Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Mniszek lekarski, skuteczny środek moczopędny

transapent piksel
Mniszek lekarski
Chociaż mniszek lekarski jest uważany za chwast przez większość ogrodników, jest on całkowicie jadalny i jest również niezwykłą rośliną w tradycyjnej medycynie. Chociaż mniszek lekarski pochodzi z Ameryki Północnej, Europy i Azji, jest również powszechnie spotykany we wszystkich częściach świata.

Podobno mniszek lekarski ma szereg właściwości odchudzających, które mogą zainteresować entuzjastów odchudzania. Jeśli więc zastanawiasz się nad naturalnymi rozwiązaniami na utratę tłuszczu z brzucha lub walkę z cellulitem, ten artykuł jest dla Ciebie…

Mniszek lekarski mniszek lekarski, arkusz informacyjny

Mniszek lekarski to roślina kwitnąca znana jako Taraxacum officinal, co dosłownie oznacza “oficjalne lekarstwo na dolegliwości”. Jest to wieloletnia roślina zielna z długim brązowym korzeniem palowym. Jej liście są postrzępione i spiczaste. Rosną blisko ziemi i na zewnątrz od centralnego punktu. Są ciemnozielone na krawędziach i jaśniejsze w kierunku środka. Łodygi są jasnozielone do ciemnoczerwono-fioletowych.

Karta identyfikacyjna mniszka lekarskiego

Kwiaty są jasnożółte na zewnątrz i ciemnopomarańczowe w środku. Kiedy kwiaty są dojrzałe, zamieniają się w białą kulę nasion, które rozsypują się wszędzie, gdy wieje wiatr. Z rozrzuconych nasion wyrastają nowe rośliny. Każda część mniszka lekarskiego po uszkodzeniu wydziela mleczną substancję.

Dla przypomnienia, nazwa mniszek lekarski pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego lwi ząb. Ząb lwa, ponieważ liście są rozdrobnione jak zęby. Inne nazwy mniszka lekarskiego to: Cankerwort, Puffball, Pu-kung-ying, White chicory, Wild chicory, Pig’s snout, Pu Gong Ying lub Priest’s crown.

Zastosowania mniszek lekarski

Jak już wspomnieliśmy, większość ogrodników zachęca do uprawy mniszka lekarskiego, mimo że jest on często określany jako chwast! Jest to doskonała roślina towarzysząca o wielu zaletach. Niektóre z tych korzyści obejmują dostarczanie niezbędnych składników odżywczych do górnych warstw gleby, z których mogą korzystać rośliny o płytkich korzeniach; przyciąganie owadów zapylających swoimi jasnymi kwiatami; dodawanie do gleby innych składników odżywczych, w szczególności azotu; oraz uwalnianie gazu etylenowego w celu przyspieszenia dojrzewania owoców.

Mniszek lekarski był tradycyjnie używany do produkcji różnych napojów, w tym wina i kawy bez kofeiny. Jest również kluczowym składnikiem piwa korzennego. Jest bogaty w składniki odżywcze. Jest dobrym źródłem wszystkich witamin z wyjątkiem witaminy D. Zawiera również sód, wapń, potas, magnez, mangan, fosfor, żelazo i cynk.

Mniszek lekarski zawiera również białka i węglowodany. Z zawartości węglowodanów, tylko niewielka część jest wchłaniana przez cukry, a większość przez błonnik pokarmowy. Ta wysoka zawartość błonnika przyczynia się do właściwości przeczyszczających i odtruwających mniszka lekarskiego. W świetle tych wszystkich informacji wydaje się jasne, że istnieją wszelkie powody, by wierzyć, że dieta mniszka lekarskiego jest warta zachodu.

Zastosowania lecznicze mniszka lekarskiego

Oprócz składników odżywczych znajdujących się w mniszku lekarskim, istnieją również związki fitochemiczne, które są odpowiedzialne za większość efektów leczniczych zioła.

Suszony mniszek lekarski

Niektóre z tych fitochemikaliów to taraksacyna (kwas taraksynowy), taraksasterol, beta-sitosterol, kwas kawowy, pektyna, inulina i alkaloidy.

Na przykład kwas taraksynowy znajdujący się w liściach mniszka lekarskiego jest odpowiedzialny za właściwości moczopędne zioła, a także niektóre z jego efektów detoksykacyjnych.

