse po swojej stronie. Jakość spermy zależy od liczby plemników, ich ruchliwości i wytrzymałości. U podstaw wielu problemów leżą jednak pewne złe nawyki.

Dowiedzmy się razem…

Jakość spermy: co to jest?

Jakość spermy zależy od szeregu parametrów związanych z różnymi aspektami życia plemników. Zanim jednak przejdziemy dalej, zacznijmy od przypomnienia, czym jest sperma.

Ten białawy płyn wydzielany podczas wytrysku składa się z 3 głównych składników:

  • Płyn przedplemnikowy, wytwarzany przez organizm w gruczołach Cowpera. Jego rolą jest usunięcie wszelkich śladów moczu z cewki moczowej w celu przygotowania do przejścia płynu nasiennego. Działa również jako lubrykant dla żołędzi;
  • Płyn nasienny, wydzielany przez prostatę i pęcherzyki nasienne. Płyn ten odżywia plemniki i zapewnia im mobilność. Neutralizuje również naturalną kwasowość pochwy, umożliwiając plemnikom dotarcie do szyjki macicy;
  • Wreszcie, plemniki to maleńkie męskie komórki rozrodcze, których ostateczną rolą jest zapłodnienie komórki jajowej i zapoczątkowanie nowego życia!

Czy wiesz, że przy każdym wytrysku około 200 milionów plemników jest uwalnianych w strumieniu od 2 do 6 ml nasienia? I pomyśleć, że tylko jedno z tych małych stworzeń będzie w stanie zapłodnić komórkę jajową! Wystarczająca motywacja, gdy wiesz, że byłeś pierwszy spośród 200 milionów innych “rzekomych”!

Kryteria określania jakości nasienia obejmują liczbę plemników, siłę i ruchliwość. Na kryteria te może wpływać wiele czynników zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszego ciała.

Zapłodnienie komórki jajowej

Złe nawyki wpływające na jakość spermy

Zła dieta z wysoką koncentracją niezdrowej lub przetworzonej przemysłowo żywności, palenie tytoniu, przewlekły stres, alkohol, nadwaga… to wszystko warunki życia, które są obce naszym przodkom. Wszystko to oczywiście w imię postępu. Ale przyniósł on również równie wiele złych nawyków do naszego codziennego życia, a nasze ciała cierpią z ich powodu przez cały czas.

Jednym ze złych nawyków, który był przedmiotem dogłębnych badań naukowych, jest ilość czasu spędzanego przed ekranem telewizora. W rzeczywistości badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Kopenhadze i opublikowane w American Journal of Epidemiology ujawniło kilka interesujących wyników, które są dla nas niepokojące na więcej niż jednym poziomie.
Jakość nasienia telewizyjnego
Według ekspertów stojących za omawianym badaniem, spędzanie co najmniej 5 godzin przed telewizorem obniżyło jakość nasienia o około jedną trzecią. Spośród 1200 młodych mężczyzn cieszących się dobrym zdrowiem, grupa, która spędzała około 5 godzin dziennie przed ekranem telewizora, miała stężenie plemników wynoszące około 37 mln/ml, w porównaniu z 52 mln/ml w grupie, która prawie nie oglądała telewizji.

Uważa się, że ten spadek stężenia jest spowodowany spadkiem ogólnego poziomu testosteronu, na który wpływają złe nawyki związane z siedzącym trybem życia, którego ważną częścią jest telewizja. Inne złe nawyki, związane ze spędzaniem zbyt dużej ilości czasu przed telewizorem, mają większy wpływ na jakość nasienia. Na przykład, śmieciowe jedzenie i papierosy są “obowiązkowymi” dodatkami podczas oglądania programów telewizyjnych.

Jak można poprawić jakość spermy?

Aby poprawić jakość nasienia i zwiększyć stężenie plemników, oto kilka wskazówek, które można włączyć do codziennej rutyny:

  • Utrzymuj zdrową wagę. (Jeśli masz nadwagę, spróbuj schudnąć);
  • Dobrze odżywiaj swoje plemniki, stosując zdrową, zbilansowaną dietę zawierającą składniki odżywcze (omega-3, witamina B9, cynk itp.), które gwarantują poprawę jakości nasienia;
  • Ogranicz spożycie żywności wysokiego ryzyka: czerwonego mięsa, kawy, przetworzonej żywności. Umiarkowane spożycie alkoholu i tytoniu;
  • Poprawa jakości snu (7 do 8 godzin w nocy to niezbędne minimum!);
  • Walcz ze stresem, wrogiem numer 1 zdrowia fizycznego!
  • Utrzymuj dobre nawodnienie, pijąc średnio od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Połącz to z dobrym programem aktywności fizycznej, aby wykorzystać wodę do detoksykacji organizmu;
  • Dbaj o zdrowie swoich najcenniejszych klejnotów na świecie: jąder! Utrzymuj je w idealnej temperaturze (około 34-35°), unikając wciskania ich w obcisłe ubrania, narażania ich na gorące kąpiele, narażania ich na promieniowanie fal telefonicznych, narażania ich na niewłaściwe tak zwane chemikalia higieniczne…

kochaj sięWreszcie, najlepszą radą, jaką możemy ci dać, jest kochać się wystarczająco regularnie, aby utrzymać maszynę w formie! Regularny wytrysk, co 2 lub 3 dni, jest dobrą rutyną dla utrzymania jąder w dobrej kondycji, a także dla poprawy jakości nasienia.

Posiadanie dobrej jakości spermy jest również synonimem spełnienia seksualnego, zarówno dla mężczyzny, jak i kobiety. Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego (lub prawie wszystkiego!) na temat tego ważnego płynu, zapraszamy do zapoznania się z naszym specjalny artykuł na temat spermy.

Możesz również przeczytać nasz artykuł na temat Tabletki zwiększające objętość spermy!

Miłej lektury!


Udostępnij ten Artykuł!