Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Łopian na detoks

piksel transapentalny
łopian

Co by było, gdybyśmy powiedzieli Ci, że niektóre rośliny mogą odtruwać Twoją krew, układ limfatyczny i skórę? Czy byłbyś zainteresowany? Jeśli tak, to powinieneś poznać łopian.

Roślina ta jest ceniona na wszystkich kontynentach od tysięcy lat ze względu na swoje silne działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i inne korzyści, którym przyjrzymy się razem w tym artykule. Łopian, zaczynajmy!

Łopian, Karta identyfikacyjna :

burdock-arctium-iappa

Łopian to odporna roślina dwuletnia o obfitych, bardzo dużych, naprzemiennych liściach, które są ząbkowane na końcach. Pochodzi z Azji i Europy. Roślina ta jest najbardziej znana ze swoich owoców (rodzaj kolczastej kuli), które przylegają do wszelkiego rodzaju odzieży.

Nazwa zwyczajowa : Łopian większy lub czarny

Nazwa naukowa : Arctium lappa.

Klasyfikacja botaniczna : Rodzina astrowatych (Asteraceae)

Formy i preparaty : wywary, okłady, kapsułki, ekstrakty, maści, nalewki, proszki, napary.

Stosowane części: W fitoterapii stosuje się liście i korzenie łopianu. Czasami, w niektórych regionach, liście są również podawane w sałatkach, a korzeń gotowany jak salsefia.

 

Historia stosowania łopianu w tradycyjnej medycynie

Zalety łopianu znane są od czasów starożytnych. W średniowieczu był on znany ze swojego działania przeciwko skórzeW średniowieczu był również stosowany w leczeniu astmy, plucia krwią, trądu, świerzbu, bólów reumatycznych i grzybicy.

W późniejszym okresie był stosowany jako moczopędny, środek oczyszczający na problemy skórne, napotne i hemostatyczne.

Legenda głosi, że król Henryk III został wyleczony z syfilisu dzięki kuracji łopianem. W Azji łopian jest stosowany w leczeniu infekcji dróg oddechowych, bólu stawów i ropni.

Korzyści płynące z olejek eteryczny łopianu

Olejek łopianowy jest ekstrahowany zarówno z korzeni, jak i liści łopianu, z których wszystkie należą do gatunku Arctium. W rzeczywistości wszystkie części łopianu mogą być wykorzystywane do takich czy innych celów, chociaż olejek eteryczny z łopianu jest głównym składnikiem stosowanym obecnie. Ze względu na swoją wszechstronność i wiele korzyści obserwowanych podczas jego stosowania, ma on wiele zalet.

Korzyści dla skóry:

Dzięki wysokiej zawartości polienów, olejek eteryczny z łopianu stosowany jest w leczeniu egzemy, łuszczycy, grzybicy, strupów i czyraków.

Właściwości przeciwzapalne olejku łopianowego, wraz z jego działaniem regulującym wydzielanie sebum i oczyszczającym, pomagają zmniejszyć widoczność wyprysków trądzikowych i regulują wydzielanie sebum. Łopian jest zatem szczególnie odpowiedni dla skóry mieszanej i tłustej: oczyszcza tłuste obszary i nawilża suchą skórę.

Korzyści dla włosów:

Olejek łopianowy jest najlepszym regulatorem sebum dla włosów przetłuszczających się, a także zwalcza łupież poprzez dodanie kilku kropli olejku łopianowego do szamponu.

Łopian jest również stosowany w leczeniu wypadania włosów. Pomaga stymulować fazę wzrostu włosów i poprawia przepływ krwi do skóry głowy, umożliwiając dotarcie tlenu i niezbędnych składników odżywczych do mieszków włosowych. Wspomaga to odrastanie włosów i zwalcza ich wypadanie.

Działanie przeciwzapalne na zapalenie stawów:

Choroba zwyrodnieniowa stawów ma podłoże zapalne, które zwykle prowadzi do przewlekłego bólu i tkliwości dotkniętych stawów. Właśnie dlatego wykazano, że miejscowe stosowanie na dotknięte stawy, w połączeniu z niskim dziennym spożyciem oleju łopianowego, znacznie zmniejsza nasilenie bólu i obrzęku związanego z tą chorobą.

