Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Szafran na odchudzanie

transapent piksel
Szafran

Kilka pomarańczowo-czerwonych włókien, niezwykły zapach i smak, który jest jednocześnie słodki i mocny… Panie i panowie, oto szafran – najdroższa przyprawa na świecie! Na szczęście natura ma na to sposób, ponieważ wystarczy kilka włókien, aby wydzielić subtelny zapach i nadać potrawom piękny, jasny, naturalny kolor.

Szafran jest znany od czasów starożytnych i zawsze był uważany za prestiżową przyprawę zarezerwowaną na specjalne okazje. Znany jest również ze swoich właściwości leczniczych, w szczególności poprawiających stany lękowe i depresyjne.

Fakty na temat szafranu

Nazwa naukowa : Crocus Sativus, prawdopodobnie pochodzi z hybrydyzacji innych, starszych gatunków, co ostatecznie doprowadziło do powstania tego pięknego kwiatu w kolorze fioletowym z dłuższymi, czerwono-pomarańczowymi słupkami.

Szafran

Nazwa zwyczajowa : szafran

Pochodzenie: Szafran jest opisywany w starożytnej literaturze w Grecji, Persji i Iraku.

Faraonowie Egiptu pozostawili pisma na papirusach, w których szafran jest wyraźnie rozpoznawalny, ponieważ był używany do oczyszczania starożytnych miejsc kultu.

Szafran jest dziś uprawiany wszędzie, ale głównie w Iranie, Hiszpanii i Afryce Północnej. Maroko produkuje szafran doskonałej jakości, ale jego ilość jest nadal bardzo mała i ledwo wystarcza na zaspokojenie potrzeb miejscowej ludności.

Zalety szafranu

Przyprawa ta od dawna znana jest ze swojego wpływu na układ nerwowy i zapobieganie chorobom zwyrodnieniowym i związanym ze stresem. Oto jaśniejszy obraz tego, co może zrobić dla naszego ciała.

Poprawia depresję

Jest to jedna z najbardziej powszechnie akceptowanych właściwości. Wśród Chińczyków, Hindusów i starożytnych Persów szafran był używany do poprawy wahań nastroju i napadów melancholii. Dziś niektórzy porównują szafran do słynnego Prozacu, ale bez jego skutków ubocznych.

Badania medyczne wykazały, że szafran jest skuteczny w leczeniu łagodnej depresji. Działa on w taki sam sposób jak chemiczne leki przeciwdepresyjne, oddziałując bezpośrednio na serotoninę, neuroprzekaźnik najbardziej zaangażowany w regulację nastroju.

W Iranie, który jest obecnie największym na świecie producentem szafranu, badania uniwersyteckie wykazały działanie tej przyprawy w zwalczaniu stanów lękowych i apatycznych, które prowadzą do utraty pożądania i entuzjazmu.

Wspomaga pamięć

Kwiat szafranuSzafran ma ogólny wpływ na zdrowie neuronów. Pomaga opóźnić skutki degeneracji i niszczenia komórek nerwowych. Uważa się zatem, że pomaga opóźnić chorobę Alzheimera i ograniczyć degenerację związaną z wiekiem.

Szafran jest znany wśród studentów jako sprzymierzeniec pamięci: pomaga skuteczniej rejestrować informacje i poprawia zdolność uczenia się.

Uśmierzanie bólu

Szafran łagodzi stawy i zmniejsza ból menstruacyjny. Jego działanie przeciwskurczowe łagodzi również ból jelit.

Kłopoty z ząbkowaniem u niemowląt zawsze leczy się szafranem, który wmasowuje się w opuchnięte dziąsła. Syropy na bazie szafranu, które istnieją od ponad wieku, są nadal używane do łagodzenia bólu zęba.

Poprawia sen

Działanie szafranu na niepokój i nastrój, a także zmęczenie fizyczne i psychiczne, pomaga zmniejszyć czynniki stresowe, które zakłócają sen.

Jego łagodne, niemal przyjemne działanie uspokajające ułatwia zasypianie i lepszą regenerację następnego dnia. Właśnie dlatego szafran jest również, niemal paradoksalnie, znany ze swojego działania tonizującego, które pomaga przywrócić energię do stawienia czoła nowemu dniu.

Wpływ szafranu na regulację serotoniny pomaga zwalczać bezsenność, ponieważ hormon ten bierze udział w zarządzaniu snem przez centralny układ nerwowy.

Kontroluje apetyt

Faktem jest, że szafran pomaga schudnąć w zdrowy, zrównoważony sposób, ponieważ pomaga ograniczyć podjadanie. Jego działanie poprawiające nastrój pomaga ograniczyć psychologiczne zachcianki. Kontroluje również apetyt poprzez działanie na serotoninę.

W tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej szafran odgrywa rolę adaptogenną, co oznacza, że roślina ta jest w stanie dostosować się do potrzeb organizmu.

Szafran działa jako środek hamujący apetyt u osób, które kompulsywnie podjadają. Z drugiej strony, u zdrowych osób lekko gorzki smak szafranu może w rozsądnym stopniu pobudzać apetyt.

Poprawia trawienie

Pigmenty zawarte w szafranie stymulują i ułatwiają trawienie poprzez zwiększenie wydzielania enzymów wątrobowych. Pigmenty te mają również zdolność ograniczania fermentacji w jelitach.

Naukowcy wciąż jednak czekają na potwierdzenie wpływu szafranu na ochronę wątroby przed nadmiarem alkoholu.

Działanie afrodyzjakalne

Jednym z najbardziej znanych zastosowań szafranu jest jego wpływ na stymulację libido i pożądania seksualnego. Być może to tłumaczy jego wysoką cenę? Kto wie?

