Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

L-tyrozyna zapobiegająca przybieraniu na wadze

transapent piksel
L-Tyrozyna
Aminokwasy zawsze będą tematem rozmów, ponieważ te elementy budulcowe białek mają właściwości niezbędne do utrzymania organizmu w dobrym zdrowiu.

Tyrozyna, a dokładniej L-tyrozyna, jest właśnie takim aminokwasem, umożliwiającym wytwarzanie innych substancji o dużym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym neuroprzekaźników i hormonów regulujących aktywność fizyczną i psychiczną.

L-tyrozyna uważana jest za aminokwas szczęścia i dobrego humoru. Bierze udział w radzeniu sobie ze stresem i stanami depresyjnymi, co ma również wpływ na napady bulimii i podjadania, które często towarzyszą stanom lękowym i melancholii.

L-tyrozyna, co to jest?

L-tyrozyna jest jednym z tak zwanych aminokwasów nieistotnych. Nazwa ta odnosi się do aminokwasów, które mogą być syntetyzowane przez organizm, w przeciwieństwie do innych kwasów, które musimy znaleźć w naszej diecie. Nie umniejsza to jednak w żaden sposób ich znaczenia w sprawnym przebiegu reakcji chemicznych.

Jest ona wytwarzana z innej substancji zwanej fenyloalaniną, pod wpływem określonego enzymu. W niektórych przypadkach dochodzi do niedoboru tego enzymu, co może prowadzić do niedoboru tyrozyny.

Niedobór ten zazwyczaj skutkuje problemami z dostępnością innych substancji pochodzących od tyrozyny.

Aby zrekompensować niedobór L-tyrozyny, zaleca się spożywanie pokarmów lub suplementów diety w celu przywrócenia prawidłowej równowagi między tyrozyną a innymi aminokwasami.

L-Tyrozyna WikiPediaL-tyrozyna jest również prekursorem dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny, które są prawdziwym paliwem dla aktywności umysłowej.

W mózgu dopamina jest wykorzystywana do stymulowania wydzielania hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową. Tarczyca potrzebuje L-tyrozyny do funkcjonowania.

Wiążąc się z jodem, L-tyrozyna umożliwia syntezę hormonów tarczycy niezbędnych do wielu funkcji w organizmie.

Melanina, pigment skóry, włosów i oczu odpowiedzialny za ich ciemne zabarwienie, jest wytwarzana z tyrozyny przez enzym zwany tyrozynazą.

Aby dowiedzieć się więcej o tyrozynie, zapoznaj się z następującym wpisem na WikiPedia.

Gdzie mogę znaleźć L-Tyrozyna?

Pokarmy białkowe są głównymi źródłami L-tyrozyny, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Banany, nasiona sezamu i dyni, awokado i białe mięso drobiowe, a także twarde sery, zapewniają odpowiednią dawkę, aby uzupełnić niedobór tyrozyny.

W sprzedaży dostępne są suplementy diety zawierające 500 mg L-tyrozyny. Można spożywać do 2 gramów tyrozyny dziennie.

W przypadku chorób przewlekłych lub problemów z sercem, konieczne jest zasięgnięcie porady pracownika służby zdrowia w celu zapewnienia bezpiecznego spożycia.

Rola i działanie L-tyrozyna w organizmie

Pomimo tego, że L-tyrozyna nazywana jest aminokwasem nieistotnym, jest ona naprawdę niezbędna do sprawnego funkcjonowania złożonej maszyny, jaką jest nasz organizm.

Poniżej wymieniono jej najważniejsze działania. L-tyrozyna bierze jednak udział w szerszym spektrum reakcji chemicznych i metabolicznych.

Działanie przeciw lękowi i depresji

LękJako producent dopaminy i adrenaliny, które są zaangażowane w prawidłową transmisję nerwową, oznaki niedoboru dopaminy to silne zmęczenie rano oraz brak zainteresowania i motywacji, a także stan niepokoju i obniżonego nastroju.

Przewlekły stres i depresja, które mogą wystąpić z całkowicie zrozumiałych powodów, takich jak utrata bliskiej osoby lub szczególnie niepokojąca praca, powodują spadek poziomu tyrozyny we krwi.

