Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Kapsaicyna w walce z chorobami i odchudzaniu

transapent pixel
KapsaicynaUwielbiasz ostry smak papryczek chilli?

W takim razie masz szczęście, ponieważ kapsaicyna może pomóc w zapobieganiu nowotworom, walce z cukrzycą, łagodzeniu bólu, a nawet utracie wagi.

Dowiedzmy się więc od razu, jak działa ten naturalny pierwiastek i jakie właściwości lecznicze zawiera.

Czym jest kapsaicyna?

kapsaicyna - przyprawa i proszekKapsaicyna to związek molekularny występujący w ostrych papryczkach chilli. Występuje we wszystkich częściach papryki z wyjątkiem nasion. Jej najwyższe stężenie znajduje się w wewnętrznej ściance, do której przymocowane są nasiona.

Został opisany jako naturalny sposób na utratę wagi, walkę z rakiem, a nawet łagodzenie przewlekłego bólu.

Działa poprzez wiązanie się z receptorem waniloidowym znanym jako TRPV1. Receptor ten jest odpowiedzialny za sygnalizowanie jakiegokolwiek odczucia ciepła, które występuje, gdy komórki ciała są fizycznie spalane lub ranne.

Gdy cząsteczka kapsaicyny zwiąże się z receptorem TRPV1, mózg otrzymuje sygnał, że doszło do oparzenia lub rozgrzania. W rezultacie reaguje, wywołując łagodną reakcję zapalną mającą na celu naprawę uszkodzonych komórek.

To właśnie dzięki tej reakcji występuje wiele korzyści płynących ze stosowania kapsaicyny.

Historia kapsaicyny

Papryka istnieje od dawna, ale “ostry” składnik kapsaicyny został wyizolowany dopiero w 1846 roku, kiedy to mężczyzna o nazwisku JC Thresh zidentyfikował go i nadał mu tę nazwę.

Wcześniej, dokładnie w 1819 roku, Christian Friedrich Bucholz wyodrębnił nieczystą formę tego związku. Nadał mu nazwę “capsicim”, która jest starą nazwą kapsaicyny, w odniesieniu do rośliny Capsicum, z której została pobrana.

Sto lat po jej odkryciu, jej struktura chemiczna została zarejestrowana w 1919 roku przez E.K. Nelsona i została stworzona w formie syntetycznej w 1930 roku przez E. Spatha i F.S. Chériego.

Interesującą cechą kapsaicyny wydaje się być to, że składnik ten powstał z ewolucyjnej potrzeby ochrony papryki.

W rzeczywistości kapsaicyna odstrasza niektóre zwierzęta i ssaki, które niszczą nasiona rośliny, z wyjątkiem ptaków, które są na nią odporne. Dowód na to, że natura jest dobrze zrobiona, ponieważ ptaki połykają nasiona w całości, pomagając utrwalić wzrost rośliny. [1].

Obecność kapsaicyny w pikantnych papryczkach chilli jest określana przez ich poziom “ciepła”, który jest mierzony za pomocą skali ciepła Scoville’a (SHU) w celu identyfikacji różnych papryczek chilli.

Na przykład, papryka Capsicum plasuje się między 0 a 100 w skali Scoville’a, pieprz cayenne między 30 000 a 50 000, piperyna między 100 000 a 160 000, a papryka habanero między 100 000 a 350 000. [2].

Top 5 korzyści zdrowotnych kapsaicyny

Kapsaicyna ma wiele korzyści zdrowotnych.

Oto tylko kilka z nich:

– 1. pomaga w leczeniu wielu nowotworów

Działanie przeciwnowotworowe kapsaicyny zostało naukowo udowodnione.

W rzeczywistości kapsaicyna może zwalczać wiele nowotworów, w tym raka piersi i prostaty.

W badaniu przeprowadzonym w Japonii podjęto próbę oceny możliwego chemoprewencyjnego wpływu związków pochodzących z przypraw na zapalenie żołądka wywołane przez Helicobacter pylori (H. pylori).

Uzyskane wyniki sugerują, że kapsaicyna i piperyna mają działanie przeciwzapalne na zapalenie żołądka wywołane przez H. pylori u myszoskoczków niezależnie od bezpośredniego działania przeciwbakteryjnego, a zatem mogą mieć potencjalne zastosowanie w chemoprewencji raka żołądka związanego z H. pylori. [3].

Inne badanie przeprowadzone w College of Pharmacy, Seoul National Universityw Seulu, w Korei Południowej, wykazało, że kapsaicyna powodowała zależne od dawki zaburzenie wzrostu komórek macierzystych raka piersi i hamowała translokację wewnątrzkomórkowej domeny błonowej notch (NICD) do jądra. [4].

– 2 Promuje i przyczynia się do utraty wagi

Badania wykazały, że spożywanie pikantnych potraw może zmniejszyć masę ciała, przyspieszyć metabolizm, pomóc w spalaniu tłuszczu i tłumić apetyt u zwierząt.

W rzeczywistości, badanie przeprowadzone przez grupę naukowców z Instytutu Badawczego Instytutu Badań nad Chorobami Miażdżycowymi, Xi’an Jiaotong University School of Medicinewykazało, że spożycie kapsaicyny może zapobiegać otyłości wywołanej dietą [5].

Spożycie kapsaicyny poprawia również wyniki sportowe i ogólną wytrzymałość fizyczną.

– 3 Łagodzi ból

W jednym z badań podjęto próbę zbadania przeciwbólowego działania kapsaicyny i jej klinicznego zastosowania w leczeniu bólu.

