Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Olej lniany

transapent piksel
Olej lniany
Siemię lniane, to starożytne małe ziarno, które produkuje olej od dawna stosowany w przemyśle, dopiero niedawno zyskało na popularności. To znaczy, odkąd podkreślono jego niezwykłe zalety dla ludzkiego zdrowia. Jest to alfa-linolowy kwas tłuszczowy, który jest bardzo wrażliwy na ciepło i światło. Po utlenieniu nie może być spożywany, ponieważ staje się toksyczny.

Najlepszym sposobem na czerpanie korzyści z oleju lnianego jest kupowanie go w renomowanym sklepie lub aptece i zawsze w małych ilościach do szybkiego spożycia.Chcesz dowiedzieć się więcej?

Czytaj dalej…

Olej lniany: zawiła historia!

Przed jego niedawnym uznaniem, olej lniany był używany do ochrony drewna przed wilgocią i pleśnią oraz był składnikiem wielu produktów stosowanych w stolarstwie i przemyśle. To właśnie ten sam olej, lub prawie ten sam olej, jest obecnie uważany za jeden z najciekawszych z żywieniowego punktu widzenia.

Zwolennicy zdrowego odżywiania uważają olej lniany za ważne źródło Omega 3: jest to składnik roślinny, który zawiera najwyższe stężenie.

Oznacza to, że nie musimy spożywać dużych ilości na przykład tłustych ryb, które są również ważnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale które mogą koncentrować metale ciężkie i zanieczyszczenia w swoich tłustych częściach.

Arkusz informacyjny dotyczący oleju lnianego

Olej lniany

Nazwa zwyczajowa : siemię lniane, olej lniany, nasiona lnu.

Nazwa naukowa : Linum Usitatissimum.

Len jest uprawiany w Europie Wschodniej, Rosji, Francji i Chinach. Od dawna jest również uprawiany w Egipcie, gdzie był używany do produkcji bandaży podczas ceremonii mumifikacji.

Olej przeznaczony do spożycia jest tłoczony na zimno, aby zachować jego właściwości odżywcze, podczas gdy olej przeznaczony do użytku przemysłowego jest ekstrahowany przez tłoczenie na gorąco przy użyciu rozpuszczalników, które pozwalają na zebranie dużej ilości.

Zalety oleju lnianego

Zanim wymienimy korzyści odżywcze i zdrowotne oleju lnianego, musimy wiedzieć, dlaczego jest on dopuszczony do użytku tylko pod pewnymi warunkami.

  • We Francji olej lniany dopiero niedawno został zatwierdzony przez organy ds. zdrowia, takie jak AFSSA. Olej ten jest bardzo delikatny i łatwo się utlenia. Jego skład zmienia się i staje się niezdatny do spożycia. Zjełczały olej lniany można rozpoznać po zapachu.
  • W przypadku silnego utleniania olej lniany może stać się toksyczny. Aby przeciwdziałać temu zjawisku i korzystać z zalet tego oleju, konieczne są pewne środki ostrożności:
    Olej lniany powinien być pakowany w małych ilościach, aby uniknąć ryzyka posiadania oleju, który przez długi czas leży z tyłu szafki.
  • Po otwarciu butelkę należy przechowywać w lodówce.
  • Aby chronić go przed światłem, butelka powinna mieć ciemny kolor. Olej lniany zachowuje się również dziwnie: gdy zostanie zaimpregnowany w tkaninie, może się zapalić, ponieważ wydziela ciepło w kontakcie z powietrzem.

Po podjęciu niezbędnych środków ostrożności w celu bezpiecznego spożycia, szkoda byłoby przegapić interesujące właściwości oleju lnianego.

Zachowuje zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Olej lniany jest przyjacielem serca i naczyń krwionośnych, działając na kilku frontach, aby zapobiec tworzeniu się skrzepów krwi, które mogą blokować tętnice wieńcowe zasilające serce.

