Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Philippe A.

Czy istnieje lepsze białko budujące mięśnie?

Zaktualizowano dnia 31 października 2023.

transapent pixel
Mężczyźni przyjmujący suplementy białkoweAby znaleźć najlepsze białko kulturystyczne, należy najpierw poznać jego wartość biologiczną, czyli parametr, który określa, w jaki sposób zostanie ono przyswojone przez organizm.

Parametr ten oznacza, że niektóre białka kulturystyczne są lepsze od innych, a zatem mają inny wpływ na proces budowania mięśni.

Oto krótki przegląd:

Skład najlepszego białka kulturystycznego

Aby organizm ludzki był w stanie prawidłowo przyswajać białka i aby mogły one odgrywać różne ważne role, w szczególności budować mięśnie, konieczne jest, aby ich skład w niezbędnych aminokwasach był optymalny.

Niezbędne aminokwasy to kwasy, których organizm sam nie wytwarza i które muszą być dostarczane z dietą.

Tak więc stwierdzenie, że białko jest najlepszym białkiem kulturystycznym powinno w dużej mierze zależeć od jego profilu aminokwasowego, znanego również jako aminogram.

Produkt białkowy o doskonałym aminogramie jest a priori dodatkową gwarancją jego skuteczności, dlatego też aminogram jest często widoczny na opakowaniu kupowanego produktu.

Tak jest w teorii, ale w rzeczywistości interpretacja aminogramu dla kulturystyki jest ściśle bezużyteczna: dwa białka mogą mieć identyczne aminogramy i z różnych powodów jedno będzie anaboliczne, podczas gdy drugie nie będzie miało prawie żadnego pozytywnego efektu.

Nie należy więc pokładać w nich zbyt dużej wiary!

Wartość biologiczna najlepszego białka kulturystycznego

Wartość biologiczną można zdefiniować jako bogactwo i harmonijne proporcje różnych aminokwasów w białku.

Na przykład jaja mają doskonałą wartość biologiczną wynoszącą 100. Jest to historyczna wartość referencyjna, ponieważ przez wiele lat były one pokarmem, który dostarczał najwięcej białka o wysokiej wartości biologicznej.

Kazeina, substancja białkowa, która stanowi większość składników mleka, ma dobrą wartość biologiczną wynoszącą 80.

Jednak od połowy lat 90. bardzo popularne stało się białko serwatkowe o wartości biologicznej 120. Należy jednak zauważyć, że ten szał na białko serwatkowe został w mniejszym lub większym stopniu zaaranżowany przez agencje komunikacyjne pracujące dla dużych międzynarodowych koncernów, które je produkują..

Co sprawia, że białko jest dobre?

Białko w proszkuJakość białka budującego mięśnie zależy zasadniczo od jakości użytych surowców: procesu ekstrakcji i filtracji, warunków przechowywania, czasu, jaki upłynął między produkcją a wprowadzeniem do obrotu, jego właściwości biologicznych itp. Wszystkie te czynniki odgrywają rolę w określaniu jakości białka.

Kolejnym ważnym punktem do rozważenia jest jakość składu: produkt końcowy powinien składać się z niezbędnych składników (koncentrat samego produktu, dodatki poprawiające jego smak lub rozcieńczające go, elementy poprawiające jego działanie itp.), a jednocześnie nie zawierać składników bez rzeczywistego wpływu na budowanie mięśni, które w większości przypadków są tymi, które zwiększają cenę!

Pytanie, które powinieneś sobie teraz zadać brzmi następująco:

Czy naprawdę musisz wydawać tyle pieniędzy na białko w puszkach, skoro możesz kupić PRAWDZIWE białko, w 100% naturalne, za znacznie mniej?

To zależy od Ciebie…


Udostępnij ten Artykuł!