Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Dimitri Michel

Jak łatwo wytresować psa?

Zaktualizowano dnia 30 października 2023.

transapent pixel
pies biegnący za swoim panem
Szkolenie psa jest łatwe, gdy zna się odpowiednie techniki. Psy to inteligentne zwierzęta. Są w stanie nauczyć się skomplikowanych komend i instrukcji, a sztuczka polega na tym, aby mieć cierpliwość i uczucie, aby je uczyć.

Faktem jest, że mówi się nam różne rzeczy na temat najlepszego sposobu szkolenia psa. Trudno jest więc wiedzieć, jakie są najlepsze praktyki.

Jeśli masz szczęście znać doświadczonego właściciela, którego psy są dobrze wyszkolone, zdecydowanie powinieneś posłuchać jego rad.

Kilka dobrze znanych technik szkolenia psów

Psy są bardzo inteligentne i mają instynkt dominacji, a jeśli od samego początku nie zrozumieją swojego miejsca w domu, będą zachowywać się bardzo źle.

Tresura psów musi być jednak świadomym działaniem. Musisz usunąć ze swojego umysłu myśl, że twój pies będzie nieszczęśliwy, jeśli nie będzie mógł zachowywać się tak, jak chce. To ty musisz przejąć kontrolę.

Istnieją różne techniki dla różnych ras, dlatego dobrym pomysłem jest zasięgnięcie porady eksperta. Musisz być delikatny wobec swojego psa, ale jednocześnie wiedzieć, jak się narzucić.

Cierpliwość jest również niezbędna, ponieważ nauka może zająć dużo czasu. Musisz stosować metody zabawy i tak jak ludzie, zwierzęta potrzebują nagrody za swoje wysiłki.

Oto 3 zalecenia, które powinien znać każdy nowy właściciel psa, aby łatwo go wyszkolić.

Im wcześniej, tym lepiej

Kiedy twój pies (lub szczeniak) pojawi się w twoim domu, będzie musiał przyzwyczaić się do nowego środowiska i przestrzegać nowych zasad. Podobnie, po kilku miesiącach spędzonych z tobą, nauczy się już, co uważa za dopuszczalne, a co nie.

Dlatego najlepiej byłoby rozpocząć szkolenie psa tak wcześnie, jak to możliwe, aby nabrał dobrych nawyków.

Jeśli Twój pies mieszka z Tobą już od jakiegoś czasu i nadal nie został wyszkolony w pożądany przez Ciebie sposób, nie martw się! Nigdy nie jest za późno na naukę tresury psa, a najlepszy czas na jej rozpoczęcie jest właśnie teraz!

Jego miejsce w stadzie
szczekający pies
Przede wszystkim pies musi znaleźć swoje miejsce w rodzinie, którą uważa za swoje stado. W końcu psy są bezpośrednimi potomkami wilków i zachowują pewne cechy swoich przodków, w tym koncepcję stada.

Dla niego niemożliwe jest wyobrażenie sobie, że wszyscy są na tej samej stopie i że zasady są takie same dla wszystkich w rodzinie.

U psów istnieje hierarchia, od najbardziej dominującego do najbardziej zdominowanego, a im wyżej jesteś w hierarchii, tym więcej masz przywilejów.

Nieodpowiednie lub nawet agresywne zachowanie u psów zwykle zaczyna się od tego, że pies uważa się za przywódcę stada (lub nawet drugiego w kolejności) i dlatego musi narzucić swoje prawo tym, którzy są pod nim.

W rzeczywistości w stadach zwierzęta na dole drabiny zawsze próbują wspiąć się na określone szczeble, prowokując swoich przełożonych.

Od samego początku i przez resztę swojego życia z tobą, twój pies powinien znajdować się na dole drabiny.

Nie, nie będzie w ten sposób nieszczęśliwszy, zaakceptuje swoją pozycję i będzie naprawdę szczęśliwy, otrzymując uwagę od innych członków stada. Jego równowaga psychiczna będzie nawet lepsza, a ty będziesz w stanie utrzymać z nim lepsze relacje.

A teraz kilka wskazówek dotyczących prawidłowego szkolenia psa…

Wskazówka szkoleniowa nr 1: Poznaj swojego psa

Może to zabrzmieć nieco dziwnie, ale najlepszym sposobem na szkolenie psa jest poznanie go i myślenie tak jak on. Ta wskazówka jest bardzo ważna, ponieważ większość właścicieli chce, aby ich pies myślał tak jak oni. Rozumują zgodnie z ludzką logiką i chcą zmusić swojego zwierzaka do dostosowania się do ich nastroju. Ale jeśli potrafisz zrozumieć, dlaczego twój pies zachowuje się w określony sposób, możesz odpowiednio zareagować.

Na przykład, wielu nowych właścicieli narzeka, że ich psy ciągle szczekają. Szczekanie jest formą komunikacji ze strony psa i jeśli jesteś w stanie zrozumieć, czego chce i co sprawia, że zachowuje się w ten sposób, prawdopodobnie możesz rozwiązać problem. Psy często szczekają, gdy są zagrożone lub czują się w niebezpieczeństwie, więc twoja interwencja może rozwiązać sytuację.

