Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Sylvie Martin

Czy stres powoduje tycie lub chudnięcie? Odpowiedź …

Zaktualizowano dnia 23 listopada 2023.

transapent pixel
StresWielu z nas nie docenia związku między stresem a utratą wagi i nadal uważa, że przyrost masy ciała jest zasadniczo spowodowany tym, co jemy.

Jednak nie zawsze jest to prawdą, a czynniki psychologiczne mogą mieć bardzo decydujący wpływ na naszą wagę i ogólnie na nasze zdrowie.

Przyjrzyjmy się wpływowi stresu na wagę.

Stres a utrata masy ciała: czy powoduje utratę wagi czy przybieranie na wadze?

Stres a utrata wagi - czy powoduje utratę wagi, czy przybieranie na wadze?Stres stał się integralną częścią naszego codziennego życia.

Spójrzmy prawdzie w oczy, rzadko zdarza się przeżyć dzień bez stresującej sytuacji. Oczywiste jest, że ten stan umysłu ma negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na naszą wagę.

Zasadniczo, aby lepiej zrozumieć związek między tym czynnikiem psychologicznym a wagą, należy wiedzieć, że gdy dana osoba jest nękana przez ten stan umysłu, szuka schronienia w jedzeniu. I nie tylko jedzą więcej niż zwykle, ale mają tendencję do spożywania pokarmów o nadmiernej zawartości kalorii i cukru.

Tworzy to błędne koło, z którego trudno będzie uciec.

Stresujesz się, jesz więcej, czujesz się winny, stresujesz się jeszcze bardziej i jesz jeszcze więcej.

Dwukierunkowy wpływ stresu w pracy na BMI w badaniu Whitehall II

Aby określić znaczenie tego czynnika w zarządzaniu wagą, przeprowadzono badanie [1] miało na celu zbadanie dwukierunkowego wpływu stresu w pracy na BMI u 7965 brytyjskich urzędników służby cywilnej (5547 mężczyzn i 2418 kobiet) w wieku od 35 do 55 lat.

Badanie opierało się na fakcie, że niektóre wcześniejsze badania koncentrowały się na ogólnych powiązaniach między stresem w pracy a wskaźnikiem masy ciała (BMI), ignorując możliwość, że stres może prowadzić do tego, że niektórzy ludzie jedzą mniej i tracą na wadze, a inni jedzą więcej.

Wyniki sugerowały, że wpływ stresu w pracy na przyrost lub utratę wagi zależał od wyjściowego BMI.

U osób szczupłych (BMI <22) stres w pracy wiązał się z utratą wagi.

Jednak u ochotników z wyższym BMI (> 27) stres był bardziej związany z późniejszym przyrostem masy ciała.

Innymi słowy, związek ten zależy od początkowej wagi i kondycji fizycznej każdej osoby.

Stres i utrata masy ciała: jaki jest związek?

Kortyzol, hormon stresu, jest potencjalnie sercem przyrostu lub powrotu wagi.

Według badań, sam proces odchudzania jest źródłem stresu dla niektórych osób i może prowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu. To z kolei może prowadzić do wyników przeciwnych do oczekiwanych.

Wzrost tego hormonu jest uważany przez naukowców za czynnik przyczyniający się do otyłości.

Kortyzol, stres i utrata masy ciała

kortyzol-stres-i-odchudzanieNaukowcy próbowali zbadać możliwe powiązania między utratą wagi, kortyzolem i mózgiem.

Chemik Nancy L. Keim, specjalista ds. żywienia Kevin D. Laugero i ich koledzy zbadali kilka czynników, które mogą mieć wpływ na powodzenie kontroli wagi.

Ich analiza obejmowała ocenę wzorców decyzyjnych 29 ochotniczek i ocenę zmian poziomu kortyzolu, hormonu związanego ze stresem. [2]

Stres i utrata masy ciała: wyniki różnią się w zależności od osoby

Odnotowana utrata masy ciała i jakość utraconego tłuszczu (masa tłuszczowa lub beztłuszczowa) różniły się znacznie wśród ochotników.

Różnice te zaobserwowano nawet pomimo tego, że ochotnicy otrzymywali zasadniczo takie samo jedzenie podczas fazy odchudzania, z wyjątkiem kolacji.

Ochotnicy stracili od 0 do 12,5 kg.

Wyniki sugerują, że przyszłe strategie odchudzania powinny w większym stopniu opierać się na zindywidualizowanych modelach, jeśli mają być skuteczne.

Podwyższony poziom kortyzolu może wpływać na nawyki żywieniowe

Aby dowiedzieć się więcej o poziomie kortyzolu u ochotników, naukowcy zebrali próbki śliny w ciągu dnia w dwóch różnych terminach.

Pierwsza próbka została pobrana na początku diety odchudzającej, a druga na jej końcu.

Podwyższony poziom kortyzolu od dawna uważany jest za wiarygodny wskaźnik stresu psychologicznego, mimo że może być również spowodowany innymi czynnikami.

Ten stan psychiczny jest uważany za czynnik, który przyczynia się do powrotu osób starszych do starych nawyków żywieniowych, a tym samym do powrotu do wagi.

“Stwierdziliśmy, że stężenie kortyzolu u naszych ochotników ogólnie wzrosło od początku do końca fazy redukcji diety w badaniu.

Dieta mogła być dla nich stresująca. Doświadczyli zewnętrznej kontroli nad tym, co jedli, ponieważ poprosiliśmy ich, aby jedli tylko te pokarmy, które im zaproponowaliśmy.

Co więcej, każda osoba musiała znosić wstrzemięźliwość przez 12 tygodni, być może z wyjątkiem posiłków w formie bufetu. To stosunkowo długi czas.

Oprócz związku ze stresem, uważa się, że kortyzol wpływa na nasze nawyki żywieniowe i sposób, w jaki nasze ciała metabolizują tłuszcz” – wskazuje Laugero.

“Niektóre badania na zwierzętach sugerują, że kortyzol przyczynia się do otyłości, ale związek ten pozostaje niepewny i kontrowersyjny”.

Odzyskanie kontroli poprzez przerwanie błędnego koła stres-jedzenie

relaks-stres-i-utrata-wagiDziałanie w oparciu o ten związek wymaga czasu i cierpliwości. Ale nie jesteś sam w swojej walce.

Możesz korzystać z naturalnych składników, które skutecznie zwalczają stres, dzięki czemu możesz przejąć kontrolę nad swoim życiem.

Możesz też rozważyć połączenie suplementów z ćwiczeniami relaksacyjnymi.

Nawet jeśli jest to niewielka zmiana w poziomie stresu, może to wystarczyć, aby dać ci czas na zastanowienie się, co zrobisz dalej.

Oprócz przyjmowania suplementów antystresowych, możesz prowadzić dziennik żywności, aby śledzić to, co jesz.

Możesz także zwrócić się do przyjaciół i rodziny o pomoc w radzeniu sobie ze stresem.

Skuteczne okazały się również techniki relaksacyjne: joga, muzyka relaksacyjna itp.

Istnieje wiele sposobów na złagodzenie stresu, które są dostępne bezpłatnie w Internecie. Możesz je wyszukać na naszej stronie klikając tutaj.


Udostępnij ten Artykuł!