W szczególności badacze dokonali przeglądu innych klinicznych zastosowań terapeutycznych kapsaicyny i jej wpływu na choroby takie jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, choroby dróg oddechowych, swędzenie, zaburzenia żołądkowe i urologiczne. [6].

Na poniższym rysunku naukowcy podsumowali to, co obecnie wiadomo na temat działań kapsaicyny związanych z chorobami.

Zielona strzałka wskazuje choroby, w których kapsaicyna ma korzystne działanie, a zatem może być przydatna w leczeniu.

Kolor niebieski wskazuje choroby, w których działanie kapsaicyny jest nadal kontrowersyjne, a efekt terapeutyczny kapsaicyny oraz agonistów i antagonistów TRPV1 wymaga dalszych badań.

Kolor czerwony wskazuje, że kapsaicyna może odgrywać rolę w zapobieganiu nowotworom.
kapsaicyna i choroby

– 4. Pomoc w leczeniu cukrzycy

Jedno z badań miało na celu określenie wpływu suplementacji kapsaicyną na poziom glukozy we krwi, metabolizm lipidów i wyniki ciąży u kobiet z cukrzycą ciążową (GDM).

Naukowcy doszli do wniosku, że suplementacja chili zawierającym kapsaicynę konsekwentnie poprawia poposiłkową hiperglikemię i hiperinsulinemię, a także zaburzenia metabolizmu lipidów na czczo u kobiet z GDM i zmniejsza częstość występowania noworodków w wieku ciążowym. [7].

Z drugiej strony, u pacjentów z bolesną obwodową neuropatią cukrzycową, leczenie powtarzanymi 8% plastrami kapsaicyny zmniejszyło ten stan [8].

– 5 Leczenie łuszczycy

Naukowcy z Department of Dermatolog, University of Michigan Medical Schoolocenili bezpieczeństwo i skuteczność kapsaicyny stosowanej miejscowo u pacjentów z łuszczycą świądową.

Doszli oni do wniosku, że kapsaicyna stosowana miejscowo jest skuteczna w leczeniu łuszczycy ze świądem, co potwierdza rolę substancji P – neuroprzekaźnika undecapeptydowego zaangażowanego w patofizjologię łuszczycy i świądu – w tym zaburzeniu. [9].

Jak stosowana jest kapsaicyna?

Najprostszym sposobem na wprowadzenie kapsaicyny do diety jest spożywanie pokarmów, które ją zawierają, tj. wszystkich odmian papryki.

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do jedzenia pikantnych potraw, ważne jest, aby zacząć stopniowo i zacząć od łagodnych odmian, które nie są zbyt ostre.

Kapsaicynę można również kupić w postaci suplementu lub kremu.

Ta ostatnia forma jest idealna do leczenia łuszczycy, a także innych korzyści, takich jak łagodzenie bólu lub leczenie klasterowych bólów głowy oraz łagodzenie bólu stawów i mięśni.

Przykłady suplementów kapsaicyny

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów kapsaicyny.

Oto dwa przykłady skutecznych produktów:

– 1. capsiplex

Ten naturalny suplement odchudzający zwiększa energię, pomaga zmniejszyć apetyt, wspomaga metabolizm, wywołuje efekt cieplny i indukuje lipolizę.

Capsiplex został stworzony przy użyciu OmniBeadtechnologii, która zapewnia termogeniczną moc ostrej czerwonej papryczki chilli bez związanego z nią efektu pieczenia.

Capsiplex jest wysoce skoncentrowany i skuteczny oraz nie podrażnia jamy ustnej ani przewodu pokarmowego. 1-miesięczna kuracja kosztuje 39,99 euro.

capsiplex-a-la-capsaicin

– 2. capsimax

Capsimax od Abs to suplement wyekstrahowany z papryki, który działa jako silny termogenik spalający tłuszcz i zwiększający energię.

Zwiększa wydatek energetyczny i wspomaga utratę wagi zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Abs Capsimax stymuluje “trawienie” węglowodanów (cukrów) u biegaczy w spoczynku i podczas ćwiczeń. Zwiększa również utlenianie tłuszczu i spalanie lipidów niezbędne do utraty wagi oraz zmniejsza spożycie kalorii.

Produkt ten otrzymał nagrodę Scientific Excellence Award 2009 od SupplySide West w Stanach Zjednoczonych. 1-miesięczna kuracja kosztuje 29 euro.

capsimax-a-la-capsaicine

Środki ostrożności dotyczące stosowania kapsaicyny

Ze względu na działanie przeciwbólowe, kapsaicynę należy spożywać ostrożnie.

Ogólnie rzecz biorąc, ilość obecna w codziennej żywności jest bezpieczna do spożycia, ale czasami może powodować zgagę lub ból brzucha, nudności, biegunkę i inne problemy trawienne.

W formie suplementu zaleca się nie przekraczać 3 g dziennie.

Możliwe jest, że doustne spożycie kapsaicyny może powodować refluks żołądkowy u niektórych osób.

Jeśli jesteś jedną z tych osób i regularnie doświadczasz niestrawności po zjedzeniu pikantnych potraw, powinieneś unikać przyjmowania kapsaicyny.

W rzadkich przypadkach kapsaicyna może powodować reakcje alergiczne u niektórych osób.

Kapsaicyna działa jako alkaloid. Jeśli doświadczasz objawów takich jak ból stawów, zaczerwienienie skóry, problemy trawienne lub zauważalna reakcja zapalna, możesz być uczulony na tę klasę żywności.


Ostatnia aktualizacja 20 stycznia 2024.
Ten artykuł jest także dostępny w : Français - English - Deutsch - Español - Italiano - Nederlands - Português - 日本語