Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Corinne Kepler

Chrononutrition, czyli jak schudnąć nie pozbawiając się jedzenia!

Zaktualizowano dnia 1 lutego 2024.

transapent pixel
ChrononutritionChrononutrition, o którym postanowiłam dziś opowiedzieć, to jedna z tych metod, która nie polega na ograniczaniu jedzenia. W przeciwieństwie do tego, co myśli większość osób odchudzających się, nie wszystkie diety są restrykcyjne, a przynajmniej nie powinny być! Metoda ta jest raczej sposobem na powrót naszych ciał do nawyków żywieniowych odziedziczonych po naszych przodkach. Na czym dokładnie miałoby to polegać?

Dla przypomnienia, moja przyjaciółka już od jakiegoś czasu testowała chrononutrition, tak bardzo ujęła ją logika tej metody. Będąc fanką diet odchudzających, po okresach niedostatku nadal objadała się jedzeniem. Rezultaty? Jej brzuch (zwłaszcza), który wciąż powracał. O jej wynikach opowiem poniżej, pod koniec tego artykułu!

The chrononutrition metoda, która jest nadal aktualna!

Chrononutrition - książka dr Alaina DelabosaChrononutrition nie jest do końca nową teorią. Szperając w sieci, odkryłem, że w 1986 roku dr Alain Delabos rozpoczął badania nad tym, jak pozbyć się 20 kilogramów, które przybrał po rzuceniu palenia. Pod koniec swoich badań doszedł do wniosku, że wpływ na naszą masę ciała nie zależy bezpośrednio od ilości i różnorodności spożywanego jedzenia.

Według niego była to raczej kwestia “czasu” (stąd nazwa “chrononutrition”): moment, w którym jemy, ma duże znaczenie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę inne parametry związane z naszym ciałem.

Krótko mówiąc, specjalista ten powraca do nawyków żywieniowych naszych przodków, które opierały się bardziej na instynkcie i rzeczywistych potrzebach organizmu, niż na gustach, zachciankach i kaprysach.

Wydawało mi się to całkiem sensowne i skłoniło mnie do wypróbowania tej metody. W końcu zdrowe odżywianie może być tylko korzystne.

Podstawy metody chrononutrition

Zegar chrononutritionKoncepcja chrononutrition opiera się na zasadzie zegara biologicznego. Okazuje się, że nasz organizm wydziela enzymy i hormony w zależności od różnych bodźców, takich jak codzienna aktywność, światło, sen, ciepło, zimno, głód i sytość.

Chrononutrition nie jest zatem restrykcyjną dietą, ale raczej zrównoważonym sposobem odżywiania opartym na naszym wewnętrznym zegarze. Pomyślmy o tym bardziej jako o reorganizacji listy pokarmów, które spożywamy każdego dnia.

Podam przykład: nauka mówi nam, że rano nasz organizm ma tendencję do wydzielania enzymów, które pomagają trawić tłuszcze. To właśnie wtedy najlepiej jest jeść tłuszcze, nie bojąc się ich.

Podobnie, nasze ciała produkują insulinę pod koniec popołudnia, więc wtedy najlepiej jest pozwolić sobie na słodką przekąskę. Mówi się, że cukier rodzi cukier…

Podsumowując, jest to kwestia reorganizacji diety zgodnie z wewnętrzną aktywnością organizmu.

The chrononutrition : Jak to działa?

Podstawową zasadą chrononutrition jest to, że każda żywność jest dobra dla organizmu, o ile spożywa się ją o właściwej porze dnia i w odpowiedniej ilości. Muszę przyznać, że jako smakosz uznałem to za bardzo uspokajające!

Przed rozpoczęciem tego typu programu konieczna jest wstępna ocena. Wiąże się to z opracowaniem tego, co nazywamy morfotypem. Mówiąc prościej, polega to na określeniu typu ciała danej osoby (każde ciało przybiera na wadze w określonych obszarach) przed przepisaniem odpowiedniej diety.

Wykonywane są następujące pomiary:

 • Waga ;
 • wzrost
 • Rozmiar klatki piersiowej;
 • obwód talii
 • Obwód bioder;
 • szerokość nadgarstka.

Morfotypy chrononutrition
W zależności od rodzaju zidentyfikowanego morfotypu – jest ich w sumie 5, zgodnie z metodą Delabos, obecnie opatentowaną i zatwierdzoną przez Institut de Recherche Européen sur la Nutrition (IREN) – specjalista jest w stanie zaproponować typowy dzienny program żywieniowy.

