Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Olejek z mięty pieprzowej

transapent pixel
olejek z mięty pieprzowej

Olejek z mięty pieprzowej od dawna znany jest z bardzo silnego aromatu i niezliczonych zastosowań leczniczych.

Olejek z mięty pieprzowej znajduje się na przykład w większości syropów stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego, a także w mieszankach olejków eterycznych o szerokim zakresie zastosowań.

Liczne zastosowania tego olejku zasługują na zbadanie pod kątem bezpieczniejszego stosowania.

Czym jest olejek z mięty pieprzowej?

Arkusz informacyjny dotyczący mięty pieprzowej

Nazwa naukowa : Mentha Piperina, z rodziny botanicznej Lamiaceae.

Mięta pieprzowa, ze swoimi różnymi gatunkami, jest dobrze znaną rośliną w kuchni, jako roślina aromatyczna, w herbatach ziołowych i w leczeniu wielu codziennych dolegliwości.

Wysoko ceniona wraz ze swoją siostrą, miętą zieloną, w krajach śródziemnomorskich i na Bliskim Wschodzie, już starożytni Egipcjanie i Grecy wytwarzali pasty z mięty pieprzowej, aby uzyskać miętową świeżość tak charakterystyczną dla tej rośliny.

Liście są używane tuż przed kwitnieniem. Aby wyekstrahować olejek eteryczny, należy poczekać, aż kwiaty pojawią się na szczycie rośliny.

W ten sposób składniki aktywne są bardziej skoncentrowane, jak już wiemy, ponieważ wiązka kwiatów mięty pieprzowej wydziela bardzo silny zapach.

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej uzyskuje się w procesie destylacji z parą wodną. Jest to ten sam proces, który wykorzystywany jest do ekstrakcji większości olejków eterycznych.

Należy zauważyć, że potrzeba około 100 kg, aby uzyskać 1 litr olejku eterycznego! Uzyskana bardzo niewielka ilość jest często mieszana z neutralnym olejem, takim jak olej ze słodkich migdałów lub olej z kiełków pszenicy.

Czysty olejek eteryczny z mięty pieprzowej powinien być stosowany “tak jak jest” tylko w bardzo rzadkich przypadkach. Podobnie jak wszystkie olejki eteryczne, jest on silnie skoncentrowany i może działać drażniąco na drogi oddechowe lub skórę.

Korzyści płynące ze stosowania olejku eterycznego z mięty pieprzowej

Olejek ten pomaga w leczeniu różnych chorób pochodzenia organicznego lub psychologicznego. Jego zalety są dobrze ugruntowane i potwierdzone eksperymentami i badaniami medycznymi.

Łagodzi drogi oddechowe

Kilka kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej, czystego lub rozcieńczonego w neutralnym oleju, to wszystko, czego potrzebujesz, aby złagodzić zatkany nos i oskrzela podczas przeziębienia.

Odważniejsze dusze mogą wdychać olejek miętowy, dodając 2 krople do wrzącej wody; jest to bardzo skuteczne w łagodzeniu całego układu oddechowego. Łagodzi również bóle głowy, które często towarzyszą przeziębieniom.

Łagodzi migreny

Pocieranie skroni kilkoma kroplami olejku eterycznego z mięty pieprzowej to naturalny i skuteczny sposób na złagodzenie nieznośnego, obezwładniającego bólu migreny.

Chłodne, zimne uczucie wytwarzane przez ten masaż przyczynia się w pewnym stopniu do znieczulenia bólu i zmniejszenia innych uciążliwych objawów migreny.

Przeciw nudnościom i chorobie lokomocyjnej

Jedna kropla olejku eterycznego z mięty pieprzowej na kostkę cukru, rozpuszczona pod językiem, a choroba lokomocyjna znika!

Nudności są również łagodzone w ten sam sposób, a w razie potrzeby można nawet wdychać miętowy zapach bezpośrednio z butelki.

Łagodzi skurcze w przewodzie pokarmowym

Problemy trawienne, takie jak ból, wymioty, wzdęcia i słabe trawienie można złagodzić, przyjmując olejek eteryczny z mięty pieprzowej. Olejek ten jest najbardziej skuteczny, gdy jest stosowany wewnętrznie.

Jedna kropla rozcieńczona w gorącej wodzie natychmiast łagodzi problemy z trawieniem i skurcze żołądka.

W stanach pooperacyjnych olejek eteryczny z mięty pieprzowej skutecznie przeciwdziała skurczom i skurczom mięśni jelita cienkiego. Zapewnia to nieoceniony komfort pacjentom, którzy nie potrzebują dodatkowego bólu po operacji.

Napój stymuluje również inne narządy trawienne, takie jak wątroba, łagodząc ataki po obfitym posiłku lub pobłażliwej uczcie.

Niektórzy pacjenci poddawani chemioterapii są w stanie lepiej radzić sobie z nudnościami i wymiotami nieodłącznie związanymi z ich leczeniem, dzięki zastosowaniu olejku eterycznego z mięty pieprzowej.