Upłynnia krew i zwalcza stany zapalne tętnic

Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i utrzymuje zdrowe naczynia krwionośne dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Błonnik zawarty w siemieniu lnianym, spożywany w całości, wchłania zły cholesterol i zapobiega jego odkładaniu się na ściankach naczyń krwionośnych.

Równoważy poziom cukru we krwi

Olej lniany zawiera magnez, który jest znany ze swojej roli w aktywności insuliny i ułatwia jej wykorzystanie przez komórki. Zapobiega to zjawisku insulinooporności. Efekt ten skutecznie zapobiega wystąpieniu cukrzycy typu 2.

Działanie przeczyszczające

Olej lniany i siemię lniane w ogóle są znane ze swojego działania przeczyszczającego, które jednocześnie eliminuje toksyny nagromadzone w okrężnicy i leczy hemoroidy.

Olej lniany dla zdrowia psychicznego

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są znane ze swojej zdolności do ochrony neuronów i zwalczania chorób zwyrodnieniowych związanych z wiekiem, a także promowania pamięci i koncentracji.

Upiększa skórę i włosy

Wciąż mało znany ze swoich kosmetycznych zalet, olej lniany oferuje znaczne korzyści dla zdrowia skóry, szczególnie dla skóry, która cierpi z powodu napięcia lub podrażnienia, które łagodzi dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.

Olej lniany szczególnie dobrze nadaje się do skóry z rozszerzonymi porami, wygładzając ją i pomagając w walce z odwodnieniem. Pozostawia również jedwabiste, przyjemne uczucie na skórze.

Włosy zniszczone zabiegami chemicznymi i zanieczyszczeniami można zrewitalizować za pomocą maseczek z oleju lnianego.

Olej lniany na odchudzanie

Nauka oficjalnie uznaje wkład wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w kontrolę wagi.

Chociaż lipidy te są nadal wysokokaloryczne, stymulują metabolizm i zwalczają magazynowanie tłuszczu w tkance tłuszczowej.

Poprzez równoważenie poziomu cholesterolu i zachęcanie do usuwania odpadów nagromadzonych w przewodzie pokarmowym, utrata masy ciała może zostać przyspieszona w ramach zrównoważonej diety.

Olej lniany ma również niewielkie działanie hamujące apetyt, ponieważ szybko daje uczucie sytości i zapobiega łaknieniu słodkich pokarmów.

Skład oleju lnianego

Olej lniany ma idealny skład jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych: słynnych OMEGA.

Są one niezbędne i można je uzyskać wyłącznie z pożywienia, ponieważ organizm nie jest w stanie ich wyprodukować.

Dietetycy uważają je za najlepsze tłuszcze dla utrzymania zdrowia serca i elastyczności naczyń krwionośnych, pod warunkiem, że dawki różnych rodzajów kwasów omega są odpowiednie i zrównoważone:

  • Omega 3: znany również jako kwas alfa-linolenowy, który może stanowić 60% całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych w nasionach! Jest to najwyższa proporcja omega 3 wśród wszystkich olejów roślinnych i spożywczych.
  • Omega 6: kwas linolowy, który zawiera około 15%.
  • Omega 9: kwas oleinowy również stanowi około 18%.

Olej lniany ma zatem tę ogromną zaletę, że jest bogaty w kwasy omega-3, które, jak wiemy, są często spożywane w niewystarczających ilościach lub w znacznie większym stopniu niż inne kwasy tłuszczowe, takie jak omega-6 lub omega-9.

Dawki i skutki uboczne

Olej lniany można przyjmować codziennie w rozsądnych ilościach, 2 lub 3 łyżki stołowe. Jednak zbyt duża ilość może powodować biegunkę, dlatego dawkę należy dostosować do potrzeb i tolerancji układu pokarmowego.

Można również zastosować kurację detoksykacyjną z produktem zawierającym olej lniany, aby oczyścić organizm i przygotować się do diety odchudzającej.


Ostatnia aktualizacja 28 marca 2024.
Ten artykuł jest także dostępny w : Français - English - Deutsch - Español - Italiano - Nederlands - Português - 日本語