Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Corinne Kepler

Zbilansowanie diety – klucz do sukcesu!

Zaktualizowano dnia 31 października 2023.

transapent pixel
Alimentation-equilbree
Zbilansowanie diety jest jednym z podstawowych kluczy do utrzymania sylwetki, ale także do bycia w świetnej formie i cieszenia się pełnią życia! Faktem jest, że era, w której obecnie żyjemy, promuje raczej hamburgera niż talerz surowych warzyw!

Dlaczego jesteśmy tak chorzy na to, co jemy?

W obliczu tego globalnego zjawiska, czym jest zbilansowana dieta i jak możemy ją osiągnąć na co dzień za pomocą prostych, ale skutecznych środków?

Podążaj za przewodnikiem, aby skutecznie zrównoważyć swoją dietę i wrócić do formy i świetnego wyglądu!

Dlaczego źle się odżywiamy?

Kilka tysięcy lat temu ludzkość prowadziła łowiecko-zbieracki tryb życia i była głównie wszystkożerna. Ten koczowniczy tryb życia, z połączeniem trudnych wyzwań fizycznych i niepewnych warunków życia, umożliwił naszym przodkom utrzymanie równowagi między wydatkami energetycznymi a spożyciem kalorii.

Jednak ewolucja ludzkości i osiadły tryb życia większości populacji doprowadziły do poważnych zmian w diecie. Wraz z pojawieniem się hodowli zwierząt, a następnie upraw, różnorodność żywności zmieniła się dramatycznie (wbrew powszechnemu przekonaniu, można było hodować tylko kilka gatunków zwierząt, a rośliny, które były wówczas zasadniczo dzikie, były również trudne w uprawie). Rezultatem był stopniowy spadek jakości naszej żywności na rzecz ilości.

Oczywiście rewolucja przemysłowa znacznie wzmocniła to zjawisko, a industrializacja miała znaczący wpływ na przemysł spożywczy. Produkujemy więcej, szybciej; przechowujemy dłużej i w większych ilościach; pracujemy ciężej… i ostatecznie konsumujemy produkty, które są coraz bardziej oddalone od ich naturalnej prostoty, często poza sezonem lub “gotowe do spożycia”.

Ta gwałtowna ekspansja nieustrukturyzowanych nawyków żywieniowych, wraz z pojawieniem się fast foodów, doprowadziła do alarmującego wzrostu otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia w ciągu ostatnich kilku dekad. Są to trzy z największych plag metabolicznych, przed którymi stoi ludzkość.

W obliczu tej prawdziwej pandemii, w jaki sposób możemy powrócić na drogę zdrowej, zbilansowanej diety i zachować nasze zdrowie – i oczywiście naszą sylwetkę? Jak odzyskać szczupłą, zgrabną sylwetkę bez konieczności zmiany stylu życia? I jak możemy przywrócić równowagę w naszej diecie, aby zaradzić brakowi równowagi, którego doświadczamy każdego dnia?

Zbilansowana dieta: definicja

Zanim porozmawiamy o przywróceniu równowagi w naszej diecie, zacznijmy od zrozumienia, czym tak naprawdę jest zbilansowana dieta.
owoce i warzywa dla zdrowej równowagi żywieniowej
Zbilansowana dieta to równowaga między potrzebami organizmu a spożyciem składników odżywczych, a także między różnymi rodzajami żywności wymaganymi w ciągu dnia. Harmonijne rozłożenie posiłków pomaga przewidywać potrzeby, a spożywanie różnorodnych pokarmów w odpowiednich ilościach uzupełnia równowagę.

Niektóre czynniki, takie jak poziom stresu lub brak aktywności fizycznej, odgrywają ważną rolę w poczuciu równowagi i sprawności, w codziennym poziomie energii, ale także (i oczywiście) w sylwetce!

Pomijając jednak te kwestie, przyjrzyjmy się bliżej temu, jak za pomocą kilku prostych kroków można przywrócić równowagę w diecie, schudnąć i poczuć się świetnie!

Przywrócenie równowagi w diecie: klucze do sukcesu

Zbilansowana dieta oznacza dostarczanie organizmowi składników odżywczych, których potrzebuje, w zależności od wieku i stylu życia. Jeśli już angażujesz się w regularną aktywność fizyczną lub pracujesz w wymagających fizycznie warunkach, twoje zapotrzebowanie na energię nie jest takie samo, jak w przypadku prowadzenia w dużej mierze siedzącego trybu życia.