Działanie tonizujące

Olejek z mięty pieprzowej ma działanie hipertensyjne, co oznacza, że podnosi ciśnienie krwi i stymuluje serce, co może pomóc osobom z niskim ciśnieniem krwi.

Ten efekt tonizujący pomaga poprawić sprawność fizyczną i umysłową, zwiększając czujność, a w niektórych przypadkach poprawiając zdolności seksualne, gdy przyczyną jest zmęczenie.

Efekt tonizujący łagodzi nawet niepokój lub stres psychiczny. Nałożenie kropli na tył głowy wystarczy, aby uspokoić umysł i rozwiać pesymistyczne myśli.

Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe

Olejek z mięty pieprzowej jest wysoce skuteczny przeciwko wielu rodzajom bakterii. Niezależnie od tego, czy wpływa na skórę, czy na przewód pokarmowy, jego skuteczność została udowodniona.

Kilka rodzajów pasożytów jest wrażliwych na ten olejek, w tym paciorkowce, pałeczki okrężnicy, grzyby i opryszczka. Olejek ten jest zatem przydatny w przypadku infekcji płuc, układu pokarmowego, skóry i narządów płciowych.

Działanie przeciwzapalne

W przypadku nadwyrężenia lub naderwania mięśni, jednym z pierwszych odruchów jest zastosowanie produktu na bazie mentolu, w tym przypadku olejku eterycznego z mięty pieprzowej. Jego właściwości przeciwzapalne są niezaprzeczalne, podobnie jak uczucie chłodu, które znieczula ból.

W przypadku bolesnych lub zatkanych nóg, masaż neutralnym olejem i kilkoma kroplami olejku eterycznego z mięty pieprzowej skutecznie łagodzi obrzęki i problemy ze stawami.

Olejek ten jest znany z łagodzenia stanów zapalnych układu oddechowego, skóry i układu trawiennego.

Inhalacja z mięty pieprzowej

Skład olejku eterycznego z mięty pieprzowej

Olejek ten zawdzięcza swoją użyteczność wysokiej zawartości mentolu, który stanowi niemal połowę jego składu.

Mentol jest od dawna znany w medycynie chińskiej, gdzie balsam chiński został wynaleziony dawno temu i jest używany do dziś!

We współczesnej medycynie mentol jest stosowany w składzie wielu produktów farmaceutycznych.

Wszyscy rozpoznajemy orzeźwiający, pobudzający zapach syropów na kaszel, a ci, którzy je spożywali, pamiętają lodowate uczucie odczuwane w oskrzelach, po którym często następuje dreszcz. Paradoksalnie, to właśnie ten efekt łagodzi kaszel i udrażnia oskrzela.

Jak należy stosować olejek eteryczny z mięty pieprzowej?

Zawsze oszczędnie, jest to niezwykle skoncentrowany olejek, a jedna kropla rozcieńczona w łyżce oleju ze słodkich migdałów wystarczy, aby uzyskać pożądany efekt.

Jedna kropla wystarczy również do wcierania w klatkę piersiową lub głowę lub do wdychania w gorącej wodzie.

Olejek z mięty pieprzowej może być jednym ze składników tabletek odchudzających, ponieważ jego wpływ na komfort trawienny i zmniejszenie wzdęć może pomóc wzmocnić działanie innych składników odchudzających.

Olejek z mięty pieprzowej i utrata masy ciała

Olejek z mięty pieprzowejNie możemy powiedzieć, że ten olejek jest spalaczem tłuszczu! To naprawdę byłoby kłamstwo, a jeśli natkniesz się na takie twierdzenia, bądź ostrzeżony.

Z drugiej strony, mięta pieprzowa jest dobrym dodatkiem do dobrze zaprojektowanego programu odchudzania. Uznaje się, że ma ona dwie główne zalety odchudzające:

Jest dobrym środkiem tłumiącym apetyt. Szczególnie po wdychaniu mieszanki olejku i gorącej wody stwierdzono, że pragnienie jedzenia jest opóźnione przez długi czas;

Jest również dobrym środkiem trawiennym, gdy jest stosowany wewnętrznie. Wszyscy wiemy, że zrównoważona dieta jest jednym z kluczy do skutecznego odchudzania.

Środki ostrożności dotyczące stosowania

Jak wszystkie olejki eteryczne, nie jest zalecany do stosowania przez kobiety w ciąży i dzieci poniżej 6 roku życia.

Bardzo wysokie stężenie składnika aktywnego może powodować podrażnienia lub poważne alergie.

Ze względu na działanie hipertensyjne, powinny go unikać osoby cierpiące na nadciśnienie lub zaburzenia rytmu serca.


Ostatnia aktualizacja 28 marca 2024.
Ten artykuł jest także dostępny w : Français - English - Deutsch - Español - Italiano - Nederlands - Português - 日本語