Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Corinne Kepler

Balon żołądkowy do odchudzania bez operacji

Zaktualizowano dnia 7 listopada 2023.

transapent pixel
Balon żołądkowyBalon żołądkowy to niechirurgiczna metoda ułatwiająca utratę wagi.

Polega na wprowadzeniu balonu do żołądka w celu wywołania sytości i umożliwienia osobom, które mają trudności z utratą wagi, uzyskania wsparcia w procesie odchudzania.

Mówi się, że balon żołądkowy może pomóc zrzucić taką samą wagę w ciągu 6 miesięcy, jak po 2 latach wysiłku…

Jesteśmy więc ciekawi, aby dowiedzieć się więcej o tym środku wspomagającym odchudzanie, jego zaletach i wadach.

Czym jest balon żołądkowy?

Wprowadzenie balonu żołądkowegoBalon żołądkowy to mały balon wykonany z silikonowego materiału na bazie elastomeru, który jest elastyczny i plastyczny. Po umieszczeniu w żołądku jest on wypełniany roztworem soli fizjologicznej lub powietrzem i unosi się swobodnie. Zajmując określoną objętość w przestrzeni, w której spożywany jest pokarm, balon żołądkowy spowalnia trawienie i zapewnia uczucie pełności i sytości żołądka.

Istnieją różne rodzaje balonów żołądkowych. Niektóre z nich nadają się do połknięcia, podczas gdy inne są podłączone do rurki, która umożliwia wprowadzenie ich pustych do żołądka, a następnie napompowanie za pomocą fiberoskopu. Balon żołądkowy może być wprowadzony na okres od 3 miesięcy do 1 roku, w zależności od potrzeb pacjenta i wagi, która ma zostać utracona.

Różne rodzaje balonów żołądkowych

Oto przegląd różnych dostępnych balonów żołądkowych.

 1. Połykalny balon żołądkowy – okres dopasowania: 3 miesiące – zalecany dla BMI między 27 a 32

Ten balon żołądkowy jest połykany pod kontrolą rentgenowską, bez znieczulenia lub fibroskopii. Jeśli uczucie sytości okaże się niewystarczające, po 1 miesiącu można wprowadzić drugi balon, a w razie potrzeby nawet trzeci. Balon jest usuwany po 3 miesiącach za pomocą fiberoskopii.

 1. Balon żołądkowy na 6 miesięcy – zalecany przy BMI między 30 a 35

Istnieją różne modele tego typu balonu. Niektóre składają się z silikonowej otoczki wypełnionej sterylnym roztworem soli fizjologicznej; inne składają się z polimerowego worka, który jest napełniany powietrzem; wreszcie niektóre balony żołądkowe składają się z poliuretanowej otoczki, również wypełnionej roztworem soli fizjologicznej.

 1. Balon żołądkowy na 1 rok – zalecany dla osób z BMI powyżej 33

Ten typ balonu jest regulowany za pomocą rurki. W ten sposób objętość balonu można zmniejszyć na początku, szczególnie w przypadku złej tolerancji, lub zwiększyć po 6 miesiącach, jeśli utrata masy ciała zatrzyma się. Balon wypełnia się sterylnym roztworem soli fizjologicznej lub powietrzem.

Dla kogo przeznaczony jest balon żołądkowy?

balon żołądkowy z indeksem masy ciałaBalon żołądkowy jest uważany przez specjalistów za skuteczną pomoc, gdy niemożliwe jest przestrzeganie diety przez ponad 2 miesiące lub gdy utracona waga powraca zaraz po zaprzestaniu diety. Pomaga pozbyć się efektu jo-jo i ułatwia regularne przestrzeganie ogólnego programu odchudzania, dzięki uczuciu sytości, które zapewnia. Należy podkreślić, że balon żołądkowy nie jest cudownym rozwiązaniem na utratę zbędnych kilogramów, ale narzędziem wspomagającym, które musi być połączone ze zbilansowaną dietą i regularną aktywnością fizyczną, jeśli ma przynieść efekty. Co więcej, każdej procedurze balonikowania żołądka towarzyszy ocena i obserwacja przez multidyscyplinarny zespół, aby upewnić się, że pacjent jest zmotywowany, zdolny do przestrzegania zbilansowanej diety i modyfikacji swojego stylu życia.

