Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Sylvie Martin

10 oznak i objawów niedoboru jodu

Zaktualizowano dnia 1 lutego 2024.

transapent pixel
Objawy niedoboru joduJod jest niezbędnym minerałem, który nie jest syntetyzowany przez organizm. Jest on wykorzystywany przez tarczycę do produkcji hormonów tarczycy, które kontrolują wzrost i naprawę uszkodzonych komórek oraz promują zdrowy metabolizm.

Według statystyk około jedna trzecia światowej populacji cierpi na niedobór jodu. Osoby najbardziej dotknięte tym niedoborem to :

 • Kobiety w ciąży.
 • Mieszkańcy niektórych krajów, w których gleba zawiera bardzo mało jodu, takich jak Azja Południowa, Nowa Zelandia i niektóre kraje europejskie.
 • Osoby używające soli niejodowanej.
 • Wegetarianie lub weganie.

Z drugiej strony, w Stanach Zjednoczonych, gdzie żywność jest bogata w minerały, przypadki niedoboru jodu są bardzo rzadkie.

Niedobór jodu może prowadzić do nieprzyjemnych, a nawet poważnych komplikacji zdrowotnych. Obejmują one obrzęk szyi, problemy związane z ciążą, przyrost masy ciała i trudności w nauce. Jego objawy są bardzo podobne do objawów niedoczynności tarczycy.

Oto 10 oznak i objawów niedoboru jodu, o których powinieneś wiedzieć.

1. Obrzęk szyi

szyja-obrzęk-objaw-niedoboru-joduObrzęk przedniej części szyi jest najczęstszym objawem niedoboru jodu. Nazywa się to wolem (często widoczne powiększenie tarczycy).

Gdy organizmowi brakuje jodu, gruczoł ten nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Aby to zrekompensować, pracuje dwa razy ciężej, aby zwiększyć jego produkcję, co powoduje wole.

Na szczęście przypadki te można łatwo leczyć, zwiększając dzienne spożycie jodu.

Jeśli jednak wole nie zostanie wyleczone na czas (na przykład przez wiele lat), może spowodować trwałe uszkodzenie tarczycy.

2. Szybki, niewyjaśniony przyrost masy ciała

Szybki przyrost masy ciała to kolejna oznaka niedoboru jodu. Zwykle występuje, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości jodu do produkcji hormonów tarczycy.

Dzieje się tak, ponieważ hormony tarczycy są odpowiedzialne za tempo podstawowej przemiany materii, czyli procesu, w którym organizm przekształca żywność w energię i ciepło. Jeśli poziom tych hormonów jest niski, organizm spala mniej kalorii, które są następnie magazynowane w postaci tłuszczu.

Dodanie jodu do diety może pomóc odwrócić skutki spowolnionego metabolizmu.

3. Uczucie zmęczenia i osłabienia

Uczucie zmęczenia i osłabienia jest również częstym objawem niedoboru jodu.

Jedno z badań [1] wykazało, że prawie 80% osób cierpiących na niski poziom hormonów tarczycy z powodu niedoboru jodu odczuwa zmęczenie, letarg i osłabienie. Hormony tarczycy pomagają organizmowi wytwarzać energię.

Spadek poziomu hormonów tarczycy w wyniku niedoboru jodu ma negatywny wpływ na rezerwy energii wytwarzane przez organizm, prowadząc do zmęczenia i osłabienia.

4. Wypadanie włosów

Hormony tarczycy pomagają kontrolować wzrost mieszków włosowych. Mieszki włosowe przestają się regenerować, jeśli poziom hormonów tarczycy jest niski. Może to prowadzić do utraty włosów.

Według jednego z badań [2] przeprowadzonego na 700 ochotnikach, 30% osób z niskim poziomem hormonów tarczycy cierpiało na wypadanie włosów.

Jednak inne badanie [3] wykazało, że niski poziom hormonów tarczycy wydaje się powodować wypadanie włosów tylko u osób z rodzinną historią wypadania włosów.

Jeśli cierpisz na wypadanie włosów z powodu niedoboru jodu, przyjmowanie wystarczającej ilości jodu może pomóc skorygować poziom hormonów tarczycy i zatrzymać wypadanie włosów.

5. Sucha, łuszcząca się skóra

Niedobór jodu może prowadzić do suchej, łuszczącej się skóry.

W rzeczywistości niektóre badania wykazały, że nawet 77% osób z niskim poziomem hormonów tarczycy może cierpieć na suchą, łuszczącą się skórę. [4]. Hormony tarczycy pomagają komórkom skóry w regeneracji. Dlatego też, jeśli poziom tarczycy jest niski, regeneracja ta jest z kolei osłabiona, co może prowadzić do suchej, łuszczącej się skóry. [5].

Ponadto hormony tarczycy pomagają organizmowi regulować pocenie się, co pomaga utrzymać nawilżenie skóry.

Osoby z niskim poziomem hormonów tarczycy mają tendencję do pocenia się mniej niż osoby z prawidłowym poziomem hormonów tarczycy. [6, 7].

6. Nieprawidłowe odczuwanie zimna

nieprawidłowe uczucie zimna - objaw niedoboru joduNiedobór jodu może również prowadzić do uczucia zimna.

W rzeczywistości niektóre badania wykazały, że ponad 80% osób z niskim poziomem hormonów tarczycy może odczuwać większą niż normalnie wrażliwość na niskie temperatury.

Obniżony poziom hormonów tarczycy prowadzi do spowolnienia metabolizmu, co z kolei prowadzi do spadku termogenezy, a tym samym ciepła ciała. [8, 9].