Właściwości przeciwnowotworowe:

Jednym z głównych powodów, dla których łopian jest obiecujący w naturalnej walce z rakiem, jest fakt, że zawiera on arctigeninę. Arctigenin to lignan, który zwalcza komórki rakowe poprzez selektywne zatrzymywanie ich proliferacji i hamowanie produkcji określonych białek, zmniejszając w ten sposób zdolność raka do rozmnażania się.

Chroni przed cukrzycą:

Korzeń łopianu zawiera inulinę, rozpuszczalny, prebiotyczny błonnik, który pomaga poprawić trawienie i obniżyć poziom cukru we krwi, co czyni go doskonałym wyborem dla osób próbujących naturalnie kontrolować poziom cukru we krwi.

Regulacja ciśnienia krwi:

Jednym z aspektów łopianu, któremu nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi, jest jego imponująca zdolność do obniżania ciśnienia krwi. Wysoka zawartość potasu, znanego środka rozszerzającego naczynia krwionośne, pomaga zmniejszyć napięcie w układzie sercowo-naczyniowym poprzez rozluźnienie naczyń krwionośnych i tętnic, pomagając zapobiegać miażdżycy, zawałom serca i udarom.

Olej łopianowy i jego właściwości przeciwbakteryjne

Kwiat łopianuOlejek łopianowy ma właściwości zabijające szereg bakterii, grzybów i wirusów, ale nie uszkadza ludzkich komórek odpornościowych. To oczywiście czyni go przydatnym w przypadku otwartych ran, ponieważ przyspiesza gojenie i zmniejsza kolonizację drobnoustrojów.

W przypadku dziąseł łopian może być nawet stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej, pomagając zachować zdrowie jamy ustnej, zwłaszcza dziąseł, i utrzymać zęby w czystości, zmniejszając odkładanie się płytki nazębnej i rozwój bakterii.

Olejek łopianowy łagodzi układ oddechowy

Umieszczenie olejku łopianowego w dyfuzorze olejowym lub waporyzatorze to doskonały sposób na złagodzenie objawów chorób układu oddechowego lub przeziębienia, takich jak przekrwienie klatki piersiowej, przekrwienie błony śluzowej nosa, a nawet zapalenie gardła.

Olejek może być stosowany przed snem, aby pomóc ci zasnąć, gdy jest to trudne z powodu niemożności prawidłowego oddychania. Może również pomóc złagodzić ciśnienie w zatokach i zmniejszyć wydzielanie śluzu.

Łopian, oczyszczający, odwadniający i detoksykujący skuteczny

Olejek eteryczny z łopianu ma właściwości oczyszczające, detoksykujące i drenujące, stymulując funkcje eliminacyjne wątroby, nerek, krwi i układu limfatycznego. Łopian jest przydatny jako część kuracji detoksykacyjnej.

Dla nerek :

Olejek łopianowy ma właściwości moczopędne, które pomagają zwiększyć produkcję moczu i wydajność nerek. Obiecująco zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania kamieni nerkowych.

W układzie limfatycznym :

Układ limfatyczny łopianuJest to zasadniczo wewnętrzny “system drenażowy” organizmu, sieć naczyń krwionośnych i węzłów chłonnych, które przenoszą płyny z tkanek wokół ciała do krwiobiegu i odwrotnie. Jeśli wzmocnisz swój układ limfatyczny, możesz pomóc swojemu ciału uniknąć wszelkiego rodzaju poważnych chorób i problemów zdrowotnych. Korzeń łopianu wspomaga drenaż limfatyczny i detoksykację. Jako naturalny środek oczyszczający krew, ten olejek eteryczny ma wspaniały wpływ na układ limfatyczny

Wątroba:

Wątroba, która jest ważnym organem odpowiedzialnym za ochronę przed niekończącymi się toksynami, z którymi możesz mieć kontakt na co dzień, może być od czasu do czasu przeciążona.

Enzymy wątrobowe stają się podwyższone, nie działają tak, jak powinny i zaczynają powodować niewydolność wątroby lub zapalenie tego narządu. Olej łopianowy jest skuteczny we wspieraniu zdrowia wątroby poprzez redefiniowanie poziomów enzymów i zmniejszanie stresu oksydacyjnego.

