Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Psyllium na trawienie

transapent pixel
Psyllium

Zabawna nazwa dla małego nasionka, psyllium od dawna znane jest ze swoich ugruntowanych i udowodnionych właściwości przeciwdziałających problemom trawiennym, w szczególności zaburzeniom tranzytu jelitowego.

Aby lepiej zrozumieć właściwości psyllium i bezpiecznie z niego korzystać, niezbędna jest dobra znajomość jego właściwości.

Czym dokładnie jest psyllium?

Nazwa naukowa : Plantago lub Ispaghul z odmianami w zależności od regionu pochodzenia, część rodziny botanicznej Plantaginaceae.

To małe zioło jest dobrze znane od Indii po Iran, a także w krajach śródziemnomorskich. Istnieje kilka różnic w składzie i kolorze, ale nazwa psyllium jest najbardziej rozpowszechniona, szczególnie w Internecie.

Psyllium

Jest to małe nasionko, które może być czarne, brązowe lub blond. Najciekawszym wariantem jest blond psyllium o nazwie Plantago ovata.

Najczęściej używaną częścią jest powłoka nasion, znana jako okrywa nasienna. Jest on sprzedawany w postaci proszku w sklepach z produktami naturalnymi i ziołami.

Co zaskakujące, psyllium jest rośliną, ale nie jest uważane za żywność.

Po spożyciu przemieszcza się przez przewód pokarmowy, korygując jednocześnie problemy z tranzytem. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że niezależnie od tego, czy cierpisz na zaparcia, czy biegunkę, rezultat jest taki sam: Twoje wypróżnienia wracają na właściwe tory.

Ten regulujący efekt jest zatwierdzony przez najwyższe organy ds. zdrowia, w tym przypadku WHO, nadając psyllium status zbliżony do leku.

Firmy specjalizujące się w medycynie ziołowej kładą duży nacisk na psyllium, które jest uważane za naturalny cudowny produkt na wszystkie problemy trawienne.

Jak działa psyllium

Produkty na bazie psyllium mają mechaniczne działanie na tranzyt jelitowy, co oznacza, że po prostu zmieniają konsystencję treści bez wchłaniania lub trawienia.

Jest to ogromna zaleta, ponieważ kompozycja nie koliduje z innymi pokarmami, wykonuje swoją pracę, a następnie odchodzi!

Efekt ten znany jest jako balastowy środek przeczyszczający i nie wpływa na motorykę jelit, co nie zawsze jest tolerowane przez osoby z problemami z tranzytem i nie jest przyswajane przez organizm.

Nasiona psylliumPsyllium jest jak gąbka, która przechodzi przez przewód pokarmowy, zbierając wszystkie toksyny i regulując konsystencję stolca, i to wszystko!

Dzięki zdolności do wchłaniania ogromnej ilości wody i zamieniania się w żel, nadaje stolcom odpowiednią konsystencję.

W przypadku zaparć, nawadnia zawartość, która zwiększa swój rozmiar i łatwiej przechodzi przez okrężnicę, aby zostać wydalona bez podrażniania ścian.

Zmiękczając stolec, psyllium wyciąga inne zanieczyszczenia (bakterie i grzyby).

Podobnie, w przypadku biegunki, psyllium wchłania wodę zawartą w stolcu, który staje się mniej płynny, a jednocześnie przestaje przyciągać wodę z pożywienia, zapobiegając odwodnieniu często związanemu z biegunką.

Korzyści płynące z psyllium

Roślina ta jest błogosławieństwem dla przewodu pokarmowego i metabolizmu. Od dawna udowodniono, że poprawia tranzyt jelitowy.
Niezależnie od tego, czy problemy są spowodowane drażliwością jelit, czy zatruciem, psyllium jest w stanie zapewnić niezbędny komfort i złagodzić ból związany z zaparciami lub bardzo płynną biegunką w przypadku zapalenia żołądka i jelit.

Zwalcza zaparcia

Jest to najbardziej znana właściwość psyllium, od starożytnych Egipcjan po Chińczyków i Hindusów. Jest to roślina najczęściej zalecana do skutecznego i niezawodnego leczenia zaparć.

Wiedząc, że przewlekłe zaparcia są niebezpieczne nie tylko dla okrężnicy i jelit, ale także dla ogólnego stanu zdrowia, można docenić przeczyszczające działanie psyllium.

Jednocześnie zwalcza toksyny, które przylegają do ścian okrężnicy, a także różne grzyby, które roją się w przewodzie pokarmowym i szkodzą ogólnemu zdrowiu.