Oto ogólny przykład:

 • Rano: bardzo bogate pokarmy (ser, chleb, masło)
 • Obiad (4 godziny później): białka zwierzęce i produkty bogate w skrobię (makaron, mięso)
 • Przekąska (4 do 5 godzin później): nasiona oleiste i naturalny cukier (świeże owoce, suszone owoce, miód, czekolada)
 • Wieczór (co najmniej 1 do 1,5 godziny przed pójściem spać): lekkie, lekkostrawne białka (ryby, warzywa).

Jak widać, chrononutrition zaleca spożywanie 4 posiłków dziennie (choć kolacja jest opcjonalna). Aby nie zmuszać ludzi do określonej rutyny, w ciągu tygodnia dozwolone są 2 tak zwane posiłki “joker”: carte blanche!

Jednak 4 kategorie żywności są surowo zabronione:

 • Produkty mleczne inne niż ser, śmietana i masło;
 • Zupy (mogą zwiększać ryzyko zatrzymywania wody w organizmie);
 • Słodkie sosy;
 • Niskotłuszczowa lub lekka żywność.

Chrononutrition : Czy to działa?

Król śniadańChociaż niektórzy krytycy oskarżają chrononutrition o zachęcanie pacjentów do spożywania dużej ilości tłuszczu, wydaje się, że organizowanie żywności zgodnie z naszym wewnętrznym zegarem biologicznym naprawdę pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę.

Jeśli przyjrzymy się bliżej temu sposobowi odżywiania, możemy szybko porównać go do słynnego starego porzekadła:

“Jedz jak król na śniadanie, jak książę na obiad i jak nędzarz na kolację”.

Ten rodzaj diety faktycznie szanuje potrzeby naszego organizmu, który oczekuje, że rano będzie miał wystarczająco dużo energii, aby przetrwać do lunchu, kiedy musimy zwiększyć możliwości naszego organizmu, unikając jednocześnie wszystkiego, co mogłoby spowodować niepotrzebny sen. Następnie nadchodzi popołudniowa przekąska, która jest uważana za kluczowy element programu i zapewnia organizmowi spożycie nieszkodliwych cukrów.

Nasza opinia na temat chrononutrition

“Na początku trudno było mi trzymać się określonego harmonogramu na co dzień. To prawda, że tak naprawdę nie pozbawiasz się siebie (z wyjątkiem żywności, której należy unikać), ale zmiana nawyków może zniechęcić wiele osób. Chciałbym skorzystać z okazji i przypomnieć ci, że jeśli chcesz osiągnąć swoje cele związane z odchudzaniem, musisz się tego trzymać!”. W ten sposób moja przyjaciółka zaczęła opowiadać mi o swoich doświadczeniach. Myślę, że to dobry pomysł, aby podkreślić, że jest to trochę “odstraszający” czynnik w każdym przedsięwzięciu związanym z odchudzaniem: ale w końcu się uda!

Gdy tylko weszła w rytm, zaczęła odczuwać zmiany wewnętrzne: jej wypróżnienia były teraz łatwiejsze i stopniowo czuła się lżejsza. W pewnym momencie postanowiła nawet w ogóle nie jeść lunchu i zadowolić się dużą szklanką zimnej wody: mówi, że to jej osobisty styl!

“Jestem również wdzięczna dr Delabosowi za to, że pomyślał o posiłkach dla żartownisiów: zawsze mogę sobie pozwolić od czasu do czasu na kilka wypadów z przyjaciółmi! Ale, powiem ci szczerze, nie prędzej zrobione niż zapomniane! mówi, wyglądając na zachwyconą.

phenqKolejnym osobistym akcentem był jej odruch przygotowania ciała do tej dietetycznej rehabilitacji. Jej sekret? Zamówiła PhenQ upewniając się, że ma odpowiedni detoks dla tej słynnej pigułki, Fibre Select.

Dziś moja przyjaciółka wydaje się czuć lepiej, a jej wyzwaniem jest utrzymanie tego tempa tak bardzo, jak to możliwe. Z tego, co widziałem, mogę zagwarantować, że chrononutrition działa!

Krótko mówiąc, zdrowa, zbilansowana dieta jeszcze nigdy nikogo nie zabiła! Przemyśl swoją dietę i spróbuj, nie będziesz miał wiele do stracenia, poza kilkoma kilogramami więcej!


Udostępnij ten Artykuł!