Ponadto hormony tarczycy pomagają stymulować aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej, która jest odpowiedzialna za produkcję ciepła.

Oznacza to, że niski poziom hormonów tarczycy, który może być spowodowany niedoborem jodu, może uniemożliwić brązowemu tłuszczowi wykonywanie swojej pracy. [10, 11].

7. Zmiany częstości akcji serca

Tętno to liczba uderzeń serca na minutę. Na tętno może wpływać poziom jodu w organizmie.

Niedobór jodu może powodować, że serce bije wolniej niż zwykle, podczas gdy wysoki poziom jodu może powodować, że serce bije szybciej niż zwykle. [12, 13].

Poważny niedobór jodu może prowadzić do nienormalnie wolnego tętna. Może to prowadzić do uczucia osłabienia, zmęczenia i zawrotów głowy.

W skrajnych przypadkach może to prowadzić do utraty przytomności. [14].

8. Problemy z uczeniem się i pamięcią

Niedobór jodu może wpływać na zdolność uczenia się i zapamiętywania.

Badanie przeprowadzone na ponad 1000 dorosłych osób wykazało, że osoby z wyższym poziomem hormonów tarczycy osiągały lepsze wyniki w testach uczenia się i pamięci niż osoby z niższym poziomem hormonów tarczycy. [15].

Hormony tarczycy pomagają mózgowi rosnąć i rozwijać się. Dlatego też niedobór jodu, który jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, może ograniczyć rozwój mózgu.

W rzeczywistości badania wykazały, że hipokamp, część mózgu kontrolująca pamięć długotrwałą, wydaje się być mniejszy u osób z niskim poziomem hormonów tarczycy. [16].

9. Problemy podczas ciąży

problem ciąży - inny objaw niedoboru joduKobiety w ciąży są narażone na wysokie ryzyko niedoboru jodu.

Podczas ciąży matka musi spożywać wystarczającą ilość jodu, aby zaspokoić potrzeby swoje i dziecka. Potrzeby te muszą być również zaspokojone w okresie karmienia piersią.

Niewystarczające spożycie jodu podczas ciąży i karmienia piersią może powodować skutki uboczne zarówno u matki, jak i u dziecka.

Matki mogą doświadczać objawów niedoczynności tarczycy, takich jak wole, osłabienie, zmęczenie i uczucie zimna.

Niedobór jodu u niemowląt może utrudniać wzrost fizyczny i rozwój mózgu. Ponadto poważny niedobór jodu może zwiększać ryzyko urodzenia martwego dziecka.

10. Niedobór jodu może również zaburzać miesiączkowanie

Obfite, nieregularne krwawienia miesiączkowe mogą wystąpić w wyniku niedoboru jodu.

Podobnie jak większość objawów niedoboru jodu, jest to również związane z niskim poziomem hormonów tarczycy, ponieważ jod jest potrzebny do produkcji hormonów tarczycy.

W jednym z badań 68% kobiet z niskim poziomem hormonów tarczycy miało nieregularne cykle miesiączkowe, w porównaniu do zaledwie 12% zdrowych kobiet. [17].

Badania wykazały również, że kobiety z niskim poziomem hormonów tarczycy doświadczają częstszych cykli menstruacyjnych z obfitym krwawieniem. Dzieje się tak, ponieważ hormony tarczycy zakłócają sygnały hormonów zaangażowanych w cykl menstruacyjny.

Naturalne rozwiązania niedoboru jodu

Istnieje bardzo niewiele dobrych źródeł jodu w diecie. Jest to jeden z powodów, dla których niedobór jodu jest powszechny na całym świecie.

Zalecane dzienne spożycie (RDA) wynosi 150 mcg dziennie. Takie dzienne spożycie powinno zaspokoić potrzeby 97-98% wszystkich zdrowych osób dorosłych.

Jednak kobiety w ciąży i karmiące piersią potrzebują więcej. Kobiety w ciąży potrzebują 220 mcg dziennie, podczas gdy kobiety karmiące piersią potrzebują 290 mcg dziennie.

Następujące pokarmy są doskonałym źródłem jodu:

 • Wodorosty, suszone całe liście – 11-1,989% RDI
 • Dorsz (85 g) – 66% RDI
 • 1 jogurt naturalny – 50% RDI
 • Sól jodowana, 1/4 łyżeczki (1,5 g) – 47% RDI
 • Krewetki (85 g) – 23% RDI
 • 1 duże jajko – 16% RDI
 • Tuńczyk w puszce (85 g) – 11% RDI
 • 5 suszonych śliwek – 9% RDI

Wodorosty są ogólnie doskonałym źródłem jodu, ale zależy to od tego, skąd pochodzą. Wodorosty z niektórych krajów, takich jak Japonia, są bogate w jod.

patch-minceur-fucus-plus

Mniejsze ilości tego minerału znajdują się również w żywności, takiej jak ryby, skorupiaki, wołowina, kurczak, fasola lima i pinto, mleko i inne produkty mleczne.

Najlepszym sposobem na dostarczenie wystarczającej ilości jodu jest dodawanie soli jodowanej do posiłków. Pół łyżeczki (3 g) w ciągu dnia wystarczy, aby uniknąć niedoboru.

Jeśli uważasz, że masz niedobór jodu, najlepiej skonsultuj się z lekarzem, który sprawdzi, czy nie masz oznak obrzęku (wole) lub pobierze próbkę moczu, aby sprawdzić poziom jodu.


Udostępnij ten Artykuł!