Myśl jak twój pies. Przeanalizuj jego zachowanie, stawiając się w jego sytuacji. Pamiętaj, że nie ma on takiego zdrowego rozsądku jak ty i że w tej chwili działa instynktownie. Do ciebie należy okiełznanie jego instynktów i nauczenie się, jak sprawić, by zrozumiał, czego chcesz.

Wskazówka szkoleniowa nr 2: Nagradzaj swojego psa

Kiedy pies uczy się gestów i komend, które mu wydajesz, w rzeczywistości okazuje ci swoją miłość i uznanie. Jeśli uda ci się sprawić, że pies zrozumie, że dane zachowanie sprawia ci przyjemność, zrobi wszystko, by je powtórzyć, bo po prostu cię kocha. Jak sprawić, by pies zrozumiał, że jesteś zadowolony? Nagradzając go.

Za każdym razem, gdy zareaguje tak, jak chcesz, nagradzaj go zwykłym poklepaniem lub smakołykiem, który lubi. Zacznie powtarzać ten sam gest w zamian za smakołyk i w końcu będzie go powtarzał tylko po to, by cię zadowolić. Dowodzi to między innymi, że musisz spędzać czas z psem, aby okazywać mu swoje uczucia i aby zauważył i przyswoił twoje reakcje i nastrój. Połączenie, które można zaobserwować między niektórymi właścicielami a ich pupilami, jest wynikiem długich godzin treningu, ale także zabawy i różnorodnych zajęć.

Wskazówka szkoleniowa nr 3: Poprawiaj błędy swojego psa

Podczas gdy stanowczość jest wymagana do szkolenia psa, niecierpliwość i agresja nie są w ogóle wskazane. Spraw, by sesje szkoleniowe psa były dla ciebie i twojego ulubieńca dobrym czasem spędzonym razem.

I nie zapominaj, że uwaga psa jest ograniczona. Nie próbuj uczyć go wielu rzeczy na raz. Jeśli zauważy, że za bardzo się starasz, znudzi się i może cię rozczarować, nie reagując na żadne z twoich bodźców.

Zasadniczo, aby wiedzieć, jak wytresować psa, musisz znaleźć sposób komunikowania się z nim, przekazywania mu swojego zadowolenia lub złości bez wysyłania niewłaściwych sygnałów, które mógłby błędnie zinterpretować.

Inne wskazówki dotyczące szkolenia psów

– Nie oczekuj, że pies od razu nauczy się nowych komend. Powtarzanie komendy i działania jest kluczowe dla niezawodnego szkolenia. Wierz w to, co robisz i trzymaj się tego.

– Zawsze bądź stanowczy (dotyczy to wszystkich osób przebywających z psem). Ułatwi to psu pracę. Daj mu prostą decyzję do podjęcia i spraw, by zrozumiał, który wybór jest akceptowalny, a który nie. Reaguj na decyzje psa natychmiast.

– Nigdy nie poprawiaj ani nie karz psa za zrobienie czegoś, czego go nie nauczyłeś. Poświęć czas na szkolenie psa, bądź sprawiedliwy i realistyczny.

– Niech sesje treningowe będą krótkie, ostre i przyjemne – dla ciebie i twojego psa. Szkolenie ma na celu zdyscyplinowanie psa, ale nie powinno wymknąć się spod kontroli i stać się stresującym obciążeniem, które chcesz szybko zakończyć.

– Zacznij powoli. Naucz psa łatwej komendy na początek i zacznij od niej. Nie przestawaj doceniać swojego psa podczas całego procesu szkolenia. Jeśli uda ci się sprawić, by zrozumiał, że nauka tych komend sprawi ci przyjemność, zrobi wszystko, co w jego mocy.

– Testuj posłuszeństwo psa wobec komend, których go nauczyłeś w różnych warunkach, środowiskach i rozpraszaczach.

– Uczyń szkolenie psa częścią swojej codziennej rutyny – pies może zrobić “siad”, zanim podasz mu obiad, lub “chodź”, gdy idziesz odebrać pocztę.

– Nigdy nie próbuj korygować psa, chyba że złapiesz go na gorącym uczynku. Spóźniona korekta tylko zestresuje psa i nie będzie miała dla niego sensu.

– Dowiedzenie się, co motywuje psa, będzie ważnym narzędziem podczas sesji szkoleniowych. Jeśli istnieje smakołyk, który twój pies szczególnie lubi, użyj go, aby go wytresować i zadowolić.

– Pracuj nad naturalnymi popędami i instynktami psa. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z charakterystyką i cechami rasy psa, aby ułatwić jego szkolenie.

Wreszcie, jesteś osobą najlepiej wykwalifikowaną do prawidłowego szkolenia psa. Twój pies musi z tobą mieszkać, jesteś jego panem i musisz być osobą, którą uważa za swojego przywódcę i osobę, którą szanuje i kocha najbardziej.


Udostępnij ten Artykuł!