Balon żołądkowy jest uważany za dobre wskazanie dla osób, które mają od 10 do 25 kg do zrzucenia.

Istnieje jednak szereg przeciwwskazań:

 • Ciąża lub brak antykoncepcji;
 • Przepuklina rozworu przełykowego większa niż 3 cm;
 • Zaburzenia krzepnięcia lub leczenie przeciwzakrzepowe;
 • Długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych lub aspiryny;
 • Zaburzenia psychiczne lub uzależnienia (narkomania, alkoholizm);
 • operacja żołądkowo-jelitowa.

Balon żołądkowy, podejście multidyscyplinarne

Chociaż balonikowanie żołądka nie wymaga operacji, nie jest to banalna procedura. Aby balon żołądkowy był prawdziwym atutem w powodzeniu ogólnego programu odchudzania, wymagane jest wielodyscyplinarne zarządzanie.

Gastroenterolog

Jest to lekarz specjalista, który zakłada balon. Możliwość założenia balonu żołądkowego, jego wskazania i przeciwwskazania są również omawiane z nim wcześniej. To on będzie w stanie potwierdzić, czy z fizjologicznego punktu widzenia pacjent może skorzystać z balonu żołądkowego. Gastroenterolog będzie uważnie monitorować pacjenta w ciągu kilku dni po wprowadzeniu balonu, a następnie co 2 miesiące, dopóki balon pozostanie w żołądku. Celem tej obserwacji jest upewnienie się, że balon działa prawidłowo, że nie występują żadne niepożądane skutki uboczne i, w razie potrzeby, dokonanie wszelkich korekt rozmiaru wymaganych do utrzymania uczucia sytości i szans na powodzenie programu. Dietetyk usunie również balon po zakończeniu programu.

Dietetyk

Profesjonalista w dziedzinie żywienia i odchudzania, dietetyk pomoże ci zrozumieć podstawy zbilansowanej diety i zastosować je w codziennym życiu. Pomoże on w dokonywaniu właściwych wyborów żywieniowych, przy jednoczesnym zachowaniu przyjemności z posiłków. Po wprowadzeniu balonu do żołądka pacjent będzie monitorowany przez dietetyka z częstotliwością 1 wizyty na miesiąc, a w razie potrzeby częściej. Mogą być oferowane lekcje gotowania, aby pomóc w przygotowaniu zdrowych posiłków i zarządzaniu dietą w codziennym życiu. Obserwacja będzie kontynuowana przez 1 rok po usunięciu balonu.

Psychiatra lub psycholog

Jest to specjalista zajmujący się psychologicznymi i behawioralnymi aspektami procesu odchudzania. Jego zadaniem jest wysłuchanie pacjenta i praca nad przyczynami nadwagi. Mogą również pomóc w modyfikacji zaburzeń odżywiania i zaoferować grupy dyskusyjne, aby zwiększyć szanse na długoterminowy sukces.

Zakładanie balonu żołądkowego

Przed założeniem balonu żołądkowego pacjent jest leczony przez multidyscyplinarny zespół (omówiony w naszej poprzedniej sekcji).

 1. Gastroenterolog sprawdzi, czy balonikowanie żołądka jest wskazane w Twoim przypadku i wyjaśni Ci program. Jest to również czas na zadawanie wszelkich pytań.
 2. Dietetyk przeprowadzi wstępną ocenę diety i udzieli wstępnych porad dotyczących przywrócenia równowagi w diecie.
 3. Psycholog oceni spójność Twoich wyborów i zdolność do przestrzegania programu. Może on zacząć omawiać z pacjentem wszelkie zaburzenia odżywiania lub inne potrzeby wymagające specjalnego leczenia.
 4. Anestezjolog wspólnie z pacjentem zaplanuje zabieg, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia i ewentualne alergie. Wizyta ta jest obowiązkowa ze względów bezpieczeństwa.