Kilka kluczowych zasad, które są łatwe do zastosowania w praktyce, pozwoli ci rozpocząć przywracanie równowagi w diecie ze spokojem, bez frustracji i niepokoju. zacznijmy!

1. Przestrzegaj piramidy żywieniowej

Piramida ta jest niezwykle przydatna dla każdego, kto chce stosować zrównoważoną dietę. Grupuje ona różne rodziny żywności według ich dominujących składników odżywczych.

Pokarmy znajdujące się u podstawy piramidy powinny być spożywane w dużych ilościach i powinny stanowić podstawę diety; podczas gdy pokarmy znajdujące się na górze powinny być spożywane z umiarem, ponieważ są bogate w cukier i tłuszcz, a zatem przyczyniają się do przybierania na wadze.
piramida żywieniowa dla zrównoważonej diety

  • DUŻO WODY: Woda jest niezbędnym elementem równowagi organizmu. W końcu czyż 80% naszego ciała nie składa się z wody?

Woda pomaga nam utrzymać nawodnienie, eliminuje toksyny i remineralizuje organizm. Pij 1,5 litra dziennie, aby pozostać w doskonałej formie i nie zastępuj jej napojami bezalkoholowymi lub innymi słodkimi napojami, które nie mają takich samych korzyści!

  • SKROBIA W KAŻDYM POSIŁKU: Zboża, rośliny strączkowe, ziemniaki…

Pokarmy skrobiowe są paliwem i sprawiają, że czujesz się pełny. Pomagają uniknąć zachcianek i przedwczesnego podjadania, a zatem są cenną pomocą, gdy chcesz schudnąć.

  • 5 OWOCÓW I WARZYW DZIENNIE: Aby dostarczyć organizmowi błonnika, minerałów i witamin, spożywaj owoce i warzywa przy każdym posiłku i w każdej postaci. Surowe, gotowane, w zupach, gulaszach lub sałatkach, pomagają również utrzymać uczucie sytości!
  • Pamiętaj o WAPNIU: Wapń jest ważną częścią zbilansowanej diety, nie tylko dla kości i zębów, ale także dlatego, że umożliwia organizmowi wiązanie niektórych minerałów i witamin.

Dlatego ważne jest, aby w każdym posiłku spożywać produkt bogaty w wapń, czy to w postaci produktów mlecznych (jogurt, fromage frais, ser), czy też, jeśli masz problemy z trawieniem mleka krowiego, w nasionach oleistych i zielonych warzywach.

Ważne jest, aby zmieniać źródła, używając oleju (oliwy z oliwek, rzepaku, pestek winogron itp.), margaryny lub masła itp.

  • NIEWIELE TŁUSZCZÓW I CUKRÓW: Na szczycie piramidy, powinny być spożywane ostrożnie, raz na jakiś czas, aby zadowolić siebie i uniknąć frustracji.

niezbędne pokarmy dla zbilansowanej diety

2. Rozłóż spożycie w ciągu dnia

Twoje ciało potrzebuje odpowiedniego paliwa, aby optymalnie funkcjonować przez cały dzień, w zależności od aktywności. Najlepiej byłoby spożywać od 3 do 4 posiłków dziennie, dzieląc jedzenie w następujący sposób:

  • ŚNIADANIE: Niezbędne do przerwania nocnego postu, stanowi od 25 do 30% dziennego spożycia. 1 napój + płatki zbożowe + wapń + owoce.
  • OBIAD I KOLACJA: Idealnie składa się z przystawki, dania głównego zawierającego 100-150 g białka, 200 g warzyw, 50-100 g produktów skrobiowych, wapnia i owoców.
  • SMAK: Nie jest niezbędny, ale w razie potrzeby może regulować apetyt i spożycie energii. Owoce, zboża, wapń.
  • OBIAD: Pomiń go tak bardzo, jak to możliwe. Jeśli nie możesz go uniknąć, pomyśl o czymś, co pozwoli ci potem zasnąć!

zestaw owoców i warzyw dla równowagi żywieniowej
Jak bez wątpienia zauważyłeś, te potrzeby różnią się i ważne jest, aby słuchać swojego ciała, aby osiągnąć optymalną równowagę w diecie. Szanuj sygnały głodu i sytości, które odczuwasz; dostosuj sposób organizacji posiłków do swojego stylu życia i harmonogramu; jedz zgodnie ze swoimi upodobaniami.

Zbilansowana dieta bogata w proste, nieprzetworzone produkty, przyrządzone w smaczny sposób, pomoże ci wrócić do formy, zrzucić zbędne kilogramy i tryskać witalnością!


Udostępnij ten Artykuł!