Stres zwiększa poziom kortyzolu i insuliny, więc L-tyrozyna jest przekierowywana i zamiast produkować neuroprzekaźniki, jest spalana w celu uzyskania energii.

Zachowanie zdolności umysłowych

Dopamina i adrenalina biorą udział w procesie zapamiętywania i czujności. Ponieważ są one wytwarzane z tyrozyny, ważne jest, aby zapewnić mózgowi wystarczającą dawkę tego aminokwasu.

Zapobieganie chorobie Parkinsona

Choroba ta, która dotyka głównie osoby starsze, jest spowodowana degeneracją i zniszczeniem strefy neuronów, które funkcjonują z dopaminą. Dieta bogata w białko, która pokrywa większe zapotrzebowanie na L-tyrozynę, jest zdecydowanie zalecana w celu zmniejszenia wpływu niszczenia dopaminy.

Jest to jeden z powodów, dla których osoby starsze muszą spożywać wystarczającą ilość białka, aby zapobiec lub opóźnić choroby starcze, takie jak choroba Parkinsona.

Ochrona rezerwy melaniny

Melanina chroni skórę i oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. L-tyrozyna odgrywa zatem istotną rolę w zapewnieniu wystarczającego poziomu melaniny, aby zapobiec wystąpieniu problemów z pigmentacją skóry, które często pojawiają się wraz z wiekiem i zmniejszoną dostępnością L-tyrozyny.

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy

Dysfunkcja tarczycy jest dobrze znana i dość powszechna. Niedobór hormonów tarczycy powoduje problemy z sercem i trawieniem oraz sprzyja przybieraniu na wadze, a także złemu zarządzaniu temperaturą ciała.

Zapewnienie odpowiedniego spożycia L-tyrozyny umożliwia prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, w szczególności w celu zapewnienia sprawnego metabolizmu i zapobiegania otyłości.

Kontrola apetytu i zapobieganie przybieraniu na wadze

L-tyrozyna bierze udział w kontroli masy ciała, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Łagodząc stany depresyjne, które mogą prowadzić do kompulsywnego podjadania, a także pozbywając się stanów lękowych i apatycznych, ogranicza się stosowanie jedzenia w celu wypełnienia emocjonalnej pustki.

Kontrolując apetyt i zmniejszając uczucie głodu, możemy łatwo spodziewać się umiarkowanej utraty wagi lub przynajmniej jej stabilizacji.

Jak wspomniano powyżej, tyrozyna bierze również udział w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Nie jest tajemnicą, że niedobór hormonów tarczycy jest bezpośrednią przyczyną przybierania na wadze.

Zapewnienie wystarczającego poziomu L-tyrozyny pomaga zapobiegać przybieraniu na wadze, zwłaszcza że spożycie białka pomaga ograniczyć gromadzenie się złogów tłuszczu i sprzyja lipolizie, tj. rozkładowi tkanki tłuszczowej w celu dostarczenia energii.

Wspieranie zdrowego wzrostu u dzieci

L-tyrozyna, która bierze udział w syntezie hormonu wzrostu, pomaga zapewnić zdrowy wzrost u dzieci. Dlatego zwiększone spożycie białka jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu i zapobiega problemom z tworzeniem się kości i mięśni we wczesnym dzieciństwie.

 

L-Tyrozyna : Dawki i skutki uboczne

Prawdą jest, że L-tyrozyna jest wytwarzana przez sam organizm. Nie oznacza to jednak, że niedobory nie mogą wystąpić, ponieważ wraz z wiekiem jej synteza spada, podczas gdy nasze zapotrzebowanie na nią wzrasta.

W związku z tym całkowicie wskazane jest zwiększenie spożycia białka, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie różnych reakcji z udziałem tyrozyny.

Suplementacja L-tyrozyny jest zalecana w przypadku problemów związanych z wiekiem, takich jak utrata pamięci lub depresja, a także w przypadku intensywnego treningu fizycznego, aby wspomóc regenerację.


Ostatnia aktualizacja 29 marca 2024.
Ten artykuł jest także dostępny w : Français - English - Deutsch - Español - Italiano - Nederlands - Português - 日本語