Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Bromelaina dla zdrowia

transapent piksel
Bromelaina

Bromelaina to enzym, dzięki któremu ananas zyskał reputację owocu o doskonałych właściwościach zdrowotnych i remedium na wiele chorób. Jeśli lubisz świeżego ananasa, prawdopodobnie doświadczyłeś tego dziwnego uczucia w ustach, które przypomina suchość po wewnętrznej stronie policzka. Po kilku minutach efekt ten znika, ale czy wiesz dlaczego tak się dzieje?

Cóż, oto co się dzieje: świeży ananas i jego sok skubały twoje usta, ponieważ ten owoc jest pożeraczem białka! Winowajcą jest bromelaina.

Czym dokładnie jest bromelaina?

Bromelaina jest ekstrahowana z ananasa, głównie z łodyg i liści, chociaż owoce zawierają jej niewielką ilość.

Ananas

Ananas to owoc z rodziny botanicznej Bromeliaceae, od którego pochodzi nazwa tego enzymu: bromelaina lub bromelaina. Jest to enzym, co oznacza, że ma właściwości, które sprawiają, że jest w stanie rozłożyć substancję lub aktywować reakcję chemiczną w organizmie.

Ma zdolność rozkładania białek, dzięki czemu jest enzymem proteazy. Inne owoce, takie jak papaja i kiwi, zawierają enzymy proteazy. To również dlatego po zjedzeniu papai odczuwa się działanie ściągające.

To nie jest anegdota: Na polach ananasowych niektórzy rolnicy, którzy mieli kontakt z sokiem ananasowym przez długi czas, zauważyli, że ich odciski palców znikają!
Wyjaśnienie jest takie, że bromelaina po prostu “zjadła” białka w ich skórze. Ostrożni rolnicy noszą rękawiczki, aby chronić dłonie, ale jeśli nie stracą odcisków palców, ryzykują poważne uszkodzenie skóry.

Cała roślina ananasa zawiera bromelainę; łodygi i liście są bogatsze w bromelainę niż sam owoc. Ta proteolityczna właściwość bromelainy oznacza, że może być ona wykorzystywana w wielu zastosowaniach kulinarnych. Sok ze świeżego ananasa lub jego liści może być używany do zmiękczania mięsa.

Jednocześnie należy unikać przygotowywania galaretek ze świeżego ananasa lub jego soku. Galaretka nigdy nie będzie trzymać się razem: składa się z białek, zostanie rozbita, zanim będzie mogła się skonsolidować. Reakcja ta jest dobrze znana cukiernikom, którzy podgrzewają sok ananasowy przed jego użyciem.

Korzyści z bromelainy

Enzym ten ma wiele korzyści zdrowotnych, z których niektóre zostały naukowo udowodnione. Badania laboratoryjne potwierdziły te korzyści, podczas gdy inne nie zostały jeszcze wyjaśnione.

Działanie przeciw rozstrojom żołądka

Dzięki swojej zdolności do trawienia białek, bromelaina jest doskonałym lekarstwem na problemy spowodowane złym trawieniem. Obfity posiłek bogaty w białko szybko ustępuje po spożyciu dawki bromelainy. Aby zwalczyć wzdęcia i dyskomfort trawienny, bromelaina poprawia motorykę żołądka, usprawniając jego opróżnianie.

Bromelaina pomaga osobom starszym lepiej trawić i zastępuje enzymy trawiące białka znajdujące się w żołądku, takie jak trypsyna.

Krótko mówiąc, bromelaina, pochodząca z ananasa, może pomóc znacznie poprawić komfort trawienny w każdym wieku. Mówi się, że enzym ten ma korzystny wpływ na skurcze jelit powszechne w przypadku choroby jelita drażliwego.

Działanie przeciwzapalne

Bromelaina ma niezaprzeczalny wpływ na różnego rodzaju stany zapalne. Jej działanie zostało zbadane przez naukowców, którzy wykazali jej wpływ na urazy, zapalenie stawów i wszystkie choroby zapalne.

Korzyści płynące ze spożywania soku ananasowegoSpożywanie bromelainy łagodzi bóle stawów i mięśni, zwłaszcza kolan i ścięgien.

Bromelaina jest skuteczna jako środek przeciwbólowy i ułatwia gojenie po operacji. Nawet siniaki spowodowane urazami są znacznie zmniejszone.

Jako naturalny środek przeciwzapalny, bromelaina jest znacznie lepiej tolerowana niż przemysłowe środki przeciwzapalne, które mają wiele poważnych skutków ubocznych, takich jak wrzody i problemy z sercem.

Badania naukowe testują zastosowanie bromelainy w stanach zapalnych układu oddechowego, takich jak zapalenie zatok.