Inne potencjalne korzyści lecznicze mniszka lekarskiego obejmują działanie przeczyszczające, pobudzające apetyt, wspomagające trawienie, immunostymulujące i żółciopędne (stymulujące wydzielanie żółci). Większość z tych efektów została zbadana jedynie na modelach zwierzęcych, a badania na ludziach wciąż trwają. Jednak działanie moczopędne mniszka lekarskiego zostało dobrze zbadane u ludzi.

Mniszek lekarski na utrata masy ciała

Zwiększając objętość i częstotliwość oddawania moczu, mniszek lekarski jest często stosowany w celu zmniejszenia masy wody, a także obniżenia ciśnienia krwi. Jest to najczęstsze zastosowanie mniszka lekarskiego w medycynie tradycyjnej.

Jako środek moczopędny, ekstrakt z mniszka lekarskiego oszczędza potas (ponieważ zawiera potas, zwiększa magazynowanie tego minerału w organizmie). Jest to korzystne, ponieważ zwiększa ilość potasu w organizmie w stosunku do sodu. Jednak w połączeniu z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas, mniszek lekarski może wywołać hiperkaliemię (wysoki poziom potasu). Wyciągi z mniszka lekarskiego wykonane z korzeni rośliny są również stosowane jako środki przeczyszczające. Działanie przeczyszczające mniszka lekarskiego jest łagodne i może być stosowany w celu poprawy trawienia. Ponadto ekstrakt z mniszka lekarskiego może również poprawić funkcjonowanie wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Wstępne badania wskazują, że ekstrakty z mniszka lekarskiego mogą również poprawiać profil lipidowy organizmu, obniżając poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów w organizmie, jednocześnie zwiększając poziom HDL (lipoprotein o dużej gęstości) lub “dobrego” cholesterolu.

Dieta z mniszka lekarskiego dla szczupłych kobietUważa się, że wpływ wyciągu z mniszka lekarskiego na profil lipidowy wynika z zawartości fitosteroli. Fitosterole blokują gromadzenie się cholesterolu w organizmie.

Ponadto wyniki niektórych badań na zwierzętach wskazują, że ekstrakty z mniszka lekarskiego mogą pomóc w normalizacji poziomu cukru we krwi i działać jako środek przeciwzapalny. Wyciągi z kwiatów i korzeni mniszka lekarskiego zawierają również lecytynę, doskonały środek odtruwający wątrobę. Co ważniejsze, lecytyna jest doskonałym źródłem choliny, która może być przekształcana w acetylocholinę w organizmie. Wyciągi z mniszka lekarskiego mogą zatem poprawiać koncentrację umysłową, uczenie się i pamięć.

Co mówią badania na temat mniszka lekarskiego jako sprzymierzeńca odchudzania?

Twierdzenia dotyczące utraty wagi przez ekstrakt z mniszka lekarskiego obejmują głównie jego działanie moczopędne. Niektórzy twierdzą również, że jego działanie jako środek wspomagający trawienie i detoksykujący może również przyczyniać się do tego.

Ekstrakt z mniszka lekarskiego jest szeroko promowany wśród kulturystów, którzy chcą schudnąć głównie z wody. Jeśli nadal szukasz sposobów na pokonanie cellulitu, ta właściwość mniszka lekarskiego wydaje się być uzasadniona. Właściwości moczopędne mniszka lekarskiego zostały już udowodnione i dobrze zbadane. Jedno z takich badań zostało opublikowane w 2009 roku w Journal of Alternative and Complementary Medicine.

W tym pilotażowym badaniu wykorzystano ekstrakt z liści mniszka lekarskiego i wzięło w nim udział 17 ochotników. Przed podaniem ochotnikom ekstraktu z mniszka lekarskiego, naukowcy najpierw ustalili wyjściowe spożycie wody i objętość moczu ochotników. Następnie podawano im 8 ml wyciągu z mniszka lekarskiego 3 razy dziennie przez jeden dzień i monitorowano przez kolejne 24 godziny.

Wyniki wykazały, że ekstrakt z mniszka lekarskiego zwiększył częstotliwość mikcji i objętość moczu.

Chociaż ekstrakt z mniszka lekarskiego wspomaga diurezę i może pomóc w utracie wagi, wątpliwe jest, aby spowodował utratę wagi u większości osób z nadwagą.