Z jednej strony szafran ma działanie euforyczne poprzez działanie przeciw stresowi i niepokojowi. Z drugiej strony, niewielki wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych poprawia funkcjonowanie narządów płciowych, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Sugeruje się również, że szafran ma pozytywny wpływ na płodność mężczyzn, poprawiając ruchliwość plemników i liczbę plemników.

Naturalny szafran

Pola szafranu, region Taliouine, Maroko.

Szafran, środek przeciwnowotworowy?

Czerwone pigmenty zawarte w szafranie mają silne właściwości przeciwutleniające i mogą skutecznie zwalczać proliferację wolnych rodników i ograniczać rozwój komórek nowotworowych.

Szafran w kuchni

Przyprawa ta nie jest droga bez powodu, nadając ryżowi lub potrawom z kurczaka nieporównywalny smak, a także bardzo apetyczny kolor. Często jest używany samodzielnie, ponieważ wielu koneserów uważa, że mieszanie go z innymi przyprawami, które mogą maskować jego smak, byłoby gastronomiczną zbrodnią! Pamiętam dość interesujące danie, którego próbowałem podczas podróży do Afryki Północnej: kurczak szafranowy.

Na szczęście wystarczy kilka włókien, aby uzyskać smak i kolor. Dlatego zawsze powinieneś używać szafranu w jego surowej postaci, ani zmielonego, ani zmieszanego, a przede wszystkim nigdy nie szukaj taniego szafranu: po prostu nie istnieje!

Skład szafranu

Właściwości szafranu wynikają z jego składu, który jest bogaty w pigmenty przeciwutleniające i witaminy.

Świeżo zebrany szafran nie jest spożywany od razu. Musi on zostać poddany delikatnemu, starannie monitorowanemu procesowi suszenia. Proces ten rozwija więcej aromatów i przekształca niektóre składniki w olejki lotne o silniejszym działaniu.

Karotenoidy

Szafran zawiera kilka rodzajów pigmentów karotenowych, które nadają mu smak, kolor i aromat.

Crocine i picrocine nadają szafranowi kolor i są przekształcane pod wpływem ciepła w inne lotne związki.

Po zakupie szafran musi być przechowywany w chłodnym, ciemnym miejscu, aby zachować swoje właściwości zapachowe.

Ten lotny związek, safranal, powstaje podczas procesu suszenia i nadaje szafranowi typowy gorzki smak.

Kwiaty szafranu są rzadko używane, ale zawierają flawonoidy i pigmenty o silnych właściwościach przeciwutleniających. Jest używany przez koneserów i miłośników szafranu, którzy nigdy nie przegapią ani kęsa korzyści płynących z tej delikatnej i rzadkiej rośliny.

Ponieważ szafran jest spożywany w bardzo małych ilościach, zawarte w nim witaminy i minerały nie mogą być uznane za wystarczające do optymalnego stosowania.

Zalecane dawki szafranu

Szafran można stosować jako przyprawę, rozcierając kilka słupków lub mieszając je w gorącej wodzie, co stanowi nie więcej niż 1/10 grama.

Aby uzyskać efekt terapeutyczny, pół grama słupków szafranu wystarcza na dużą filiżankę herbaty ziołowej.

Koszt szafranu jest często powodem stosowania niewielkiej ilości do różnych celów, co stanowi korzyść, ponieważ duże dawki szafranu nie są zalecane, a nawet są niebezpieczne.

W przypadku przewlekłej suplementacji zalecamy przyjmowanie 15 mg szafranu dwa razy dziennie. Jest to zalecana górna granica dla długotrwałej suplementacji.

Wstępne dane sugerują, że podwojenie tej dawki może mieć efekt toksyczny po ośmiu tygodniach ciągłego stosowania.

Szafran można przyjmować dwa razy dziennie jako suplement lub do posiłków jako przyprawę.

Alternatywnie, pojedyncze dawki szafranu może wynosić nawet 200 mg.

Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować szafranu, ponieważ istnieje realne ryzyko aborcji w przypadku przedawkowania.

W rzeczywistości przedawkowanie szafranu jest rzadkością, ponieważ przy cenie około 30 euro za gram, łatwo jest zniechęcić się do użycia całej butelki!

Skutki uboczne ekstraktu z szafranu

Suplementacja szafranem w dawkach wyższych niż normalne (ponad 200 mg) u ludzi wiązała się ze zmianami parametrów krwi i hemodynamicznych, które, choć statystycznie istotne, nie były na tyle znaczące, by uznać je za niepożądane.

Nieprawidłowe krwawienie z macicy zaobserwowano u dwóch kobiet przyjmujących dawki 200-400 mg. [źródło]

Długotrwała suplementacja (26 tygodni) 60 mg szafranu dziennie u mężczyzn wiązała się ze zmniejszeniem liczby czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi, spadkiem skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi oraz uspokojeniem i hipomanią.

Naukowcy odnotowali również zmiany w apetycie, które zaczęły pojawiać się po 8 tygodniach, a następnie znacznie wzrosły. [źródło]

Gdzie i w jakiej cenie mogę kupić ekstrakt z szafranu?

Ekstrakt z szafranu jest bardzo drogim składnikiem. Średnia cena suplementu opartego na tym ekstrakcie wynosi 30 euro za butelkę. Niektóre marki kosztują więcej.

Na przykład Organiczny szafran od Anastore który zawiera 15 mg czystego ekstraktu z szafranu.

Kosztuje 37,00 euro.

Butelka zawiera 60 kapsułek i wystarcza na 2 miesiące.

Za każde 3 zakupione butelki, czwartą otrzymujesz gratis.


Ostatnia aktualizacja 23 marca 2024.
Ten artykuł jest także dostępny w : Français - English - Deutsch - Español - Italiano - Nederlands - Português - 日本語