Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Jean-Marie Besnard

Erekcja: przyczyny impotencji

Zaktualizowano dnia 4 listopada 2023.

piksel transapentalny
Wybuchowe papierosyImpotencja lub zaburzenia erekcji to zaburzenia seksualne, które niestety dotykają wielu mężczyzn.

Ponieważ na ogół trudno jest mówić o tym otwarcie, zdecydowaliśmy się omówić to tutaj, aby pomóc tym ludziom iść naprzód.

Ukrywanie problemu nie rozwiąże go. Aby znaleźć rozwiązanie, należy zwierzyć się przyjacielowi, partnerce lub lekarzowi specjaliście. Krótko mówiąc, trzeba o tym porozmawiać…

Oto najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji wyjaśnione w szczegółach:

Erekcja i starzenie się

Przyczyny impotencjiIstnieją dwa powody, dla których starsi mężczyźni częściej doświadczają zaburzeń erekcji niż młodsi mężczyźni. Po pierwsze, starsi mężczyźni są bardziej narażeni na rozwój chorób (takich jak zawały serca, dławica piersiowa, choroby układu krążenia, udary, cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi), które są związane z zaburzeniami erekcji.

Po drugie, sam proces starzenia się może powodować zaburzenia erekcji u niektórych mężczyzn, głównie poprzez zmniejszenie sztywności tkanek w ciałach jamistych, chociaż sugeruje się, ale nie udowodniono, że występuje również spadek produkcji tlenku azotu w nerwach, które stymulują mięśnie penisa.

Erekcja i cukrzyca

Zaburzenia erekcji mają tendencję do rozwijania się 10-15 lat wcześniej u mężczyzn z cukrzycą niż u mężczyzn bez cukrzycy. W badaniu populacyjnym mężczyzn w wieku 50-60 lat z cukrzycą typu I od ponad 10 lat, 55% z nich cierpiało na zaburzenia erekcji.

Zwiększone ryzyko zaburzeń erekcji u mężczyzn z cukrzycą może być spowodowane wcześniejszym wystąpieniem i większym nasileniem miażdżycy tętnic, które zwężają się i zmniejszają dystrybucję krwi do penisa. Gdy dopływ krwi do penisa jest niewystarczający, nie jest możliwe osiągnięcie wystarczająco silnej erekcji. Cukrzyca powoduje również zaburzenia erekcji poprzez uszkodzenie dwóch nerwów czuciowych i autonomicznych, stan znany jako neuropatia cukrzycowa. Palenie tytoniu, otyłość, słaba kontrola poziomu cukru we krwi i cukrzyca to najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji.

Oprócz miażdżycy i/lub neuropatii powodujących zaburzenia erekcji, u wielu mężczyzn z cukrzycą rozwija się również miopatia (choroba mięśni) w wyniku zaburzeń erekcji. To zaburzenie erekcji powoduje zmniejszenie zawartości mięśni ciał jamistych i objawia się klinicznie jako niezdolność do utrzymania erekcji tak długo, jak jest to pożądane.

Erekcja i nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi)

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze lub miażdżycę tętnic są narażone na wysokie ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Nadciśnienie tętnicze samoistne jest najczęstszą postacią wysokiego ciśnienia krwi; nazywane jest nadciśnieniem samoistnym, ponieważ nie jest spowodowane żadną inną chorobą (np. chorobą nerek).

Okazuje się jednak, że osoby z nadciśnieniem samoistnym mają niską produkcję tlenku azotu w tętnicach ciała, w tym w tętnicach penisa. Wysokie ciśnienie krwi przyspiesza również postęp miażdżycy, co z kolei może przyczyniać się do zaburzeń erekcji. Naukowcy sugerują, że obniżony poziom tlenku azotu u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym może przyczyniać się do zaburzeń erekcji.

Erekcja i choroby układu krążenia

Najczęstszą przyczyną chorób układu krążenia jest miażdżyca, zwężenie i stwardnienie tętnic, które zmniejsza przepływ krwi.

Miażdżyca na ogół wpływa na tętnice w całym ciele i jest nasilana przez wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu we krwi, palenie tytoniu i cukrzycę. Gdy tętnice wieńcowe (tętnice dostarczające krew do mięśnia sercowego) są zwężone przez miażdżycę, mogą wystąpić problemy z sercem. Gdy tętnice mózgowe (tętnice dostarczające krew do mózgu) są zwężone przez miażdżycę, mogą wystąpić udary.

Podobnie, gdy tętnice do penisa i narządów miednicy są zwężone przez miażdżycę, krew nie jest wystarczająco rozprowadzana do penisa, aby umożliwić erekcję. Istnieje ścisła korelacja między nasileniem miażdżycy tętnic wieńcowych a zaburzeniami erekcji. Na przykład, mężczyźni z bardziej zaawansowaną miażdżycą tętnic wieńcowych mają również tendencję do poważniejszych zaburzeń erekcji w porównaniu z mężczyznami z łagodną miażdżycą tętnic wieńcowych.

