Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Dimitri Michel

Szkolenie szczeniaka w domu

Zaktualizowano dnia 30 października 2023.

transapent pixel
Szczeniak z papierem toaletowym w pysku
Właśnie dostałeś uroczego szczeniaka i nie możesz uwierzyć, jak bardzo go kochasz. Nie możesz oderwać od niego rąk i jesteś tak wzruszony wyrazem jego twarzy.

To wszystko jest bardzo słodkie, ale jest jedna rzecz, o której musisz pilnie pomyśleć. Musisz nauczyć swojego szczeniaka korzystania z nocnika. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ zwierzę nagle opuściło swoje stare środowisko i matkę, przez co czuje się zdezorientowane. Szkolenie musi być stanowcze, ale delikatne i pobłażliwe. Szczeniak powinien odczuwać to jako demonstrację miłości.

Na czym dokładnie polega trening czystości szczeniaka?

Pojęcie czystości nie jest takie samo dla Ciebie i Twojego szczeniaka. Czystość oznacza, że pies nie załatwia się tam, gdzie je lub śpi. Tego nauczyła go matka. Po dwóch miesiącach szczeniak nauczył się już, że nie należy załatwiać się w miejscu, w którym śpi.

Dla Ciebie “housebreaking” oznacza załatwianie swoich potrzeb poza domem. Jest to jednak ostatni etap. Szczeniak musi najpierw nauczyć się załatwiać na gazetach w ściśle określonym kącie. Następnie, stopniowo, w miarę dorastania, nauczy się wychodzić na zewnątrz, aby załatwić swoje potrzeby.

Kiedy należy uczyć psa korzystania z nocnika?

Przed ukończeniem 2 i pół miesiąca szczenięta nie są jeszcze w stanie utrzymać moczu i będą załatwiać swoje potrzeby w domu, w każdym miejscu. Aby poradzić sobie z tą sytuacją, należy podjąć niezbędne kroki w domu.

Począwszy od ósmego tygodnia życia, należy stale wyprowadzać szczeniaka na zewnątrz, aby zapoznać go z rynną, ziemią i trawnikiem.

Zasady wychowania szczeniąt w domu

Na początek staraj się karmić szczeniaka według mniej lub bardziej precyzyjnego harmonogramu. Nigdy nie karm szczeniaka, gdy jesteś przy stole. Później karm go z jego własnej miski, w miejscu, które określiłeś jako obszar karmienia. 25 minut później wyjmij miskę (nawet jeśli nie jest pusta) i zrób to samo z pozostałymi posiłkami. Pozostaw wodę dostępną przez cały dzień. Szczenięta zazwyczaj załatwiają swoje potrzeby po jedzeniu. Miej go na oku, gdy skończy jeść i zabierz go na zewnątrz w odpowiednim czasie.

Kolejnym bardzo ważnym punktem w szkoleniu szczeniaka w zakresie korzystania z nocnika jest określenie różnych obszarów mieszkalnych.

Powinieneś mieć miejsce do spania, miejsce do karmienia i miejsce do zabawy. Psy lubią, gdy każda czynność zajmuje własną przestrzeń. Dlatego na początku należy zaplanować strefę relaksu wewnątrz domu. Na początku naucz szczeniaka załatwiać się na gazetach umieszczonych zawsze w tym samym miejscu. Stopniowo przesuwaj gazety aż do drzwi wejściowych, aby nauczyć go wychodzenia na zewnątrz.

W ciągu dnia szczeniak nie może załatwiać się dłużej niż godzinę lub dwie. W nocy odstęp ten zwiększa się do 3 lub 4 godzin. Dopiero w wieku 6 miesięcy psy zaczynają wstrzymywać się na dłużej. Jeśli możesz wyprowadzić szczeniaka po karmieniu, zabawie lub obudzeniu go z drzemki, będzie to bardzo pomocne w nauce korzystania z nocnika.

Jeśli musisz być poza domem przez wiele godzin, zastosuj sztuczkę z gazetami. Wyznacz obszar z dala od domu i rozłóż na nim gazety. Kiedy jesteś w domu, naucz szczeniaka załatwiać się w tym miejscu, a przyzwyczai się do tego.

Wreszcie, musisz zrozumieć, że na pewno zdarzą się małe wypadki. Jeśli kiedykolwiek przyłapiesz psa na załatwianiu się tam, gdzie nie powinien, nie bij go i nie wycieraj mu nosa. Nie będzie czuł się winny i nie nauczy się w ten sposób. Zamiast tego spróbuj odgadnąć znaki, że chce się załatwić i zabierz go w wyznaczone miejsce. Nie sprzątaj przed psem. Może potraktować to jako zabawę, jeśli będziesz pojawiać się z wiadrem i mopem za każdym razem, gdy popełni błąd.

Szkolenie szczeniaka w domu nie jest łatwe, ale można to zrobić.


Udostępnij ten Artykuł!