Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Sylvie Martin

Dieta niskotłuszczowa a dieta niskowęglowodanowa: która jest lepsza do utraty tłuszczu?

Zaktualizowano dnia 23 lutego 2024.

Piksele trans
Zdrowa żywnośćNowe badanie [1] najwyraźniej zakwestionowało wszystko, co wiemy na ten temat!

W 2015 roku czasopismo “Cell Metabolism opublikowało badanie, które powinno zmienić zasady gry. Dlaczego?

Ponieważ wyniki tego badania wykazały, że wbrew obecnemu przekonaniu, dieta niskotłuszczowa może prowadzić do większej utraty tkanki tłuszczowej niż dieta niskowęglowodanowa.

Jednak wyniki tego badania – z tego czy innego powodu – zostały zignorowane! Dlaczego zostały zignorowane?

Być może dlatego, że ta rewelacja nie spodobała się zwolennikom diety niskowęglowodanowej i mogła zagrozić całemu arsenałowi ich argumentów.

Jak przebiegało to badanie?

narodowe instytuty zdrowiaNaukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia pod kierownictwem dr Kevina Halla, zwerbowali 19 otyłych mężczyzn i zamknęli ich w pokoju metabolicznym na okres dwóch tygodni. Wszystko, co ochotnicy jedli, było dokładnie mierzone i przydzielane.

W pierwszym okresie (tj. przez pierwsze dwa tygodnie) spożycie kalorii zostało zmniejszone o około 30% w wyniku ograniczenia samych węglowodanów (dieta niskowęglowodanowa).

W drugim okresie (kolejne dwa tygodnie) warunki testowe zostały odwrócone, a mężczyźni przeszli na dietę niskotłuszczową. Spożycie kalorii zostało utrzymane niezależnie od ograniczonego składnika odżywczego (tłuszczu lub węglowodanów).

Jednocześnie naukowcy codziennie monitorowali ilość spalanej przez uczestników tkanki tłuszczowej.

Wyniki badania: czy dieta niskotłuszczowa jest lepsza?

Ochotnicy, którzy stosowali dietę niskotłuszczową, tracili 89 gramów tkanki tłuszczowej dziennie, podczas gdy ci, którzy stosowali dietę niskowęglowodanową, tracili 53 gramy dziennie.

I w przeciwieństwie do twierdzeń osób stosujących dietę ketogeniczną, naukowcy odkryli, że insulina odgrywała ograniczoną, a nawet nieistotną rolę w odnotowanej utracie tłuszczu.

Trzeba przyznać, że dieta niskowęglowodanowa generalnie produkuje mniej insuliny (a zatem powoduje spalanie większej ilości tłuszczu). Jednak to dieta niskotłuszczowa spowodowała największą utratę tkanki tłuszczowej.

Odkrycie to podważa teorię, że wysoka produkcja insuliny prowadzi do mniejszej utraty tkanki tłuszczowej i większego jej magazynowania.

Interpretacja i ograniczenia badania

Istnieją dwa potencjalne problemy związane z tym badaniem.

Po pierwsze, liczba uczestników była bardzo mała (zaledwie 19 ochotników). Trzeba jednak przyznać, że umieszczenie 19 otyłych osób w “metabolicznej kuchni”, w której monitorowane jest wszystko, co jedzą, jest uciążliwym procesem.

Po drugie, naukowcy dokonali pewnych matematycznych prognoz dotyczących zarówno osób, które stosowały dietę niskowęglowodanową, jak i tych, które stosowały dietę niskotłuszczową, i próbowali obliczyć wynik, gdyby badanie było prowadzone przez okres 6 miesięcy.

Na podstawie obliczeń predykcyjnych doszli do wniosku, że przestrzeganie diety niskotłuszczowej w tym okresie doprowadziłoby do umiarkowanie lepszej utraty tkanki tłuszczowej (około 3 kg) niż dieta niskowęglowodanowa.

“Chociaż niniejsze badanie wykazało teoretyczną możliwość, że diety izokaloryczne różniące się zawartością węglowodanów i tłuszczu mogą powodować różne straty tkanki tłuszczowej, organizm działa w celu zminimalizowania tych różnic”.

W związku z tym, jeśli dasz wiarę temu badaniu (a powinieneś), powinieneś ponownie rozważyć swoje stanowisko wobec węglowodanów w diecie.

Ostatecznie to, co ma największe znaczenie dla utraty (lub przyrostu) tkanki tłuszczowej, może być tym, co podkreślali wszyscy dietetycy: Kalorie mają większe znaczenie niż konkretne składniki odżywcze.

Więc dieta niskowęglowodanowa nie działa?

dieta niskowęglowodanowaTo badanie nie próbuje sugerować, że dieta niskowęglowodanowa nie działa. Naukowcy jasno stwierdzili, że … dotyczy to również każdej diety, w której musisz myśleć o tym, co jesz.

Powinniśmy jednak zadać sobie pytanie, dlaczego dieta niskowęglowodanowa działa, ponieważ wyniki tego badania wykazały, że insulina nie odgrywa decydującej roli w utracie tłuszczu, przynajmniej jeśli chodzi o węglowodany.

To powiedziawszy, nie jest to zaproszenie do niedoceniania roli tej substancji. Wręcz przeciwnie, należy dołożyć wszelkich starań, aby zwiększyć wrażliwość na insulinę.

Im więcej tego zrobisz, tym łatwiej będzie ci zredukować ogólną ilość tkanki tłuszczowej, nie wspominając już o innych korzyściach zdrowotnych, które zyskasz.


Udostępnij ten Artykuł!