Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Sylvie Martin

Czy to badanie może wyjaśnić mechanizm objadania się?

Zaktualizowano dnia 5 grudnia 2023.

piksel transapentalny
Objadanie sięW dzisiejszych czasach otyłość jest postrzegana jako globalna epidemia, którą światowe organizacje zdrowotne starają się powstrzymać. To niezdrowe zjawisko jest ściśle powiązane z rozwojem gospodarczym, co tworzy idealny kontekst dla “rozprzestrzeniania się” szkodliwych nawyków żywieniowych, takich jak objadanie się.

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób tak zwane środowiska obesogenne mogą prowadzić do objadania się i promować otyłość, Mara Dierssen z Centrum Regulacji Genomowej i Rafael Maldonado z Uniwersytetu Pompeu Fabra – oboje z siedzibą w Barcelonie w Hiszpanii – postanowili zasymulować identyczne środowisko w laboratorium.

Środowisko obesogenne zostało zdefiniowane przez naukowców jako ” wszystkie wpływy, jakie środowisko lub warunki życia mają na promowanie otyłości u osób lub populacji“.
Wyniki tego badania zostały opublikowane w formie dwóch uzupełniających się artykułów w czasopiśmie Addiction Biology [1].

W jaki sposób środowisko prowadzi do objadania się?

środowisko i obżarstwoDierssen i Maldonado, z pomocą swoich kolegów, stworzyli otyłe środowisko dla gryzoni, oferując im różne opcje żywieniowe.

Zwierzęta otrzymywały zwykłe pożywienie, tj. takie, które normalnie spożywałyby w ramach zbilansowanej diety.

Naukowcy dodali do niej mieszankę kawałków czekolady z szeregu dostępnych na rynku batonów czekoladowych. Dodali również opcję żywności o wysokiej zawartości tłuszczu.

Co ciekawe, gdy naukowcy zaoferowali gryzoniom obfitą, ale niezdrową alternatywę żywieniową, nie minęło wiele czasu, zanim myszy zaczęły przejadać się, wykazywać zachowania uzależniające, a tym samym przybierać na wadze.

W jednym z ujawnionych przypadków naukowcy dali zwierzętom dostęp do czekolady przez tylko 1 godzinę dziennie.

To ograniczenie czasowe spowodowało, że myszy zaczęły kompulsywnie objadać się słodką mieszanką. W ciągu zaledwie 1 godziny myszy spożyły równowartość tego, co normalnie zjadłyby w ciągu całego dnia.

I podobnie jak ludzie wykazujący oznaki uzależnienia lub objadania sięmyszy wolały poczekać, aż zostanie im podana czekolada, niż jeść zwykłe jedzenie, które było dla nich stale dostępne, pomimo faktu, że czekolada nie oferowała im potrzebnych składników odżywczych i nie była skuteczna w zmniejszaniu uczucia głodu.

Co więcej, myszy, które jadły czekoladę lub dietę wysokotłuszczową, zaczęły wykazywać wyraźne zmiany w swoim codziennym sposobie odżywiania.

Kolejny interesujący fakt!

Myszy zwykle wolą jeść w nocy, ale te gryzonie zaczęły preferować jedzenie w ciągu dnia. Zdecydowały się również jeść częściej, w formie przekąsek, zamiast regularnych posiłków, które były większe i rzadsze.

Objadanie się: błędne koło

objadanie się - błędne kołoNaukowcy zauważyli, że osoby z nadwagą, które próbują schudnąć poprzez dietę lub przyjęcie zdrowszych nawyków żywieniowych, mają tendencję do nawrotów po wzięciu udziału w programach lub inicjatywach odchudzających.

Ten wzorzec jest główną przeszkodą w utrzymaniu zdrowych zachowań żywieniowych.

Opierając się na wynikach swoich eksperymentów, Dierssen i Maldonado sugerują, że główną przyczyną tych nawrotów może być fakt, że obesogenne środowiska zmieniają kontrolę ludzi nad ich nawykami żywieniowymi.

W rezultacie mogą oni łatwo wpaść w błędne koło, w którym jeden niezdrowy wybór prowadzi do drugiego i tak dalej.

“Nasze wyniki ujawniły, że długotrwała ekspozycja na diety wysokokaloryczne zmienia zdolność kontrolowania zachowań żywieniowych, prowadząc do negatywnego wpływu na procesy poznawcze odpowiedzialne za racjonalną kontrolę spożycia żywności” – wyjaśnia Maldonado.

Dierssen zauważa również, że niektóre choroby metaboliczne są nie tylko wynikiem czynników biologicznych, ale mogą być również spowodowane niekontrolowanymi zachowaniami żywieniowymi i to właśnie w tym przypadku pracownicy służby zdrowia powinni interweniować.

“Otyłość to nie tylko choroba metaboliczna – to problem behawioralny. Ludziom z nadwagą lub otyłością zazwyczaj mówi się, by jedli mniej i więcej się ruszali, ale to zbyt uproszczone podejście. to zbyt uproszczone.

Musimy przyjrzeć się całemu procesowi: poprzez zrozumienie zachowań, które prowadzą do otyłości i wczesne wykrycie sygnałów ostrzegawczych, możemy znaleźć terapie lub sposoby leczenia, aby zapobiegać nadwadze“.

Kolejnym etapem badań Dierssena i Maldonado będzie przeprowadzenie dalszych badań nad zachowaniami uzależniającymi, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi, którzy mają tendencję do przejadania się.

“Bardzo trudno jest skutecznie schudnąć, a wiele osób wpada w pułapkę diety jo-jo” – podkreśla Dierssen.

“Badania te ujawniają główne zmiany behawioralne i poznawcze promowane przez hiperkaloryczne spożycie żywności, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla powtarzającego się przyrostu masy ciała i trudności w odpowiedniej kontroli diety” – podsumowuje Maldonado.


Udostępnij ten Artykuł!