We krwi olej łopianowy jest skuteczny w eliminowaniu toksycznych metali ciężkich, które są zazwyczaj zakopane głęboko w tkance tłuszczowej, dzięki aktywnym cząsteczkom zawartym w tej cudownej roślinie, które są wymienione poniżej.

Główne substancje czynne łopianu :

  • Korzeń łopianu jest bogaty w związki wielonienasycone;
  • Zawiera śluzy (polisacharydy);
  • Polifenole i polien o właściwościach antybakteryjnych, które pomagają hamować rozwój zarazków i grzybów;
  • Liczne kwasy alkoholowe o właściwościach moczopędnych;
  • Azotan potasu i inulina, odpowiedzialne za działanie oczyszczające, hormony roślinne, tanina, sole mineralne, żywica i fitohemaglutynina znana jako lektyna;
  • Zawiera arktigeninę, która ma bogate właściwości przeciwnowotworowe;
  • Ponadto łopian jest znaczącym źródłem żelaza i witamin, takich jak witamina C, A i B1, a także magnezu, wapnia, potasu i cynku.

Zastosowanie w kuchni : Korzenie łopianu mają łagodny, lekko słodki smak ze względu na zawartość inuliny (cukru fruktozowego). W Japonii korzenie te są wykorzystywane do przygotowania wspaniałego japońskiego klasyka kulinarnego: kinpira gobo. Jest orzeźwiający, pikantny, pełen witamin i super zdrowy.

Zalecane dawki łopianu

Liście i korzenie łopianu można przygotowywać w postaci naparów lub wywarów, w ilości od 3 do 6 g na filiżankę, w pół litra wody, trzy razy dziennie przed posiłkami. Preparaty te można pić lub nakładać na skórę, ale są bardziej skoncentrowane, aby zapobiegać i eliminować trądzik lub leczyć zainfekowane obszary.

Wyciągi z łopianu są obecne w niektórych kremach i balsamach przeznaczonych do zwalczania stanów zapalnych i infekcji skóry.

Płynne ekstrakty (2 do 6 g, trzy razy dziennie) powinny być przyjmowane w celu zwalczania problemów skórnych.

Przyjmowanie 1,6 do 2,4 g nalewki macierzystej w szklance wody, również trzy razy dziennie, okaże się szczególnie skuteczne w walce z trądzikiem i infekcjami skóry.

Łopian jest również dostępny w postaci kapsułek. Ważne jest, aby zawsze przestrzegać zalecanych dawek, zwłaszcza podczas kuracji detoksykacyjnej lub reżimu odchudzania.

Środki ostrożności dotyczące stosowania łopian

Nie ma specjalnych środków ostrożności dotyczących łopianu. Jednak małe dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny spożywać preparatów na bazie łopianu.

Jeśli jesteś odwodniony, nie powinieneś przyjmować łopianu, ponieważ działanie moczopędne tej rośliny może pogorszyć odwodnienie. Ponadto, jeśli jesteś wrażliwy na rośliny z rodziny Asteraceae, możesz mieć reakcję alergiczną na wewnętrzne lub zewnętrzne stosowanie łopianu.

A co z przeciwwskazania stosowania łopianu

Łopian nie jest zalecany dla osób cierpiących na kamicę moczową, ponieważ wywar lub napar może blokować drogi moczowe, zwiększając ciśnienie i powodując ból.

Jeśli jednak masz przejść operację, przestań przyjmować korzeń łopianu co najmniej dwa tygodnie przed datą operacji. Łopian może bowiem zwiększać ryzyko krwawienia podczas i po operacji.

Czy łopian ma skutki uboczne?

Oprócz możliwych reakcji alergicznych, nie zgłoszono żadnych interakcji z liśćmi łopianu lub korzeniem łopianu. Jeśli chodzi o interakcje z lekami, teoretycznie mogą wystąpić interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi lub stosowanymi w leczeniu cukrzycy, których działanie może zostać zaakcentowane.


Ostatnia aktualizacja 22 marca 2024.
Ten artykuł jest także dostępny w : Français - English - Deutsch - Español - Italiano - Nederlands - Português - 日本語