Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Sylvie Martin

10 oznak i objawów niedoboru żelaza

Zaktualizowano dnia 21 listopada 2023.

transapent pixel
Oznaki i objawy niedoboru żelazaNiedobór żelaza występuje, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości tego minerału. Prowadzi to do nieprawidłowo niskiego poziomu czerwonych krwinek.

Dzieje się tak, ponieważ żelazo jest potrzebne do produkcji hemoglobiny, białka w czerwonych krwinkach, które umożliwia im przenoszenie tlenu w organizmie.

Jeśli organizm nie ma wystarczającej ilości hemoglobiny, tkanki i mięśnie nie otrzymają wystarczającej ilości tlenu i nie będą w stanie wydajnie pracować. Prowadzi to do stanu zwanego anemią.

Chociaż istnieją różne rodzaje niedokrwistości, niedokrwistość z niedoboru żelaza jest najczęstsza na całym świecie. [1].

Najczęstsze przyczyny niedoboru żelaza obejmują niewystarczające spożycie żelaza z powodu złej diety lub restrykcyjnych diet, nieswoistego zapalenia jelit, zwiększonego zapotrzebowania w czasie ciąży i utraty krwi podczas obfitych miesiączek lub krwawień wewnętrznych.

Niezależnie od przyczyny, niedobór żelaza może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, które mogą wpływać na jakość życia. Obejmują one słabe zdrowie, koncentrację i wydajność pracy [2].

Oznaki i objawy niedoboru żelaza różnią się w zależności od nasilenia niedokrwistości, szybkości jej rozwoju, wieku i aktualnego stanu zdrowia.

W niektórych przypadkach ludzie nie mają żadnych objawów.

Oto 10 oznak i objawów niedoboru żelaza, zaczynając od najczęstszych.

1. Nietypowe zmęczenie

niedobór żelaza-zmęczenie
Uczucie zmęczenia jest jednym z najczęstszych objawów niedoboru żelaza. Dotyka ono ponad połowę wszystkich osób z niedoborem żelaza. [3, 4].

Organizm potrzebuje żelaza do produkcji białka zwanego hemoglobiną, które jest obecne w czerwonych krwinkach. Pomaga ono przenosić tlen w organizmie.

Gdy organizm nie ma wystarczającej ilości hemoglobiny, mniej tlenu dociera do tkanek i mięśni, pozbawiając je energii. Co więcej, serce musi pracować ciężej, aby rozprowadzić po organizmie więcej krwi bogatej w tlen, co może powodować uczucie zmęczenia.

Ponieważ zmęczenie jest często uważane za normalną część współczesnego, intensywnego życia, trudno jest zdiagnozować niedobór żelaza tylko na podstawie tego objawu.

Jednak wiele osób z niedoborem żelaza ma mało energii, jest osłabionych, zrzędliwych, ma trudności z koncentracją lub niską wydajność w pracy.

2. Bladość

Inne typowe objawy niedoboru żelaza to blada skóra i blade zabarwienie po wewnętrznej stronie dolnych powiek. [5, 6, 7].

Hemoglobina w czerwonych krwinkach nadaje krwi czerwony kolor. W konsekwencji, niski poziom niedoboru żelaza sprawia, że krew staje się mniej czerwona. Dlatego skóra może stracić zdrowy różowawy kolor u osób z niedoborem żelaza.

Ta bladość u osób z niedoborem żelaza może pojawić się na całym ciele lub może być ograniczona do jednego obszaru, takiego jak twarz, dziąsła, wnętrze warg lub dolne powieki, a nawet paznokcie. [8].

Jest to często jedna z pierwszych rzeczy, których lekarze będą szukać jako oznaka niedoboru żelaza. Należy to jednak potwierdzić badaniem krwi.

Bladość jest bardziej powszechna w przypadku umiarkowanej lub ciężkiej niedokrwistości [9].

Jeśli opuścisz dolną powiekę, wewnętrzna warstwa powinna być jasnoczerwona. Jeśli jest bardzo bladoróżowa lub żółta, może to oznaczać niedobór żelaza.

3. Duszność

Hemoglobina umożliwia czerwonym krwinkom przenoszenie tlenu w organizmie.

Gdy poziom hemoglobiny w organizmie jest niski podczas niedoboru żelaza, poziom tlenu również będzie niski. Oznacza to, że mięśnie nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu do wykonywania normalnych czynności, takich jak chodzenie. [10].

W rezultacie częstość oddechów wzrośnie, gdy organizm będzie próbował uzyskać więcej tlenu.

Dlatego właśnie duszność jest częstym objawem.

