Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Corinne Kepler

Testosteron i odchudzanie: co naprawdę musisz wiedzieć!

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024.

transapent pixel
Testosteron i utrata masy ciałaTestosteron i utrata masy ciała, jaki jest związek? Czy spotkałeś się gdzieś z tym pytaniem? Jeśli tak, jestem pewien, że jesteś tutaj, aby znaleźć odpowiedź! Wolałbym raczej porozmawiać z tobą o niektórych odpowiedziach! Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, to pytanie z pewnością nurtuje Cię w równym stopniu.

Podobnie jak większość mężczyzn, od dawna interesowałem się kwestią testosteronu tylko w jego związku z kulturystyką i pożądaniem seksualnym. Cóż, wygląda na to, że rzeczywiście istnieje związek między testosteronem a utratą wagi! Jak więc wyjaśnić ten związek i jaki wpływ miałby on na dietę odchudzającą? OK, przejdźmy do rzeczy!

Testosteron i utrata masy ciała, bardzo stara historia!

Mówienie o testosteronie i utracie wagi oznaczałoby podważenie wielu z góry przyjętych pomysłów na temat tych dwóch pozornie różnych elementów. Ale zanim zaczniemy zgłębiać ten temat, rozsądniej byłoby uzgodnić kilka pojęć.

Testosteron nie jest tylko dla mężczyzn!

Testosteron i odchudzanie dla kobiet i mężczyznNo tak… dla wszystkich tych, którzy kojarzą testosteron wyłącznie z męskością, pomyślcie jeszcze raz! Hormon ten, zwany testosteronem, jest hormonem androgennym znanym jako hormon “maskulinizujący”, ponieważ jest częściowo odpowiedzialny za pojawienie się pierwszych męskich cech płciowych. Zarost, owłosienie łonowe, pojawienie się mięśni i produkcja spermy są wynikiem działania testosteronu w okresie dojrzewania.

Nasz “wirylizujący” hormon jest produkowany w nadnerczach zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale w różnych ilościach. Podczas gdy testosteron jest również produkowany w jądrach u mężczyzn, jest on również wytwarzany w jajnikach u kobiet. U kobiet jest on odpowiedzialny za wzrost włosów i przetłuszczanie się skóry (co może powodować trądzik).

Ale to, co jest pewne dla obu płci, to fakt, że testosteron jest niezbędny dla libido lub pożądania seksualnego.

Testosteron i utrata masy ciała – istne błędne koło…

Testosteron i utrata masy ciała, błędne kołoTrzymajcie się mocno… przyrost masy ciała (szczególnie w przypadku otyłości) wpływa na produkcję testosteronu, obniżając go, co skutkuje większym magazynowaniem tłuszczu. Z drugiej strony, jeśli testosteron spada z tego czy innego powodu, wpływa to na naszą insulinooporność. W rezultacie wpływa to również na nasz metabolizm cukrów, w wyniku czego węglowodany są przekształcane w tłuszcz. Jak widać, błędne koło!

Związek między testosteronem a utratą wagi nabiera pełnego znaczenia, jeśli chodzi o utratę wagi u mężczyzn w wieku powyżej 40 lat. Ogólnie rzecz biorąc, po przekroczeniu tej grupy wiekowej poziom testosteronu jest często kwestionowany.
W liczbach poziom testosteronu we krwi spada z 10-30 nmol/litr krwi u mężczyzn w wieku 20-45 lat do 7-28 nmol/litr krwi u mężczyzn w wieku 40-60 lat.

Krótko mówiąc, utrata wagi wymaga (i promuje) dobry poziom testosteronu w organizmie, zwłaszcza u mężczyzn. Ale najpierw trzeba wydostać się z błędnego koła… co nie jest takie proste!

Jak postrzegasz związek między testosteronem a utratą wagi a odchudzaniem?

Mając na uwadze “okrężny” związek przyczynowo-skutkowy, który stopniowo rozwija się między testosteronem a utratą wagi, postaramy się zrozumieć tę rzeczywistość, aby zminimalizować szkody. Ludzie, którzy chcą schudnąć (tłuszcz, ale nieuchronnie także mięśnie), stają w obliczu poważnych scenariuszy, w których poziom testosteronu gwałtownie spada. Wyjaśnienie.

