Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Żurawina na odchudzanie

transapent pixel
Żurawina

Coraz bardziej modna w dzisiejszych czasach, żurawina to mały czerwony owoc znany ze swoich właściwości przeciwutleniających i licznych korzyści zdrowotnych. Przez lata owoc ten był spożywany codziennie, zwłaszcza w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Ale kilka lat temu dotarła do Europy i od tego czasu przemysł jest przepełniony sokami i suplementami opartymi na tym małym czerwonym owocu.

Dowiedzmy się, jakie korzyści przynosi nam ten cierpki owoc, jak można go stosować podczas diety, a przede wszystkim, czy ma on rzeczywisty wpływ na odchudzanie naszego ciała.

Arkusz informacyjny

Żurawina na odchudzanie

Nazwa zwyczajowa: żurawina, atoka lub żurawina błotna. Lepiej znana pod angielską nazwą: Cranberry.

Nazwa naukowa: Vaccinium macrocarpon, Oxycoccus macrocarpus.

Rodzina: Ericaceae

Żurawina, spokrewniona z borówką czarną lub borówką amerykańską, wyróżnia się tym, że jest pełzająca, rośnie w kwaśnej glebie i jest biała, zanim zmieni kolor na czerwony. Można ją zbierać w tym czasie, aby uzyskać bezbarwny sok, który jest tak samo bogaty w przeciwutleniacze jak dojrzała żurawina, ale mniej cierpki.

Pochodzenie

Żurawina była po raz pierwszy używana przez Indian. Pod nazwą Atoka była używana w kuchni i dodawana do wielu potraw, w tym mięsnych i warzywnych. Jeśli chodzi o jej zastosowanie terapeutyczne, była ona używana głównie do zwalczania infekcji, zarówno zewnętrznych, gdzie była stosowana w postaci proszku, jak i wewnętrznych, gdzie była pita jako herbata ziołowa w celu zwalczania infekcji dróg moczowych.

Korzyści z żurawiny

Zwalczanie infekcji dróg moczowych

Uważa się, że żurawina spożywana w postaci tabletek, kapsułek lub soku jest szczególnie skuteczna w zapobieganiu, a nawet leczeniu infekcji dróg moczowych, zwłaszcza u kobiet. Niedawno udowodniono, że właściwości żurawiny wynikają z jej składników, które zapobiegają przyleganiu bakterii do ścian dróg moczowych, dzięki czemu są one szybciej eliminowane.

W rzeczywistości badanie opublikowane w The Journal Of the American Medical Association wykazało skuteczność soku żurawinowego w zmniejszaniu skutków infekcji dróg moczowych w grupie 153 kobiet o średniej wieku 78 lat.

Przeciw zaburzeniom żołądkowo-jelitowym

Ostatnie badania wykazały, że żurawina dzięki wysokiej zawartości ochronnych polifenoli zwiększa ilość dobrych bakterii jelitowych, jednocześnie zapobiegając infekcjom wywołanym przez bakterie typu Helicobecter pylon, które powodują szereg problemów żołądkowych, takich jak wrzody, wrzody dwunastnicy i przewlekłe zapalenie żołądka.

Zapobieganie chorobom układu krążenia

In vitro in vitro wykazano, że flawonoidy wyekstrahowane z żurawiny zapobiegają wzrostowi złego cholesterolu, na przykład poprzez picie szklanki soku żurawinowego każdego dnia.

Co więcej, picie soku żurawinowego zwiększa poziom dobrego cholesterolu i znacznie obniża ciśnienie krwi.

Zmniejsza to ryzyko chorób serca i układu krążenia w dłuższej perspektywie.

Zbieranie żurawiny

Przeciw rakowi

In vitro in vitro pokazują, że ekstrakty i związki żurawiny mogą spowalniać wzrost wielu komórek nowotworowych. Należą do nich rak prostaty, który jest hamowany przez proantocyjanidyny zawarte w żurawinie, oraz nowotwory okrężnicy i odbytnicy, których wzrost jest spowalniany przez maślany znajdujące się w błonniku pokarmowym, w który żurawina jest bogata.

Może również pomóc w zapobieganiu rakowi piersi i płuc.

Dowiedz się wszystkiego o walczących z rakiem zaletach żurawiny w tym artykule na bulletin.com.

Ochrona neuronów

Przeciwutleniacze zawarte w żurawinie neutralizują szkodliwe wolne rodniki, które uszkadzają DNA i mogą powodować stany zapalne mózgu. W ten sposób żurawina może powstrzymać utratę komunikacji między komórkami mózgu.

Może również pomóc w zapobieganiu pewnym niedoborom związanym z wiekiem, które mogą prowadzić do choroby Alzheimera.

Spożywanie owoców takich jak żurawina i borówka może zatem mieć ochronny wpływ na mózg i zapobiegać ryzyku choroby Alzheimera.

Pomaga kontrolować poziom cukru we krwi

Żurawina może pomóc osobom z cukrzycą typu 2 regulować poziom cukru we krwi i utrzymać zrównoważony poziom glukozy.

Ważne jest jednak, aby spożywać świeżą żurawinę (suszona żurawina jest dopuszczalna, ale ma wyższy indeks glikemiczny niż świeża żurawina) lub domowy sok bez cukru i unikać przemysłowych soków i napojów na bazie żurawiny, które często są pełne cukru.