Osoby cierpiące na hemoroidy lub bardzo bolesne szczeliny odbytu doceniają działanie psyllium, ponieważ ułatwia ono tranzyt. Ból przy pocieraniu jest zmniejszony, a gojenie jest możliwe szybciej.

Wykazano również, że psyllium łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego i wrzodów.

Zwalcza biegunkę

Choć może się to wydawać paradoksalne, psyllium skutecznie leczy biegunkę. Tworząc żel, który pochłania nadmiar wody, pomaga nadać konsystencję stolcom i zapewnia znaczny komfort, zmniejszając dyskomfort spowodowany częstymi wizytami w łazience.

Obniża poziom cholesterolu i tłuszczu

Włókna psyllium nieznacznie obniżają poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Badania medyczne zalecają łączenie psyllium z leczeniem cholesterolu. Jest to bardziej skuteczne, a przede wszystkim pozwala na stosowanie niskich dawek leków.

Jest to najlepszy sposób na zmniejszenie skutków ubocznych leków przeciwcholesterolowych, które często mają poważne problemy z efektami ubocznymi.

Leczy cukrzycę typu 2

Łącząc psyllium z jedzeniem, pomaga obniżyć indeks glikemiczny. Spowalniając przechodzenie pokarmu przez przewód pokarmowy, zapobiega nagłemu wzrostowi poziomu insuliny.

Osoby z cukrzycą typu 2 odniosą korzyści z dodania psyllium do swojej diety. Chociaż nie ma ono znaczącego wpływu na poziom cukru we krwi, pomaga zmniejszyć dawkę leków przeciwcukrzycowych.

Działanie zmniejszające apetyt

Jako część diety odchudzającej, psyllium może zapewnić nieocenioną pomoc jako środek tłumiący apetyt.

Spożywanie go przed posiłkami wypełnia żołądek i daje uczucie sytości, ograniczając ilość jedzenia potrzebną do pełnego odżywienia.

Z czasem spożywa się mniej kalorii, a utrata masy ciała jest całkowicie możliwa, bez szkody dla organizmu lub uciekania się do niebezpiecznych środków tłumiących apetyt.

Skład psyllium

Psyllium na odchudzanieGłównym składnikiem psyllium, od którego pochodzi jego sława, jest forma nierozpuszczalnego błonnika zwanego śluzem, który jest częścią celulozy. Błonnik ten nie jest wchłaniany przez organizm. Śluz ten jest obecny głównie w łusce nasion, a psyllium blond zawiera do 50% tego błonnika w łusce.

Inne substancje są zawarte w łupinie nasion psyllium, ale ich stężenie nie ma rzeczywistego wpływu i w żaden sposób nie zmienia roli psyllium.

Dawki i instrukcje stosowania psyllium

Chociaż medyczne właściwości psyllium są uznawane przez najwyższe autorytety w dziedzinie zdrowia, nie ma dobrze ustalonych dawek jego spożycia. W rzeczywistości psyllium nie powoduje problemów związanych z przedawkowaniem, a każda osoba może dostosować dawkę do własnych potrzeb.

Najczęściej sprzedawane w formie proszku lub płatków, 1 do 2 łyżek stołowych można przyjmować 3 razy dziennie, zwiększając lub zmniejszając dawkę i powtarzając po kilku dniach w zależności od uzyskanych rezultatów.

Najważniejszym środkiem ostrożności podczas przyjmowania psyllium jest popijanie proszku dużą ilością wody, a następnie zawsze dodawanie dużej szklanki wody. Proszek tworzy żel, który musi być dobrze nawodniony, aby uniknąć niedrożności lub zadławienia.

Dzieci cierpiące na przewlekłe zaparcia mogą spożywać pół łyżeczki psyllium w proszku, pod warunkiem, że piją dużo wody w trakcie i po posiłku.

Dzieciom nigdy nie należy pozwalać na samodzielne stosowanie proszku psyllium, ponieważ mogą się zakrztusić.

Kobiety w ciąży mogą stosować psyllium w przypadku zaparć; nie odnotowano szczególnego ryzyka dla ciąży.

Interakcje z innymi lekami

Bez zmiany skuteczności leków, rozsądne byłoby przyjmowanie ich w pewnej odległości od psyllium, ponieważ ich wchłanianie może ulec zmianie. Dlatego ważne jest, aby pozostawić co najmniej 2 godziny na pełne wykorzystanie potencjału każdego produktu.


Ostatnia aktualizacja 23 marca 2024.
Ten artykuł jest także dostępny w : Français - English - Deutsch - Español - Italiano - Nederlands - Português - 日本語