Recenzje pomagające uniknąć oszustw i nadużyć wszelkiego rodzaju

Karczoch na odchudzanie

transapent pixel
Karczoch

Czy wiesz, że karczochy mogą pomóc Ci schudnąć? Istnieje niezliczona ilość produktów odchudzających na bazie karczochów. Ale ile tak naprawdę wiemy o tym bardzo popularnym warzywie? Co wiemy o jego rzeczywistych korzyściach zdrowotnych i odchudzających?

Poniżej przyjrzymy się temu – podobno – doskonałemu składnikowi odchudzającemu i damy ci wyobrażenie o tym, jak skuteczny jest słynny karczoch w odchudzaniu.

Dowód tożsamości karczocha

Nazwa naukowa : Cynara Cardunculus
Nazwy zwyczajowe : Karczoch, Karczoch Laon
Klasyfikacja botaniczna : Rodzina astrowatych (Asteraceae)
Zwykłe formy i preparaty : kapsułki, ampułki do picia, ekstrakt.

Opis botaniczny karczocha

Karczoch to nic innego jak udomowiony i uprawiany oset. Terminem karczoch określa się zarówno całą roślinę, jak i jej jadalną część, znaną również jako główka karczocha.

Karczoch jest rośliną wieloletnią, uprawianą jako roślina dwuletnia lub trzyletnia. Ma wyprostowaną łodygę, która może osiągnąć 2 m wysokości, grubą i karbowaną, z dużymi liśćmi o różnej wielkości na tej samej roślinie. Jadalną częścią karczocha jest główka kwiatowa, czyli kwiatostan, który jest zbierany przed rozwinięciem się kwiatów. Jeśli pozwoli się roślinie się rozwinąć, na szczycie tworzy się niebieski lub fioletowy kwiat, a raczej zbiór tysięcy małych kwiatów, które są w rzeczywistości kępkami włosków zwanych aigrettes. Na tym etapie wszyscy rozpoznajemy to warzywo jako pyszny domowy posiłek. Co ma karczoch do odchudzania?

Skład i składniki aktywne karczochów na odchudzanie

Polifenole

Należą do nich flawonoidy, w tym flawony i antocyjanidole. Flawonoidy i polifenole są silnymi przeciwutleniaczami, chroniącymi organizm przed utlenianiem i starzeniem się komórek, a także przed utlenianiem lipoprotein LDL.

Kwaśne fenole

Kwasofenole to związki organiczne, a karczochy zawierają znany kwasofenol, kwas chlorogenowy, który znajduje się również w zielonej kawie. Kwas chlorogenowy ma zdolność regulowania poziomu cukru we krwi.

Fruktany

Fruktany to polimery fruktozy i błonnika pokarmowego. Wśród tych obecnych w karczochach jest inulina, która ma działanie prebiotyczne poprzez zachęcanie do rozwoju bifidobakterii.

Karczochy zawierają również liczne witaminy i minerały. Należą do nich niacyna, znana również jako witamina B3, która odgrywa rolę w przekształcaniu węglowodanów w energię, a także w regulowaniu poziomu cholesterolu; magnez, który zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i reguluje poziom cukru we krwi; potas, który zwalcza nadciśnienie, a także zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych; oraz miedź, która stymuluje naturalne mechanizmy obronne organizmu, ma działanie przeciwbakteryjne i pomaga zmniejszyć przekrwienie wątroby.

Właściwości i zastosowania lecznicze karczochów

Karczochy mają wiele zalet, w tym następujące:

Przeciwutleniacze:

Są doskonałe, jeśli mamy wierzyć testowi ORAC przeprowadzonemu przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, który stwierdza, że jadalne części karczocha plasują się przed wszystkimi innymi warzywami i na równi z czerwonymi jagodami (żurawiną, jeżynami, borówkami). Te właściwości przeciwutleniające sprawiają, że karczochy są dobrym składnikiem do zwalczania starzenia się komórek, ale także do opóźniania utleniania dobrych lipoprotein cholesterolu i aktywowania utleniania i redukcji złego cholesterolu.

