Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Dimitri Michel

Jak nauczyć psa sztuczek?

Zaktualizowano dnia 31 października 2023.

piksel transapentalny
pies przebiegający przez oponę
Przynajmniej raz w życiu każdy widział w telewizji wyjątkowo dobrze wychowanego psa, któremu udało się wykonać sztuczki i inne imponujące małe sztuczki.

Wtedy spojrzałeś na swojego psa i pomyślałeś, że byłoby miło, gdyby mógł zrobić to samo. Być może pomyślałeś, że twój zwierzak jest po prostu zbyt głupi, aby osiągnąć tego rodzaju wyczyn.

To najłatwiejsza i najbardziej pocieszająca odpowiedź. Ale czy nie przyszło ci do głowy, że to może ty, właściciel, nie jesteś wystarczająco zdolny, aby wyszkolić swojego zwierzaka w ten sposób?

Nie chcemy cię urazić, ale zawsze dobrze jest móc zadać sobie pytanie.

Jak nauczyć psa sztuczek?

W rzeczywistości szkolenie psa do wykonywania sztuczek opiera się na tych samych podstawowych zasadach, których używasz do szkolenia go w sposób naturalny. A jeśli twój pies nie przychodzi, gdy go wołasz, nie zostaje, gdy go o to prosisz lub nie kładzie się, gdy mu każesz, musisz zacząć od tego.

Jeśli nie masz cierpliwości i rygoru, aby wyszkolić psa zgodnie z najsurowszymi zasadami, nawet nie próbuj uczyć go sztuczek, stracisz czas.

Jak wspomniano powyżej, uczenie psa sztuczek jest odpowiednikiem uczenia go podstawowych zasad szkolenia, tylko bardziej skomplikowane. Dlatego musisz być jeszcze bardziej cierpliwy, skutecznie komunikować się z psem i regularnie powtarzać ćwiczenia, aby upewnić się, że je rozumie.

Często, zwłaszcza gdy dana sztuczka wymaga wykonania dość skomplikowanych czynności, będziesz musiał podzielić ruch i nauczyć psa różnych etapów sztuczki, krok po kroku, aż zrozumie je doskonale.

Tak naprawdę nie ma żadnych dodatkowych zasad uczenia psa wykonywania wszystkich tych sztuczek (przydatnych lub nie). Nigdy jednak nie zapominaj, że twój pies nie jest maszyną i nawet jeśli musisz oferować mu smakołyki jako zachętę, nie oznacza to, że nie ma on również prawa do regularnych przerw.

Podobnie, jeśli zauważysz, że twój pies w ogóle nie zwraca uwagi podczas sesji, możesz zostawić go samego na wieczór lub zabrać na spacer, aby go uspokoić, a następnie wznowić trening.

Pamiętaj, że pod koniec dnia sztuczki powinny być również zabawą dla Twojego psa, a aktywność powinna pomóc Ci poprawić relacje z nim…


Udostępnij ten Artykuł!