Chociaż może przynieść spektakularne wyniki utraty wagi u pacjentów z obrzękiem, większość przypadków otyłości jest spowodowana gromadzeniem się tłuszczu w organizmie. W związku z tym, ponieważ ekstrakt z mniszka lekarskiego nie zwiększa metabolizmu tłuszczów ani termogenezy, jego właściwości odchudzające nie są zbyt silne.

Nie oznacza to, że ekstrakt z mniszka lekarskiego nie ma potencjału utraty wagi. Oznacza to jednak, że jego działanie odchudzające prawdopodobnie nie jest silne i że roślina ta nie powinna być uważana za jedyny suplement odchudzający.

Istnieje jednak wiele suplementów odchudzających, które zawierają ekstrakt z mniszka lekarskiego. Dzieje się tak, ponieważ może on przyczyniać się do utraty wagi. Może nie wpływać na tłuszcz przechowywany w organizmie, ale to, co robi (promuje diurezę), może prowadzić do utraty wagi.

Zobacz: inny produkt z mniszkiem lekarskim jako jednym z narzędzi. Odkryj nasz test Spirulin plus.

świeży mniszek lekarski

Jak stosować mniszek lekarski, aby schudnąć?

Mniszek lekarski może być łączony z innymi suplementami diety lub sprzedawany samodzielnie. Dostępny jest w różnych formach dawkowania, w tym w postaci herbaty, nalewki, płynnego ekstraktu, kapsułek i tabletek. Mniszek lekarski jest również sprzedawany w postaci suszonych liści, soku z liści i suszonych korzeni. Dawka zależy od formy, w jakiej roślina jest dostarczana.

Dawki ekstraktów z mniszka lekarskiego dla dorosłych

Herbata z suszonych liści – 1 – 2 łyżeczki 3 razy dziennie (4 – 10 gramów dziennie). Aby przygotować herbatę, zalej suszone liście gorącą wodą i pozostaw do zaparzenia na 5-10 minut.

Herbata z suszonych korzeni – ½ – 2 łyżeczki 3 razy dziennie. Aby przygotować wywar z korzeni, umieść suszone korzenie we wrzącej wodzie i pozostaw do zaparzenia na 5-10 minut przed odcedzeniem.

  • Standaryzowany sproszkowany ekstrakt z liści (4: 1) – 500 mg przyjmowane 1 do 3 razy dziennie.
  • Standaryzowany sproszkowany ekstrakt z korzenia (4: 1) – 500 mg przyjmowane 1 do 3 razy dziennie.
  • Nalewka z liści (1: 5 w 30% alkoholu) – 30-60 kropli przyjmowanych 3 razy dziennie.
  • Nalewka macierzysta (1: 2 w 45% alkoholu) – 30-60 kropli przyjmowanych 3 razy dziennie.

Przeciwwskazania

Chociaż mniszek lekarski jest bezpieczny dla dzieci, należy skonsultować się z lekarzem przed podaniem go dziecku jako suplementu.

Wyciągów z mniszka lekarskiego powinny unikać osoby uczulone na jod lub pokrewne rośliny, takie jak ambrozja, krwawnik, chryzantema, nagietek i stokrotki.

Oprócz leków moczopędnych oszczędzających potas, wyciągu z mniszka lekarskiego nie wolno stosować z innymi lekami.

Leki zobojętniające sok żołądkowy (mniszek lekarski zwiększa poziom kwasu żołądkowego), leki przeciwzakrzepowe (mniszek lekarski zwiększa ryzyko krwawienia), lit (mniszek lekarski nasila skutki uboczne litu), cyprofloksacyna (gatunek mniszka lekarskiego zmniejsza wchłanianie leku) i leki przeciwcukrzycowe (mniszek lekarski również obniża poziom cukru we krwi i może zwiększać ryzyko hipoglikemii).

Wreszcie, ponieważ mniszek lekarski jest lekiem moczopędnym, może on skrócić czas przebywania leku w organizmie poprzez przyspieszenie jego eliminacji z moczem. W związku z tym osoby przyjmujące inne leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów z mniszka lekarskiego.


Ostatnia aktualizacja 21 stycznia 2024.
Ten artykuł jest także dostępny w : Français - English - Deutsch - Español - Italiano - Nederlands - Português - 日本語