Redukcja tkanki tłuszczowej obniża poziom testosteronu

Dieta głodowaChoć może nam się wydawać, że postępujemy słusznie, stosując tradycyjne diety głodowe, ograniczając spożycie tłuszczu tak bardzo, jak to tylko możliwe, w rzeczywistości wyrządzamy sobie niedźwiedzią przysługę. W rzeczywistości wiele badań naukowych wykazało, że zmniejszenie poziomu tłuszczu i spożywanie pokarmów bogatych w błonnik jest najszybszym (i najskuteczniejszym!) sposobem na obniżenie poziomu testosteronu. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku nadmiernego spożycia tłuszczów wielonienasyconych.

Rozwiązanie? Nie należy całkowicie pozbawiać się tłuszczów i nadal spożywać te, które są uważane za “dobre”. Należą do nich tłuszcze nasycone i jednonienasycone. Nie będziemy mieli okazji zagłębić się w szczegóły tego tematu, ale będziesz miał dużo czasu, aby samemu się o tym przekonać.

Kilka wskazówek żywieniowych:
Jeśli chodzi o dobre tłuszcze, zawsze masz duży wybór: awokado, oliwa z oliwek, olej arganowy, olej kokosowy, surowe niesolone orzechy, organiczne żółtka jaj, chude mięso zwierząt karmionych trawą itp.

Utrata masy ciała obniża testosteron

Ważenie sięZdecydowanie najwyraźniejsza ilustracja związku między testosteronem a utratą wagi. Należy mieć świadomość, że każda forma deficytu energetycznego, spowodowana spalaniem większej ilości kalorii, znacznie obniża poziom testosteronu. Ogólnie rzecz biorąc, utrata tkanki tłuszczowej bez utraty mięśni jest praktycznie niemożliwa. Każdy program odchudzania musi zatem wpływać na poziom testosteronu.

Jednak “szkody” można zmniejszyć, starając się zachować jak najwięcej beztłuszczowej masy mięśniowej. Można to osiągnąć poprzez zapewnienie logicznego spożycia białka i trening oporowy. Sportowcy zrozumieli to bardzo wcześnie, a żywym dowodem na to jest obecna gama naturalnych suplementów diety, które działają.

Stres obniża poziom testosteronu

StresPrzejście na dietę, zwłaszcza restrykcyjną, jest postrzegane jako restrykcyjne ćwiczenie, które generuje dużo stresu. Słyszałeś kiedyś o kortyzolu? Jest to hormon generowany przez stres. Jest on ogólnie przydatny w reakcjach organizmu i odruchach w przypadku narażenia na niebezpieczeństwo. Jednak zbyt duża ilość kortyzolu nie jest dobra dla zdrowia, a zwłaszcza dla testosteronu!

Rozwiązanie? Wszystko, co pomaga zmniejszyć stres, jest mile widziane! Zacznij jednak od najważniejszej rzeczy: minimalnej ilości snu nie mniejszej niż 7 godzin na dobę. Powtarzam: przesypiaj całą noc! Następnie nie pozbawiaj się całkowicie jedzenia, ale przywróć równowagę w swojej diecie, wybierając odpowiednie pokarmy i znajdując odpowiednie alternatywy dla ryzykownych pokarmów. Wreszcie, wyluzuj ze sportem i rób tylko to, czego potrzebujesz, aby utrzymać formę!

Testosteron i utrata masy ciała: wnioski

Testosteron a utrata masy ciała - dobre tłuszczeWidzieliśmy problematyczny związek między tymi dwoma, a także zrozumieliśmy delikatność leczenia, które należy zainstalować bez wpływu na którykolwiek z elementów. Nie mogę twierdzić, że rozwiązałem problem raz na zawsze, ale zawsze mogliśmy zgodzić się między innymi w tych dwóch kwestiach:

  • Nie ma potrzeby “zabijać się” drastycznymi dietami. Zaufaj bardziej swojemu instynktowi i spróbuj wrócić do historii naszych przodków, na przykład: wydaje się, że paleolityczna dieta (lub Paleo) jest dobrym rozwiązaniem;
  • Skorzystaj z pomocy odpowiednich suplementów, które mogą poprawić poziom testosteronu i pomóc w radzeniu sobie ze stresem: przeczytaj!

Krótko mówiąc, stracić tłuszcz i zachować mięśnie, a wszystko to w dobrym nastroju!


Udostępnij ten Artykuł!