Jeśli doświadczasz duszności podczas normalnych codziennych czynności, takich jak chodzenie, wchodzenie po schodach lub ćwiczenia, przyczyną może być niedobór żelaza.

4. Bóle i zawroty głowy

ból - przyczyna niedoboru żelaza
Niedobór żelaza może powodować bóle głowy [11]. Objaw ten wydaje się występować rzadziej niż inne i często wiąże się z zawrotami głowy lub zawrotami głowy.

W przypadku niedoboru żelaza niski poziom hemoglobiny w czerwonych krwinkach oznacza, że do mózgu może docierać zbyt mało tlenu. W rezultacie naczynia krwionośne w mózgu mogą puchnąć, co prowadzi do ucisku i bólów głowy. [12].

Chociaż istnieje wiele przyczyn bólów głowy, częste i nawracające bóle głowy i zawroty głowy mogą wskazywać na niedobór żelaza.

5. Kołatanie serca

Zauważalne bicie serca, znane również jako kołatanie serca, może być kolejnym objawem niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Hemoglobina to białko w czerwonych krwinkach, które pomaga przenosić tlen w organizmie.

W przypadku niedoboru żelaza niski poziom hemoglobiny zmusza serce do bardzo ciężkiej pracy, aby transportować tlen. Może to prowadzić do nieregularnego bicia serca lub uczucia, że serce bije nienormalnie szybko. [13].

W skrajnych przypadkach może to prowadzić do powiększenia serca, szmerów serca lub niewydolności serca.

Objawy te występują jednak znacznie rzadziej. Aby ich doświadczyć, musiałbyś mieć niedobór żelaza przez długi czas.

6. Suche, zniszczone włosy i skóra

Suche, zniszczone włosy i skóra mogą być oznakami niedoboru żelaza.

Gdy organizm ma niedobór żelaza, jego ograniczony tlen jest kierowany do ważniejszych funkcji, takich jak narządy i inne tkanki ciała.

Gdy skóra i włosy są pozbawione tlenu, mogą stać się suche i słabe. Cięższe przypadki niedoboru żelaza wiążą się z wypadaniem włosów. [14, 15].

To całkowicie normalne, że niektóre włosy wypadają podczas codziennego mycia i szczotkowania, ale jeśli tracisz więcej niż sprawiedliwy udział, a nawet całe kępy, może to być spowodowane niedoborem żelaza.

7. Obrzęk i ból języka i jamy ustnej

Czasami samo zajrzenie do jamy ustnej lub wokół niej może wskazywać na niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Objawy obejmują obrzęk języka, stan zapalny, bladość lub dziwną gładkość. [16].

Niski poziom hemoglobiny w niedoborze żelaza może powodować bladość języka, podczas gdy niższy poziom mioglobiny może powodować owrzodzenia, miękkość i obrzęk.

Mioglobina to białko w czerwonych krwinkach, które wspiera mięśnie, takie jak mięśnie tworzące język.

Niedobór żelaza może również powodować suchość w ustach, bolesne czerwone pęknięcia w kącikach ust lub owrzodzenia jamy ustnej. [17].

8. Zespół niespokojnych nóg

zespół niespokojnych nóg
Niedobór żelaza jest związany z zespołem niespokojnych nóg [18].

Zespół niespokojnych nóg to silna potrzeba poruszania nogami w spoczynku. Może również powodować nieprzyjemne i dziwne uczucie mrowienia lub swędzenia w stopach i nogach.

Zwykle jest gorzej w nocy, co oznacza, że osoby cierpiące mogą mieć trudności z zasypianiem.

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg nie są w pełni poznane.

Uważa się jednak, że do 25% osób z zespołem niespokojnych nóg cierpi na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Im niższy poziom żelaza, tym gorsze objawy. [19].

9. Kruche lub łyżkowate paznokcie

Znacznie mniej powszechnym objawem niedoboru żelaza są łamliwe paznokcie w kształcie łyżki, znane jako koilonychia. [20].

Często zaczyna się od kruchych paznokci, które łatwo się łamią i pękają.

W późniejszych stadiach niedoboru żelaza mogą pojawić się paznokcie w kształcie łyżki, gdy środek rowków paznokcia i krawędzie są uniesione, aby nadać im zaokrąglony, łyżkowaty wygląd.

Jest to jednak rzadki efekt uboczny i zwykle występuje tylko w ciężkich przypadkach niedokrwistości z niedoboru żelaza.

10. Inne potencjalne objawy niedoboru żelaza

Istnieje kilka innych oznak, że poziom żelaza może być niski. Są one mniej powszechne i mogą być związane z wieloma innymi stanami niż niedobór żelaza.