Podczas – Umieszczenie balonu żołądkowego – przybliżony czas trwania: 20 minut

 1. Fiberoskopia jest wykonywana w znieczuleniu, aby uwidocznić wnętrze żołądka.
 2. Jeśli nie zostaną wykryte żadne przeciwwskazania, rozpoczyna się faza wprowadzania balonu.
 3. Balon wprowadzany jest przez usta, opróżniany i opuszczany do przełyku. Jest on pokryty miejscowym środkiem znieczulającym, aby ułatwić jego przejście przez gardło.
 4. Gdy balon znajdzie się w żołądku, wypełnia się go sterylnym roztworem soli fizjologicznej zabarwionym na niebiesko lub powietrzem przez cewnik przymocowany do balonu.
 5. Gdy balon jest pełny, gastroenterolog delikatnie pociąga za koniec cewnika, aby go usunąć. Samozamykający się zawór uszczelnia balon i zapobiega wyciekom. Balon unosi się swobodnie w żołądku.
 6. Pacjent pozostaje pod nadzorem lekarskim w klinice przez kilka godzin.

Po

 1. Gastroenterolog jest szczególnie obecny i dostępny w ciągu kilku dni po operacji, aby upewnić się, że balon jest dobrze tolerowany i nie występują żadne działania niepożądane.
 2. Przez pierwsze 2-3 dni zalecana jest dieta oparta na kompotach i jogurtach. Zalecane jest dobre nawodnienie.
 3. Monitorowanie odżywiania rozpoczyna się 1 tydzień po założeniu balonu.
 4. Monitorowanie psychologiczne rozpoczyna się zgodnie z potrzebami pacjenta.

Poniższy film zawiera jasne wyjaśnienie techniki wprowadzania balonu żołądkowego:

Usunięcie balonu żołądkowego

Po upływie wyznaczonego czasu balon jest usuwany, ponieważ żołądek dostosował się, czyniąc go nieskutecznym. Balon jest usuwany w znieczuleniu ogólnym, intubacji i pod kontrolą endoskopową, co zajmuje około 15 minut. Nie jest wymagana żadna operacja.

 1. Gastroenterolog umieszcza fiberoskop w żołądku.
 2. Balon zostaje przekłuty, a płyn odessany.
 3. Opróżniony balon jest chwytany i wyciągany przez przełyk, a następnie przez usta.

Czy balon żołądkowy powoduje skutki uboczne?

Balon żołądkowy jest zwykle bardzo dobrze tolerowany. W rzeczywistości żołądek przystosowuje się do jego obecności w ciągu zaledwie kilku dni. Prowadzi to do zwiększenia wydzielania kwasu i skurczów żołądka na balonie, co jest całkowicie normalne.

Jednak w ciągu 3 dni po operacji często występują następujące działania niepożądane:

 • Skurcze brzucha
 • nudności
 • Wymioty;
 • pieczenie żołądka lub przełyku.

Leki są zazwyczaj przepisywane w celu złagodzenia dyskomfortu, który jest tylko tymczasowy.

Dane pokazują, że tylko 1 do 3% osób cierpi z powodu nietolerancji balonu, który jest następnie usuwany. Inne powikłania, choć rzadkie, są możliwe. Obejmują one przypadki zapalenia przełyku, zapalenia żołądka, wrzodów, zapalenia trzustki lub perforacji (2 ostatnie są niezwykle rzadkie).

Wreszcie, u niektórych pacjentów uczucie sytości znika po zaledwie kilku tygodniach, co wymaga dostosowania balonu.
zakładanie balonu żołądkowego

Wreszcie, czego mogę oczekiwać od balonu żołądkowego?

W połączeniu ze zbilansowaną dietą, regularnymi ćwiczeniami i głęboką zmianą stylu życia, balon żołądkowy umożliwia, w zdecydowanej większości przypadków, skuteczne odchudzanie.

Utrata wagi zależy jednak od wielu czynników, takich jak przestrzeganie programu i motywacja. To, czy schudniesz i utrzymasz wagę, zależy od tego, jak wprowadzisz zmiany w dłuższej perspektywie.

Po 6 miesiącach z balonem żołądkowym w żołądku można spodziewać się utraty od 10 do 25 kg. Wszystko zależy od tego, ile kilogramów chcesz stracić, jaki masz metabolizm i jak ciężko pracujesz!


Udostępnij ten Artykuł!