Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Dimitri Michel

Budowanie dobrej relacji pan-pies

Zaktualizowano dnia 31 października 2023.

transapent pixel
Szczeniak gryzie kobietę
Od zawsze mówi się, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Pies jest zarówno towarzyszem, jak i członkiem rodziny, a z tym wiąże się odpowiedzialność.

Z biegiem lat między tymi dwoma bohaterami rozwija się szczególna relacja, którą należy pielęgnować.

Oto kilka wskazówek dotyczących dobrej komunikacji między właścicielem a psem.

Jak psy stały się najlepszymi przyjaciółmi człowieka?

Badania wykazały, że psy były zwierzętami domowymi już 12 000 lat temu. Powodem tego jest fakt, że psy zostały już udomowione między 14 000 a 18 000 lat przed naszą erą.

Opiekunami psów byli myśliwi-zbieracze, a zwierzę towarzyszyło im w polowaniach. Oprócz tej roli był także strażnikiem siedlisk i stad oraz był niezbędny w obliczu gryzoni, które atakowały uprawy.

Zwierzę to jest uważane za potomka wilka i działa instynktownie. Każda rasa ma swój własny charakter, mocne i słabe strony.

Różni się również ich pożywienie, opieka i środowisko. Klasyfikacja ras FCI (Fédération Cynologique Internationale) opiera się na kształcie i charakterze każdego gatunku, co należy wziąć pod uwagę przed wyborem jednej z nich.

Znaczenie dobrych relacji między właścicielem a psem

Uważny pies do siedzeniaUtrzymywanie dobrych relacji jest ważne, ponieważ może podkreślać bezkonfliktową, nieustraszoną wymianę między dwoma gatunkami.

Aby to osiągnąć, ludzie muszą rozumieć swoje psy i znać wszystkie sygnały, których mogą używać do komunikowania się z nimi.

Gesty, postawy i intonacja głosu są ważnymi znakami. Umożliwia to zwierzęciu dopasowanie słowa i/lub dźwięku do ruchu.

To właśnie dzięki intonacji pies szybko zrozumie przekaz. Wymowa musi być jasna i precyzyjna podczas wydawania mu poleceń.

Bardziej radosna intonacja, na przykład, sprawi, że będzie zabawny, a to może być również wykorzystane podczas chwalenia go, co jest ważne. Gwizdanie, klaskanie w dłonie lub klikanie językiem również wywoła natychmiastową reakcję.

Rola czułości, stanowczości i zabaw

Łagodność odgrywa kluczową rolę w szkoleniu psów. Oczywiście trzeba być surowym, ale pies potrzebuje też czułości. To drugie musi być bardziej zaakcentowane, zwłaszcza gdy jest to szczeniak.

Warto jednak zauważyć, że szczenięta z czasem pokochają swoich właścicieli i przyzwyczają się do tego, że właściciele poświęcają im trochę czasu na przytulanie i wspólną zabawę.

Czułość można okazywać poprzez przytulanie zwierzęcia lub masowanie jego brzuszka lub głowy. Ideałem jest utrzymanie pewnego poziomu zaufania i współudziału.

Jeśli chodzi o stanowczość, w zależności od rasy będziesz musiał być surowy, aby zapewnić posłuszeństwo. Ale nie musisz być stanowczy wobec swojego zwierzaka w każdych okolicznościach.

Najlepszym sposobem na edukację zwierzaka jest zabawa. Gry są ważne dla utrzymania harmonijnej relacji między panem a psem. Możesz wybierać spośród rzucania piłką, biegania i spacerów.

Kilka wskazówek dotyczących budowania dobrych relacji

Spokojny pies na leżącoWzajemne zaufanie gwarantuje wzajemne zaufanie, a zwierzę musi zawsze móc liczyć na swojego pana.

Właściciel psa powinien zawsze dbać o relację pan-pies i powinien na przykład zapewnić psu wystarczającą ilość zdrowej karmy, wygodne miejsce do leżenia i czas na odpoczynek.

Jego koszyk nie powinien być umieszczony w miejscu o dużym natężeniu ruchu, a on sam powinien mieć możliwość zabawy, pamiętając jednocześnie o swoim bezpieczeństwie.

Szczenięta nie są posłuszne z natury; stają się takie, gdy dorastają i uczęszczają na kursy szkolenia psów.

Jest to rola właściciela, ale także trenerów, hodowców, weterynarzy i behawiorystów, w stosownych przypadkach.

Należy zrozumieć znaczenie pozycji, takich jak leżenie, które sugeruje uległość. Niepokój może objawiać się nadmiernym szczekaniem, nadpobudliwością, obfitym lizaniem lub drżeniem…

Kiedy zasady zrozumienia i szacunku zostaną przyswojone, posłuszeństwo nastąpi, a relacja pan/pies będzie idealna!


Udostępnij ten Artykuł!