Hepatoprotekcyjne:

Mówiąc najprościej, karczochy chronią wątrobę. Zmniejszają peroksydację lipidów i chronią komórki wątroby. Cynaryna, luteolina-7-0-glukozyd i kwas chlorogenowy mogą być odpowiedzialne za to działanie hepatoprotekcyjne.

Działanie żółciopędne :

Karczoch stymuluje i zwiększa wydzielanie żółci przez wątrobę i hamuje biosyntezę cholesterolu. Poprawia to między innymi trawienie.

Chroni układ sercowo-naczyniowy:

Oprócz właściwości przeciwutleniających, które działają w celu zmniejszenia ryzyka chorób układu krążenia, karczoch zwiększa produkcję tlenku azotu w organizmie, co pomoże przywrócić wazomotion i poprawić krążenie krwi, promując w ten sposób dobre zdrowie serca i naczyń krwionośnych.

Działanie moczopędne :

Karczoch aktywuje funkcje wydalnicze układu moczowego i pokarmowego. Zwiększa to eliminację toksyn, wspomaga nerkową eliminację wody i zwalcza retencję wody.

Karczoch jest również stosowany w leczeniu alergii na rośliny z rodziny złożonych, takie jak stokrotki, astry i rumianek.

Karczoch na odchudzanie - kuchnia

Karczochy na odchudzanie: mit czy rzeczywistość?

Jak widzieliśmy, karczochy są bardzo dobre dla zdrowia. Ale czy możemy posunąć się tak daleko, aby powiedzieć, że karczochy na odchudzanie są NAJLEPSZYM rozwiązaniem na odchudzanie?

Właściwości moczopędne karczochów, poprzez zwiększenie eliminacji toksyn naturalnymi kanałami, z pewnością sprzyjają utracie wagi. Uważamy jednak, że ważne jest, aby podkreślić, że utracona waga to woda, a nie tłuszcz.

Działanie prebiotyczne karczochów jest korzystne dla utraty wagi, ponieważ te korzystne bakterie mają działanie zmniejszające apetyt i poprawiają trawienie.

Należy jednak powiedzieć, że do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań na ludziach, które potwierdziłyby korzyści odchudzające karczochów, pomimo faktu, że producenci przedstawiają karczochy jako cudowne rozwiązanie na zrzucenie niechcianych kilogramów.

Środki ostrożności, skutki uboczne i przeciwwskazania karczochów na odchudzanie

Z pozoru stosowanie karczochów na odchudzanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Jako środek ostrożności, nie zalecamy stosowania żadnego suplementu odchudzającego kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.

Dawkowanie karczocha na odchudzanie

Trudno powiedzieć, jaka jest optymalna dawka karczocha na odchudzanie, ponieważ chociaż ekstrakty z karczocha wyraźnie wykazały bioaktywność w badaniach na zwierzętach, nie mamy informacji na temat dawek odpowiednich dla ludzi, ani na temat dawek na odchudzanie (pamiętaj, że do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań na ten temat).

W tym przypadku radzimy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania podanych przez producentów na etykietach produktów.

Karczoch jako środek wspomagający odchudzanie, tak, ale lekki

Podsumowując, możemy powiedzieć, że stosowanie karczochów w celu utraty wagi aktywuje eliminację toksyn i wody. Schudniesz, trochę, ale nie będzie to zmagazynowany, inkrustowany tłuszcz, ale woda, tylko woda.
Nie można więc oczekiwać trwałej utraty wagi dzięki karczochom. Z drugiej strony, karczochy na odchudzanie są doskonałym dodatkiem do ogólnego programu odchudzania.


Ostatnia aktualizacja 6 kwietnia 2024.
Ten artykuł jest także dostępny w : Français - English - Deutsch - Español - Italiano - Nederlands - Português - 日本語