Zachęcające wyniki skłaniają do dalszych badań w celu ustalenia, jakie dawki i przez jaki czas są najbardziej korzystne w przypadku tego bardzo uciążliwego schorzenia.

Działanie przeciwnowotworowe

Bromelaina ma duże szanse zostać sklasyfikowana jako lek przeciwnowotworowy.
Poważne badania i osobiste doświadczenia donoszą o wpływie na proliferację komórek nowotworowych.

Wyjaśnieniem (jak dotąd niepotwierdzonym) jest zdolność bromelainy do eliminowania substancji, które otaczają i chronią komórki nowotworowe.

Komórki nowotworowe są odsłonięte i łatwo zabijane przez białe krwinki. W ten sposób bromelaina może działać jako czynnik ułatwiający łańcuch niszczenia komórek nowotworowych.

Dawki bromelainy wymagane do tego działania są dość wysokie i trudne do znalezienia na rynku.

Działanie odchudzające

Jedzenie ananasa nie powoduje bezpośrednio utraty wagi. Owoc ten jest bardzo bogaty w witaminy i przeciwutleniacze, które pomagają eliminować toksyny i zapewniają witalność. Bromelaina, która ma właściwości “wspomagające” odchudzanie, jest najbardziej skoncentrowana w twardych łodygach i liściach ananasa.

Poprzez swoje działanie przeciwzapalne, bromelaina działa na zakorzeniony cellulit, ponieważ efekt proteolityczny rozbija włókna kolagenowe, które chronią komórki tłuszczowe.

Działanie to może być skuteczne tylko jako część ogólnego programu łączącego zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne. Nie daj się zwieść myśleniu, że bromelaina bez wysiłku zniszczy złogi tłuszczu.

Antycellulitowy ananas

Spożywanie świeżego ananasa, który zawiera niewielką dawkę bromelainy, ma działanie moczopędne, które ułatwia eliminację cellulitu wodnego, co poprawia wygląd zewnętrzny skóry.

Bromelaina jest enzymem trawiącym białka, a nie tłuszcze. Nie jest zatem spalaczem tłuszczu.

Niemniej jednak, działanie bromelainy na trawienie, redukcję obrzęków i cellulitu, poprawę ogólnego wyglądu sylwetki i koniecznie w połączeniu ze zbilansowaną dietą, przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Jak działa bromelaina

Ten enzym proteazy jest zdolny do rozbijania łańcuchów aminokwasów tworzących białka. Jego moc wynika z faktu, że nie ulega zniszczeniu w żołądku, w przeciwieństwie do większości enzymów pochodzenia zewnętrznego. Ta właściwość pozwala mu przedostać się do krwiobiegu i mieć szerokie i znaczące działanie.

Podczas stanu zapalnego substancje zwane prostaglandynami są uwalniane w dużych ilościach do krwiobiegu. Są to mediatory stanu zapalnego, odpowiedzialne za obrzęki i dolegliwości ze strony układu oddechowego i stawów.

Bromelaina hamuje działanie prostaglandyn, zmniejszając objawy stanu zapalnego, takie jak dyskomfort oddechowy i ból stawów. Ma działanie ogólnoustrojowe: innymi słowy, wszędzie tam, gdzie występuje stan zapalny, bromelaina jest w stanie go zwalczyć, a nawet poprawić układ odpornościowy.

Dawka efektu wtórnego

Bromelaina z ananasaZawartość bromelainy w świeżym ananasie nie zapewnia działania przeciwzapalnego, ale można oczekiwać, że poprawi trawienie, szczególnie gdy mięso jest przesuszone.

Bogaty w witaminy i błonnik, ananas jest niezbędnym zdrowym pożywieniem. Aby uzyskać bardziej interesujące efekty, bromelaina jest dostępna w postaci kapsułek, samodzielnie lub z innymi naturalnymi związkami.

Dawki bromelainy wahają się od jednej do kilku kapsułek dziennie, w zależności od oczekiwanego lub pożądanego efektu. W przypadku rzekomego działania przeciwnowotworowego dawki mogą być imponujące: kilkadziesiąt kapsułek dziennie!

Bromelaina jest ogólnie dobrze tolerowana i nie ma skutków ubocznych, z wyjątkiem przypadków alergii. Osoby, które nie tolerują ananasa powinny pamiętać, że bromelaina nie jest dla nich zalecana. Kobiety w ciąży nie powinny spożywać bromelainy.


Ostatnia aktualizacja 23 marca 2024.
Ten artykuł jest także dostępny w : Français - English - Deutsch - Español - Italiano - Nederlands - Português - 日本語