Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Artykuł pana Philippe A.

Białka w kulturystyce: czy są niezbędne?

Zaktualizowano dnia 8 listopada 2023.

transapent pixel
Białko dla kulturystówBiałka kulturystyczne to koncentraty białkowe ekstrahowane z żywności, takiej jak jaja, soja lub mleko.

Białka te są następnie suszone (w taki sam sposób jak mleko w proszku), pakowane i sprzedawane pod różnymi markami.

Pojawia się tutaj pytanie, czy czy te białka są naprawdę niezbędne do budowania mięśni, czy też lepiej (i prościej) jest spożywać białko prosto z talerza?

Tego właśnie zamierzamy się dowiedzieć…

Przyjrzyjmy się różnym rodzajom białka w kulturystyce

Proszki białkowe stosowane w kulturystyce można podzielić na 3 kategorie:

– białko serwatkowe, które ma za zadanie szybko dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość aminokwasów;

– białko kazeinowe, które również dostarcza aminokwasów, ale znacznie wolniej niż białko serwatkowe;

– odżywki na masę, które są węglowodanami dostarczającymi organizmowi potrzebnych kalorii.

To powiedziawszy, ponieważ są to produkty skoncentrowane, te suplementy budujące mięśnie zawierają bardzo mało tłuszczu i węglowodanów (odpowiednio 2% i 5 do 10%).

Ważne jest, aby wiedzieć, że te białka nie są produktami uważanymi za “doping”, ponieważ są one po prostu inną formą żywności, którą spożywasz każdego dnia i nie powinieneś oczekiwać cudów po ich spożyciu, ponieważ te proszki białkowe nie tylko sprawią, że zyskasz mięśnie.

Czy białka są niezbędne w kulturystyce?

Jeśli przyjmujesz wystarczającą ilość wraz z posiłkami, proszki białkowe nie są niezbędne. Mogą nawet mieć odwrotny skutek do celu, jakim jest przyrost masy mięśniowej..

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale trawienie i przyswajanie białek kosztuje ogromną ilość kalorii, a twoje ciało może zużywać zbyt dużo energii na rozkładanie tych białek, że ostatecznie korzyści, jakie z nich czerpie, będą mniejsze niż wysiłek włożony w to.

Deficyt kalorii jest zatem nieunikniony.

Jest to bardziej zgodne z celem osoby, która chce schudnąć, prawda?

Można bardzo dobrze porównać białko do budowania mięśni do produktów typu “Slim Fast”, ponieważ oba zawierają białko w proszku, a mimo to Slim Fast jest używany przez mężczyzn i kobiety z nadwagą, którzy chcą schudnąć.

Innym przykładem ilustrującym to porównanie są diety wysokobiałkowe, takie jak słynna dieta odchudzająca Dukana, która polega na spożywaniu dużej ilości białka, aby zmusić organizm do wydatkowania jak największej ilości energii w celu jego spalenia.

Wysiłek ten byłby wówczas najlepszym sposobem na wykorzystanie zasobów organizmu poprzez spalanie tłuszczu i mięśni, aby zaspokoić wysokie zapotrzebowanie na kalorie (niezbędne do przyswojenia białek).

Dlatego też w większości przypadków spożywanie białka w proszku przez osoby początkujące w kulturystyce jest bezcelowe.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zadbanie o prawidłowe odżywianie i stymulowanie organizmu, aby w naturalny sposób był w stanie pozytywnie reagować na wysiłek, jaki na niego nakładasz.


Udostępnij ten Artykuł!