Niektórzy lekarze sugerują, że mężczyźni, którzy niedawno doświadczyli problemów z erekcją, powinni zostać przebadani pod kątem cichych tętnic wieńcowych (zaawansowana miażdżyca tętnic wieńcowych, która się nie ujawniła).

Erekcja a palenie papierosów

Aktywni palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na zaburzenia erekcji niż osoby niepalące. Co więcej, mężczyźni, którzy nie palą, ale są narażeni na dym tytoniowy, są tak samo narażeni na rozwój tej formy impotencji, jak aktywni palacze.

Zaburzenia erekcji dotykają tysięcy mężczyzn na całym świecie, z których każdy ma inne powody. Jednak rzucenie palenia może drastycznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Aby pomóc w podjęciu decyzji, warto poznać następujące fakty:

  • Palenie może powodować poważne wypadki sercowo-naczyniowe i mózgowe oraz zatory w tętnicach. Co więcej, ataki serca są również powszechne wśród palaczy. Krótko mówiąc, palenie może spowolnić lub zablokować przepływ krwi potrzebny do osiągnięcia erekcji.
  • Badania przeprowadzone niedawno wśród palaczy bez wcześniejszej historii zaburzeń erekcji wykazały, że mężczyźni ci byli dwukrotnie bardziej narażeni na umiarkowane lub pogorszone zaburzenia erekcji niż ci, którzy nie palili.
  • Palenie może również powodować zaburzenia erekcji z powodów innych niż zmienione ciśnienie krwi.
  • Palenie wpływa na inne czynniki w organizmie człowieka, w tym na układ nerwowy (tj. stymulację umysłową) i hormony.

Na szczęście takie zaburzenia można wyleczyć (całkowicie lub częściowo) poprzez rzucenie palenia. W rzeczywistości mężczyźni, którzy w przeszłości doświadczali problemów z zaburzeniami erekcji i zdecydowali się rzucić palenie, zauważyli poprawę swojej kondycji fizycznej i psychicznej. Im dłużej palisz, tym więcej szkód wyrządzasz swojemu ciału, które odgrywa główną rolę w zdolności do uzyskania erekcji!

Erekcja i nadużywanie substancji

Marihuana, heroina, kokaina, metamfetamina i nadużywanie alkoholu są głównymi przyczynami zaburzeń erekcji. Oprócz powodowania uszkodzeń nerwów, alkoholizm może powodować atrofię (kurczenie się) jąder, wpływając w ten sposób na poziom testosteronu.

Niski poziom testosteronu

Testosteron (główny hormon płciowy u mężczyzn) jest niezbędny nie tylko dla libido, ale jest również potrzebny do utrzymania poziomu tlenku azotu w penisie. W związku z tym mężczyźni z hipogonadyzmem (funkcja jąder wynikająca z niskiej produkcji testosteronu) mogą mieć niskie libido i doświadczać zaburzeń erekcji.

Erekcja i uszkodzenie rdzenia kręgowego

Uszkodzenie rdzenia kręgowego i nerwów w miednicy może być również przyczyną zaburzeń erekcji. Uszkodzenie nerwów może być spowodowane chorobą, urazem lub przebytą operacją. Przykłady obejmują urazy rdzenia kręgowego w wyniku wypadków samochodowych, urazy nerwów miednicy, operację raka prostaty (prostatektomię), łagodną operację powiększenia prostaty, stwardnienie rozsiane (choroba neurologiczna mogąca powodować rozległe uszkodzenia nerwów) i długotrwałą cukrzycę.

Erekcja i leki

Wiele popularnych leków prowadzi do zaburzeń erekcji jako efektu ubocznego. Leki, które mogą powodować zaburzenia erekcji są często stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, leków przeciwhistaminowych, przeciwdepresyjnych, uspokajających i hamujących apetyt.

Przykłady popularnych leków, które mogą powodować zaburzenia erekcji obejmują propranolol (Inderal) lub inne beta-blokery, hydrochlorotiazyd, digoksynę (Lanoxin), amitryptylinę (Elavil), famotydyna (Pepcid), cymetydyna (Tagamet), metoklopramid (Reglan), indometacyna (Indocin), lit (Eskalith, Lithobid), werapamil (Calan, Verelan, Isoptin), fenytoina (Dilantin) i gemfibrozyl (Lopid).

Erekcja, depresja i lęk

Czynniki psychologiczne również mogą być odpowiedzialne za zaburzenia erekcji. Należą do nich stres, niepokój, poczucie winy, depresja, zespół wdowy, niska samoocena, zespół stresu pourazowego i lęk przed niepowodzeniem seksualnym (lęk przed wydajnością).

Warto również zauważyć, że wiele leków stosowanych w leczeniu depresji i innych zaburzeń psychicznych może powodować trudności z erekcją lub wytryskiem.


Udostępnij ten Artykuł!