Inne objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza obejmują:

 • Dziwne zachcianki: chęć jedzenia lodu, gliny, ziemi, kredy lub papieru. Może to również wystąpić podczas ciąży. [21].
 • Uczucie niepokoju: brak tlenu dostępnego w tkankach ciała z niedoborem żelaza może powodować uczucie niepokoju. Jednak ma to tendencję do poprawy lub ustąpienia, gdy poziom żelaza zostanie skorygowany. [22].
 • Zimne dłonie i stopy: Niedobór żelaza oznacza, że mniej tlenu jest dostarczane do dłoni i stóp. Niektóre osoby mogą łatwiej odczuwać zimno lub mieć zimne dłonie i stopy.
 • Częstsze infekcje: ponieważ żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, jego brak może prowadzić do częstszego niż zwykle zapadania na choroby. [23].

Co powinieneś zrobić, jeśli uważasz, że możesz cierpieć na niedobór żelaza?

Jeśli uważasz, że cierpisz na niedokrwistość z niedoboru żelaza, rozważ poniższe porady:

– Porozmawiaj z lekarzem

Jeśli uważasz, że masz oznaki lub objawy niedoboru żelaza, powinieneś umówić się na wizytę u lekarza. Proste badanie krwi potwierdzi, czy cierpisz na niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Jeśli lekarz potwierdzi, że masz niedobór żelaza, prawdopodobnie będziesz w stanie leczyć go dość łatwo, zwiększając spożycie żelaza z diety lub stosując suplementy żelaza.

Głównym celem leczenia jest przywrócenie prawidłowego poziomu hemoglobiny i uzupełnienie zapasów żelaza.

Postaraj się, aby Twoja dieta zawierała wystarczającą ilość żelaza. Suplementy należy przyjmować tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz.

– Jedz pokarmy bogate w żelazo

Jeśli lekarz uważa, że niedobór żelaza może być spowodowany brakiem żelaza w diecie, należy rozważyć spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w żelazo, takich jak:

 • Czerwone mięso, wieprzowina i drób ;
 • Ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż;
 • Suszone owoce, takie jak sułtanki i morele;
 • Groch, fasola i inne rośliny strączkowe;
 • Owoce morza;
 • Żywność wzbogacona w żelazo;
 • Nasiona i orzechy.

– Pomaga zwiększyć wchłanianie żelaza

Co ważne, spożywanie witaminy C pomoże organizmowi skuteczniej wchłaniać żelazo.

Upewnij się, że spożywasz wystarczającą ilość pokarmów bogatych w witaminę C, takich jak owoce i warzywa. [24].

Korzystne może być również unikanie niektórych pokarmów, które mogą hamować wchłanianie żelaza, gdy są spożywane w dużych ilościach. Należą do nich herbata i kawa oraz pokarmy bogate w wapń, takie jak produkty mleczne i pełnoziarniste zboża.

– Przyjmuj suplementy żelaza, jeśli zaleci je lekarz

Zasadniczo suplementy żelaza należy przyjmować tylko w ostateczności i jeśli zaleci to lekarz. Będzie tak prawdopodobnie w przypadku, gdy nie jesteś w stanie przywrócić poziomu żelaza za pomocą samej diety.

Jeśli przyjmujesz suplement żelaza, spróbuj pić sok pomarańczowy, aby zwiększyć wchłanianie żelaza.

Nie zapominaj, że przyjmowanie suplementów żelaza ma pewne nieprzyjemne skutki uboczne. Obejmują one ból brzucha, zaparcia lub biegunkę, zgagę, nudności i czarne stolce.

Jednak te skutki uboczne zwykle ustępują z czasem i zależą od dawki przyjmowanego żelaza.

Podsumowując…

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest najczęstszym rodzajem anemii na świecie.

Niektórzy ludzie mają oczywiste objawy, podczas gdy inni nie mają żadnych. Często zależy to od stopnia nasilenia niedokrwistości.

Typowe oznaki i objawy obejmują zmęczenie, bladą skórę, zauważalne bicie serca, bóle i zawroty głowy, duszność, suche i zniszczone włosy i skórę, obolały lub opuchnięty język i usta, niespokojne nogi oraz łamliwe lub łyżeczkowate paznokcie.

Jeśli uważasz, że masz objawy niedoboru żelaza, skonsultuj się z lekarzem. Samodzielna diagnoza nie jest zalecana.

Na szczęście większość form niedoboru żelaza można dość łatwo leczyć, zwykle za pomocą diety bogatej w żelazo lub suplementów żelaza, jeśli zaleci to lekarz.


Udostępnij ten Artykuł!