Dla zdrowych zębów i skóry

Regularne spożywanie żurawiny pomaga zmniejszyć płytkę nazębną, chronić dziąsła i zapobiegać ubytkom, dzięki jej kwasowości i wysokiej zawartości polifenoli, które pomagają oczyścić zarówno ciało, jak i zęby.

Bogata w kolagen żurawina pomaga również chronić skórę przed starzeniem. Ale także przed stanami zapalnymi wywoływanymi przez wolne rodniki, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy.

Odchudzające właściwości żurawiny

Żurawina jest owocem niskokalorycznym: na każde 100 g świeżej żurawiny lub szklankę czystego soku bez dodatku cukru przypada 10 g węglowodanów i zaledwie 46 Kcal.

Należy jednak unikać suszonej żurawiny, zwłaszcza suszonej przemysłowo, ponieważ jej kaloryczność wzrasta i może osiągnąć nawet 250-300 Kcal na 100g.

Należy zatem pamiętać, że podczas odchudzania należy unikać nadmiernego spożycia żurawiny (zwłaszcza suszonej), gdyż doprowadzi to do efektu odwrotnego od zamierzonego.

Odchudzająca żurawina

Z innego punktu widzenia, żurawina jest silnym przeciwutleniaczem, bogatym w proantocyjanidyny. W witaminy, gdyż 100g porcja żurawiny dostarcza około 22% zalecanego dziennego spożycia witaminy C. I błonnik, ponieważ 100 g porcja żurawiny zapewnia około 18% zalecanego dziennego spożycia.

Dzięki temu odtruwa organizm i dostarcza mu energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania.

Jej kwasowość oznacza również, że ma działanie hamujące apetyt, dzięki czemu nie będziesz mieć ochoty na podjadanie i unikniesz niepotrzebnego podjadania.

Żurawina może być zatem uważana za skutecznego sprzymierzeńca w odchudzaniu, pod warunkiem, że nie przesadzisz i wolisz naturalny produkt bez dodatku cukru niż przemysłowe soki i sosy, które są pełne dodatków i cukru i często nie mają wartości odżywczych.

Najlepszym sposobem na spożywanie żurawiny jest zmiażdżenie owoców i zmieszanie ich z herbatą bez cukru lub wodą, aby uzyskać zdrowy, smaczny napój, który jest dobry dla organizmu.

Jak przygotować żurawinę?

Zakup

Jak wspomniano powyżej, najlepiej kupować świeżą żurawinę, najlepiej uprawianą ekologicznie. Można ją znaleźć w sklepach specjalistycznych, zielarskich lub online.

Możesz również kupić suszoną żurawinę w saszetkach lub w soku (ale pamiętaj, aby wcześniej przeczytać składniki i sprawdzić, czy sok jest naturalny i zawiera mało cukru lub nie zawiera go wcale).

Przechowywanie

Naturalny sok żurawinowy
Lodówka

Żurawina może być przechowywana w lodówce przez tygodnie, a nawet miesiące, jeśli jest odpowiednio przechowywana. Wystarczy umieścić ją w szczelnych puszkach.

Zamrażarka

Najlepiej jest umieścić żurawinę na tacy, aby zamrozić ją po raz pierwszy. Następnie włóż je do woreczka i ponownie umieść w zamrażarce.

Sposób użycia

  • Żurawinę można dodawać do sałatek owocowych, w towarzystwie jabłek, gruszek lub bananów, nasączoną sokiem pomarańczowym bez cukru lub naturalnymi pomarańczami.
  • Żurawina jest idealna w soku, więc wypij szklankę każdego ranka, aby naładować baterie.
  • Można ją również rozgnieść i dodać do zwykłej herbaty lub herbaty ziołowej, aby uzyskać pikantny, owocowy smak.
  • Jako sos, żurawinę można dusić na niskotłuszczowym maśle, bez dodatku cukru.

Przeciwwskazania

  • Żurawina nie jest zalecana w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.

Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej zwróciła uwagę na możliwość interakcji między żurawiną a warfaryną (lekiem przeciwzakrzepowym), co mogłoby zwiększyć działanie leku i spowodować krwawienie. Badanie to zostało już jednak obalone, ale zaleca się zachowanie czujności i skonsultowanie się ze specjalistą, jeśli naprawdę chcesz spożywać żurawinę.

  • W przypadku diabetyków najlepiej jest unikać wszystkich przemysłowych produktów na bazie żurawiny, takich jak soki i sosy, które często są bardzo słodkie, i zalecać świeżą żurawinę, która ma niższy indeks glikemiczny niż suszona żurawina.

W tym szczególnym przypadku zaleca się przyjmowanie suplementów na bazie żurawiny.

  • Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, zawsze zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą przed rozpoczęciem leczenia lub przyjmowaniem suplementów.
  • W przypadku uczulenia na borówki lub jagody zaleca się zachowanie czujności w odniesieniu do spożycia żurawiny i skonsultowanie się ze specjalistą w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów alergii.

Ostatnia aktualizacja 20 stycznia 2024.
Ten artykuł jest także dostępny w : Français - English - Deutsch - Español - Italiano - Nederlands - Português - 日本語